24. ročník 2014

Nadační fond Jičín – město pohádky a město Jičín

pod záštitou České komise pro UNESCO

a Rady Královéhradeckého kraje

 pořádali

24. ročník kulturního festivalu Jičín – město pohádky

s podtitulem

Pelíšek, pelíšky a pelášení

10. – 14. září 2014

Na co se můžete těšit 2014

Netopýří noc

so 6. 9., 21:00 – 24:00 (pořad bude několikrát opakován), Šikmá věž v Prachovských skalách

Dia přednáška o zajímavostech a životě netopýrů, odchyt a vypouštění netopýrů, ukázky krmení handicapovaných netopýrů, ukázky studia netopýrů a možnost zakoupení propagačních materiálů. Pořadatel: 36/02 ZO ČSOP při správě CHJKO Jizerské hory.

Městský dukát

st 10. 9. – ne 14. 9., Žižkovo nám.

Jedinečný projekt propagace měst a regionů. Stávají se jak platidlem fungujícím ve formě poukázky, tak cenným suvenýrem i hrou pro obyvatele, turisty a sběratele. Jsou vytvořené na nejvyšší technologické a umělecké úrovni v České mincovně z materiálu Nordic Gold. Jejich cena stoupá v čase a jsou velmi oblíbeným a vyhledávaným artiklem pro sběratele a turisty. Dukát s názvem 49 Jičínských dukátů s nominální hodnotou 49 Kč se začne prodávat 10. 9. 2014 přímo na Žižkově náměstí při příležitosti zahájení festivalu Jičín – město pohádky. V prodeji bude i na dalších místech ve městě a platidlo bude v místním oběhu až do 31. 12. 2015. Další aktuální informace o projektu na stránkách www.mestskydukat.cz.

Pohádkový průvod masek

st 10. 9., 16:00, řazení v 15:30 před ZŠ Husova

Vydejte se s námi a s Jiřím Lábusem tradiční trasou od ZŠ Husova, pěší zónou, pod Valdickou bránou na náměstí, kde bude 24. ročník festivalu zahájen a kde pohádková purkmistrová jako zástupkyně všech dětí a pohádkových bytostí převezme klíče od města Jičína z rukou pana starosty. Průvod jsou stovky rozličných masek a bavících se účastníků slavnosti, kterou město každoročně ožívá. Můžete jít za strom, broučka, šišku, houbu, vílu, skřítka, prostě za cokoliv z přírody nebo co vás zkrátka napadne! A je jedno, zda vám jsou tři roky nebo šedesát. Účastníci v maskách mají výhodu – mohou být vybráni do losování a představit se na pódiu. Vylosované nemine drobná odměna.

Lezecká skála

čt 11. 9., pá 12. 9., so 13. 9., Valdštejnovo nám.

čt 9 – 11, 14 – 16; pá 9 – 11, 14 – 16; so 10 – 12, 14 – 18
 
Oblíbená mobilní sportovní atrakce, která zaujme jak děti, tak i dospělé. Přijďte si zkusit zdolat skálu uprostřed Valdštejnova náměstí a shlédnout dolů z výšky 8 metrů. K dispozici jsou dvě lezecké cesty jištěné profesionálním dozorem. Partnerem je společnost SpofaDental a.s..

Animační dílna Anifaktura

čt 11. 9. – ne 14. 9., zámek – arkádové nádvoří

Animační dílna, kterou školní třídy, nebo rodiny s dětmi mohou navštívit v učebně jičínského zámku, je koncipována pro děti nejrůznějšího věku. Až pět lektorů se tu stará o zhruba dvojnásobný počet dotekových monitorů, na kterých lze kreslit a animovat filmy. Součástí pracoviště je i malé nahrávací studio pro výrobu ruchů a hudby, kterou si muzikálně nadané děti mohou samy nahrát, složit i nazpívat. V ideálním případě, tedy při souhře šikovných rukou a hlaviček, si děti mohou ihned umístit svůj film na internet a sdílet jej se svými kamarády. Tato zábavná a zároveň vzdělávací dílna animace je zprostředkována SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky z Hradce Králové. Kyberna, jak škole všichni říkáme, si do Jičína přiveze všechny tyto moderní technologie i vyškolený personál z řad vlastních žáků. Vedoucím dílny a jejich pedagogem je absolvent oboru Animovaná tvorba z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Trnka. Srdečně Vás zveme na bezvadně strávený čas při tvorbě vlastního filmu (www.kyberna.cz).

Plaveme na Everest a Pelášíme na Sněžku

pá 12. 9., 8:00 – 12:00, 14:00 – 18:00, Aquacentrum, Jičín – SZMJ

Pohádkový festival tradičně poskytuje veřejnosti širokou škálu atrakcí a volnočasových aktivit. Tuto bohatou nabídku v letošním roce doplní i vodní radovánky, zvláště je-li Pelíšek nejenom ochráncem skal, ale také vody. Sportovní plavecký klub Delfín, Jičín připravil plaveckou štafetu nazvanou Plaveme na Everest. Štafeta je určena pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory. Minimální vzdálenost, kterou musí plavec uplavat, je 50 metrů. Každý účastník plavecké štafety má vstup do Aquacentra zdarma a navíc jako bonus obdrží pamětní list. Pro veřejnost je vyhrazen čas 14:00 – 18:00.
Pro předškoláky nebo plavce, kteří si netroufnou na Everest, bude připravena štafeta v malém bazénu, kde se pokusí zdolat během ve vodě naši nejvyšší horu Sněžku s revidovanou výškou 1603 m. Tento štafetový závod bude probíhat od 8:00 do 12:00 (jen pro již registrované školy).

O Světlušce…

pá 12. 9. – ne 14. 9., Valdštejnovo nám.

Světluška, tradiční sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, už více než 10 let svítí na cestu nevidomým dětem a dospělým z celé České republiky. Přispívá jim na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodící pomocníky, na osobní asistenty dětem, aby mohly chodit do běžných škol se zdravými kamarády, a seniorům, aby mohli trávit podzim života doma a nikoli v ústavu. Světluška zkrátka pomáhá lidem, kteří nevidí nebo vidí velmi špatně, na jejich cestě k samostatnosti. Projekty jako Noční běh pro Světlušku, Kavárna POTMĚ či benefiční koncert Světlo pro Světlušku nabízí příležitost in
spirovat se světem tmy a nevidomým pomoc, díky které mohou žít smysluplný život a cítit se užiteční, více na www.svetluska.net.

Pelášení aneb džigitovka

pá 12. 9., 14:00 – 16:00, Čeřovka – u skautského srubu

Jde o neobvyklou dovednostní pohybovou soutěž, která vychází z dávné jezdecké kozácké soutěže. Připravil ji bývalý reprezentant a reprezentační trenér orientačního běhu, horolezec Václav Zakouřil. Při tomto klání potřebujete běžnou běžeckou výbavu, sportovního ducha a chuť si zazávodit. Přijďte se pobavit do přírody sbíháním z vršku s použitím „ šavlí“, míčků, gongů… Určeno pro věkovou kategorii od 7 do 70 let. Přihlášky na e-mail slavek.vesely@gmail.com nebo v den závodu na místě.

Cesta se světýlky

pá 12. 9., 19:00, sraz u hl. pódia na Valdštejnově nám.

Tradiční průvod s lampiony, lucernami, svíčkami…
Po hudební produkci na náměstí, kterou zajistí kapela Ze šuplíku (www.zesupliku.cz), se vydáme na počátek lipového stromořadí, alejí podél kasáren a vlevo do ulice Skautská, tou až ke skautské klubovně. Poneseme s sebou papírové vlaštovky – jednu se vzkazem milé osobě a jednu se svou adresou. V bývalém přírodním divadle je vypustíme a použijeme pak i vlaštovky sousedů, hledat tu svou už nebudeme. Poslechneme si harmonikáře a počkáme na pozdrav Milohlídce a z Milohlídky (slanění horolezců). Na závěr uvidíme ohňovou show.

Do Českého ráje cesta příjemná je… výlet parním vlakem

ne 14. 9., 8:50, nádraží ČD, Jičín

Předprodej jízdenek v MIC na Valdštejnově náměstí v Jičíně nebo před odjezdem na peroně nádraží v Jičíně (jízdné 150 Kč, děti 3 – 10 let 100 Kč). 
Čeká vás příjemná cesta, jejíž součástí je překvapení, které nemůžete běžně prožít, zážitek, který si nelze koupit ani 
objednat. Navštívíte a prohlédnete si místo, kde se těží sklářský písek. Náš parní vlak zajede po vlečce přímo do lomu 
areálu firmy Sklopísek Střeleč. Nenechte si ujít zajímavou podívanou i vyprávění, které jsou umožněny jenom cestujícím našeho vlaku. Ten nás po vlečce zase z pískovcového lomu vyveze, abychom mohli na jedné kouzelné zastávce vystoupit a projít se krásnou přírodou Českého ráje, vdechovat voňavý vzduch, těšit se pohledy na Trosky a okolní krajinu a poté z Mladějova odjet parním vlakem zpět do Jičína, kam přijedeme v 16:10.
Partnerem je akciová společnost Sklopísek Střeleč – výrobce sklářských, slévárenských, technických, sportovních a mletých písků.
Těžba písku ve Střelči má dlouholetou tradici. Pískem byly v 18. století v prvopočátcích těžby zpevňovány lesní a zámecké cesty. Roku 1939 byla rozvíjena myšlenka těžby (Dr. Ing. B. Stočes profesor VŠ báňské v Příbrami) a založena zde první úpravna sklářského písku.
V roce 1975 výstavba nové úpravny a změněn způsob těžby (www.glassand.eu).

Projekt Rodinné pasy

Slevový program pro rodiny s dětmi do 18 let věku.

Registrace a užívání karet je pro rodiny zcela zdarma. Držitelé platných Rodinných pasů mohou využívat slevy 5 – 50% u vybraných poskytovatelů v rámci 7 krajů v ČR, které jsou do projektu zapojeny. Benefity jsou z oblasti služeb i obchodu, se snahou podpořit společné trávení volného času rodin (www.rodinnepasy.cz). 

Úterý 9. 9. 2014

Začínáme….

ČasProgramMísto konání
 
9. – 11. září
18. knihovnická dílna – S Pelíškem za pověstmi
NEBOJME SE PROMLUVIT 2
Tradiční setkání knihovnic a knihovníků z celé republiky.
Projekt se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
Více informací na webové stránce knihovna.jicin.cz.
 
 
13:30 – 17:00
Za Pelíškem na Prachov
Návštěva malebného prostředí Prachovských skal s průvodcem. Zajištěna autobusová přeprava účastníků. Předem se hlásit na tel. 493 532 833 nebo e-mailu benesova@knihovna.jicin.cz.
 
odjezd od novinového stánku na autobusovém nádraží

Středa 10. 9. 2014

Láska…
Pelíškova láska hory přenáší a divy tvoří


Dnes odpoledne velký tradiční průvod pohádkových bytostí.
Zveme všechny děti i dospělé – místní i přespolní…

ČasProgramMísto konání
9:00, 10:00, 11:00Jak zvířátka bydlí? – pelíšky, hnízda a domečky ze sbírek Regionálního muzea a galerie v Jičíně (pro 3. – 5. třídu ZŠ, 45 minut, nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
15:30Řazení průvodu – více ZDEHusova ulice
– před ZŠ
16:00Tradiční pohádkový průvod v maskách
s dětským purkmistrem a pohádkovou radou s výběrem nejzajímavějších masek, více ZDE.
pěší zónou na Valdštejnovo nám.
16:30Zahájení festivalu s Jiřím Lábusem, patronem hlavního města pohádky, předání klíčů od města dětem.Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
následujeRej masek – vyhodnocení nejzajímavějších
Hurá, máme vstupenky! – vyhlášení výsledků soutěž s Jičínským deníkem o vstupenky na pohádkový festival
Drumben Show aneb bubnování pro všechny generace – pojďte bubnovat s námi
 
18:00Pytel plný písniček – folklorní soubor Špindleráček, Špindlerův MlýValdštejnovo nám.
– hl. pódium
18:00Žebřík do nebe (pro Jana Skácela)
Literární pořad Alfréda Strejčka a jeho hostů.
Knihovna V. Čtvrtka v Jičíně
19:00Záskok – Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, Praha
Hra o nešťastné premiéře hry Vlasta. Hrají: Z. Svěrák, M. Čepelka, B. Penc, J. Hraběta, G. Rumlena a M. Šimon (předprodej: 450 Kč, 430 Kč a 400 Kč – více ZDE).
Partnerem je společnost Seco Group a.s..
Součástí večera je předání čestného občanství pohádkového města Z. Svěrákovi.
Masarykovo divadlo
20:00The Lusatian Grass – bluegrass, old-time, gospel, country, Česká LípaRyneček 
– nám. Svobody
21:00Merely Wild – alternative-rock, PrahaValdštejnovo nám.
– hl. pódium

Čtvrtek 11. 9. 2014

Zdraví…
Pelíšek pěstuje bylinky, stará se o skály, léčí, uzdravuje

Den s Českým rozhlasem

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírá se jarmark a pouliční občerstvenícentrum města
8:00Farmářský trhu kostela sv. Jakuba
8:30
Dvě pohádky s Kašpárkem – LD Srdíčko, Jičín
Kašpárek a čert a Kašpárek a Ježibaba (30 Kč).
 
LD Srdíčko
8:30Pásmo večerníčků České televize I. – výběr ze seriálů To si piš, je to myš, Žížaláci, Štaflík a Špagetka, Méďové na cestách – Český ráj, Rákosníček a hvězdy, Rákosníček a jeho rybník, O skřítku RacochejloviBiograf Český ráj
9:00 – 17:00Pohádkové tvůrčí dílny historické centrum města
9:00Otevírají se výstavycentrum města
9:00 – 11:00
Lezecká skála
Přijďte si zkusit zdolat skálu uprostřed Valdštejnova náměstí a shlédnout dolů z výšky 8 metrů. Určeno pro děti i dospělé, více ZDE.
Partnerem je společnost SpofaDental a.s..
 
Valdštejnovo nám.
9:00
Pelášíme prostorem aneb Staropacká plus vysílá naposledy – Masarykova ZŠ, Stará Paka
Vysílání televize s reklamou, seriálem, hudební show a soutěžemi.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
9:00
Zpívejte s námi písničky z rádia – ZŠ a MŠ, Libáň
Dětská hudební skupina hrající současnou pop-rockovou hudbu.
 
Ryneček
– nám. Svobody
následujeO Budulínkovi – ZŠ a MŠ E. Štorcha, Ostroměř 
následuje
Tajný lodní deník – ZŠ, Proseč u Skutče
Děti si hrají na námořníky, přepadnou je piráti a soutěží legrační formou o kůlnu.
 
 
9:00Jak zvířátka bydlí? – pelíšky, hnízda a domečky ze sbírek Regionálního muzea a galerie v Jičíně (pro 3. – 5. třídu ZŠ, 45 minut, nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
9:00
Dravci a ukázky sokolnictví – Milan Straka, Falconia
Ukázky volného létání dravců, vyprávění o historii a současnosti sokolnictví, lovu, chovu a odchovu v zajetí a návratu do volné přírody.
 
zámecký park
9:45
Dvě pohádky s Kašpárkem – LD Srdíčko, Jičín
Kašpárek a čert a Kašpárek a Ježibaba (30 Kč).
 
LD Srdíčko
10:00 – 11:00
ZORA JANDOVÁ a Rádio Junior na návštěvě v Jičíně aneb Zapiš si to za uši
Na návštěvu do Jičína znova přijede Rádio Junior spolu s jeho šéfredaktorkou Zorou Jandovou. Ta představí dětem nového maskota – rozhlasové strašidlo Ušouna Rušouna i samotné vysílání, ale sama také zazpívá. Děti se mohou těšit nejenom na písničky, ale i různé soutěže o Ušounovy uši. Hostem bude MAGDALENA REIFOVÁ, moderátorka Rádia Junior, kterou děti znají jako Majdu z Kouzelné školky.Celý hodinový blok bude živě vysílán v Rádiu Junior.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
10:00 – 11:30
Kudy z pelíšku ven – mezioborové kolokvium pod záštitou PPP, Jičín
Přednáší MUDr. Vladislav Chvála, Liberec a PhDr. Ludmila Trapková, Liberec.
Odbornou rozpravu i pro širokou veřejnost moderuje Mgr. Ivana Krabcová.
 
zámek
– porotní sál
10:00Jak zvířátka bydlí? – pelíšky, hnízda a domečky ze sbírek Regionálního muzea a galerie v Jičíně (pro 3. – 5. třídu ZŠ, 45 minut, nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
10:00
Popletené pohádky – K-klub, Jičín
Vlastní dramatizace pohádek podle knížek I. Březinové (15 Kč, rezervace na tel. 493 532 451, 603 373 828).
 
K-klub
10:00Pásmo večerníčků České televize II. – výběr ze seriálů To si piš, je to myš, Žížaláci, Štaflík a Špagetka, Méďové na cestách – Český ráj, Rákosníček a hvězdy, Rákosníček a jeho rybník, O skřítku RacochejloviBiograf Český ráj
10:00Předčítání židovských pohádek – čte Michaela ŠlechtováŽidovská 100
10:00 – 12:00
Tančíme na překážkách – ABC překážek – Oddíl atletiky, Jičín
Překážkový trojboj pro děti od 4 do 15 let.
 
atletický stadion SZMJ v lipách
11:00O líném princi, kterému pomohl drak a O vodníkovi, který vtipem porazil zimu – ZŠ Boženy Němcové, JaroměřValdštejnovo nám. – hl. pódium
11:00
Pyšná princezna – ZŠ Soudná, Jičín
Dramatizace pohádky.
 

Ryneček
– nám. Svobody
následuje
Zpíváme Pelíškovi – ZŠ Soudná, Jičín
Zpěv písní z filmů a pohádek v pohádkových kostýmech.
 
 
následujeTaneční vystoupení – Život bez bariér, Nová Paka 
11:00Jak zvířátka bydlí? – pelíšky, hnízda a domečky ze sbírek Regionálního muzea a galerie v Jičíně (pro 3. – 5. třídu ZŠ, 45 minut, nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
11:00
Dravci a ukázky sokolnictví – Milan Straka, Falconia
Ukázky volného létání dravců, vyprávění o historii a současnosti sokolnictví, lovu, chovu a odchovu v zajetí a návratu do volné přírody.
 
zámecký park
11:00
Dvě pohádky s Kašpárkem – LD Srdíčko, Jičín
Kašpárek a čert a Kašpárek a Ježibaba (30 Kč).
 
LD Srdíčko
12:00Předčítání židovských pohádek – čte Michaela ŠlechtováŽidovská 100
13:00
Pelášíme prostorem aneb Staropacká plus vysílá naposledy – Masarykova ZŠ, Stará Paka
Vysílání televize s reklamou, seriálem, hudební show a soutěžemi.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
následuje
Zazpívej si s námi – ZŠ Proseč, Proseč u Skutče
Pásmo písní lidových i umělých za doprovodu hudebních nástrojů
 
 
následujeO líném princi, kterému pomohl drak a O vodníkovi, který vtipem porazil zimu – ZŠ Boženy Němcové, Jaroměř 
13:00
Zpívejte s námi písničky z rádia – ZŠ a MŠ, Libáň
Dětská hudební skupina hrající současnou pop-rockovou hudbu.
 

Ryneček
– nám. Svobody
následujeO Budulínkovi – ZŠ a MŠ E. Štorcha, Ostroměř 
následuje
Tajný lodní deník – ZŠ, Proseč u Skutče
Děti si hrají na námořníky, přepadnou je piráti a soutěží legrační formou o kůlnu.
 
 
následujeTaneční vystoupení – Život bez bariér, Nová Paka 
14:00Předčítání židovských pohádek – čte Michaela ŠlechtováŽidovská 100
14:00 – 16:00
Lezecká skála
Přijďte si zkusit zdolat skálu uprostřed Valdštejnova náměstí a shlédnout dolů z výšky 8 metrů. Určeno pro děti i dospělé, více ZDE.
Partnerem je společnost SpofaDental a.s..
 
Valdštejnovo nám.
14:00 – 16:00
Tančíme na překážkách – ABC překážek – Oddíl atletiky, Jičín
Překážkový trojboj pro děti od 4 do 15 let.
 
atletický stadion SZMJ v lipách
15:00Let´s The Sunshine, Wild Whacking, Numbers Stars – Aerobik a TS Luna SZMJ, JičínValdštejnovo nám. – hl. pódium
15:00
Dravci a ukázky sokolnictví – Milan Straka, Falconia
Ukázky volného létání dravců, vyprávění o historii a současnosti sokolnictví, lovu, chovu a odchovu v zajetí a návratu do volné přírody.
 
zámecký park
15:30Předání šeků od Nadace ČEZValdštejnovo nám. – hl. pódium
16:00
Hity stříbrného plátna v tanci – ZUŠ J. B. Foerstera, Jičín
Choreografie scénického tance vytvořené na filmovou hudbu známých světových, ale i českých filmů a muzikálů.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
16:00
Čert a Káča – LS Rolnička, Nová Paka
Pohádka o hubaté Káče a čertech.
 

Ryneček
– nám. Svobody
16:00 (prezence 15:40)
Pohádkové kolobrndění – přijeďte si zazávodit se svou koloběžkou (pro děti do 7 let a jejich rodiče)
Partnerem je VOKO reklama s.r.o., Koshee, o.p.s. a Během světem (www.behemsvetem.cz).
 
Husova ulice
– před divadlem
17:00
Pohybové hrátky za doprovodu říkadel s drobným náčiním – Hejbánek, Jičín
Ukázka pohybových dovedností dětí od 2 let.
 

Ryneček
– nám. Svobody
 
17:00Hajaja – vypráví a čte ZORA JANDOVÁ, šéfredaktorka Rádia Juniorfarská zahrada
17:30
Uspávačky pro malé i velké Kačky – Pěvecký sbor Gutta, ZŠ a MŠ gen. Pattona, Dýšina
Hudební pořad se známými písničkami Z. Svěráka, J. Uhlíře, P. Skoumala a P. Nováka.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
18:00
ZA TREST – folková kapela, Praha
Večerní setkání u písniček známých i méně známých. 
Partnerem je společnost AD auditoři a daňoví poradci, a.s..
 

Ryneček
– nám. Svobody
 
19:00Smradlavý hračky – big-beat, JičínValdštejnovo nám. – hl. pódium
20:00Jelen a Kateřina Marie Tichá – folk-country, Praha
Ryneček
– nám. Svobody
 
20:30
Pelíšky – film ČR, 1999, 116 minut
Příběhy jedné historické generace – stárnoucích rodičů, dospívající mládeže a malých dětí.
 

zámek
– malé nádvoří
 
21:00BRAN – hudba keltské Bretaně, world music-ethno, PrahaValdštejnovo nám. – hl. pódium

Sobota 13. 9. 2014

Přátelství…
Pelíšek je kamarád, má rád přírodu a zvířátka

Sobotní Hupky, šupky – uzavření Valdštejnova náměstí od 7:00 do 21:00

Vstupné: 
Děti do 6 letzdarma
Děti od 6 let do 150 cm20 Kč
Studenti (po předložení studentského průkazu)100 Kč
Dospělí a děti nad 150 cm150 Kč
Senioři nad 70 let (po předložení OP)100 Kč
ZTPzdarma
ZTP/Pzdarma 
+ 1 doprovod zdarma
ČasProgramMísto konání
8:00Otevírá se jarmark a pouliční občerstvenícentrum města
8:00Farmářský trhu kostela sv. Jakuba
8:30
Kašpárek a čarodějnice – LD Kašpárek, Bzenec
Rýmovaná pohádka s písničkami podle J. Žáčka (30 Kč).
 
LD Srdíčko
9:00 – 17:00Přijela k nám ZOO!! – Zoologická zahrada, Dvůr Králové nad Labem
Valdštejnovo nám.
– u Val. brány
 
9:00 – 18:00Pohádkové tvůrčí dílnycentrum města
9:00 – 18:00Den pohádkového zdraví s VZPValdštejnovo nám.
9:00 – 18:00
Stan ČT 😀
Seznamte se s programem dětské televize a jejím webem.
 
Valdštejnovo nám.
9:00 – 18:00
Bezpečnost pro naše děti – BusLine a.s. 
Ukázka bezpečného autobusu pro děti, který se jmenuje BERUŠKA.
 

Husova ulice
– před divadlem
 
9:00 – 19:00
Nastupovat! Kavárna POTMĚ přijela…
Nechte se obsloužit nevidomými a dejte si černočernou kávu či další nápoje v absolutní tmě. Návštěvou Kavárny POTMĚ přispějete Světlušce 140 Kč a na památku si odnesete hrneček, více ZDE (www.svetluska.net).
 
Valdštejnovo nám.
9:00Otevírají se výstavycentrum města
9:00
Uspávačky pro malé i velké Kačky – Pěvecký sbor Gutta, ZŠ a MŠ gen. Pattona, Dýšina
Hudební pořad se známými písničkami Z. Svěráka, J. Uhlíře, P. Skoumala a P. Nováka.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
9:00
Broučci – Přírodní škola, Praha
Muzikál, který kombinuje příběhy rodiny Karafiátových Broučků s písněmi The Beatles.
 

Ryneček
– nám. Svobody
 
9:45
Kašpárek a čarodějnice – LD Kašpárek, Bzenec
Rýmovaná pohádka s písničkami podle J. Žáčka (30 Kč).
 
LD Srdíčko
10:00 – 12:00
Lezecká skála
Přijďte si zkusit zdolat skálu uprostřed Valdštejnova náměstí a shlédnout dolů z výšky 8 metrů. Určeno pro děti i dospělé, více ZDE.
Partnerem je společnost SpofaDental a.s..
 
Valdštejnovo nám.
10:00
Marná opatrnost – Pražská taneční konzervatoř a střední odborná škola, s.r.o., Praha
Minibalet autora L. J. F. Hérolda.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
10:00 – 12:00
Šamanské bubnování – Veronika a Vlastimil Franzovi, Doubí u Turnova
Ukázky bubnování se zapojením kolemjdoucích.
 
arkádové nádvoří zámku
10:00 – 12:00Psí škola hrou aneb cvičení máme rádi – Základní kynologická organizace, Jičínzámecký park
10:00
Ekumenické setkání
Připomenutí památného jičínského apelu ke smíření ze 14. září 1999 u Smírčího kříže na hřbetu Veliše.
 
Veliš – Smírčí kříž
11:005Angels – dívčí pěvecko-taneční skupinaValdštejnovo nám. – hl. pódium
11:00 Zakletá princezna – Divadlo Studna, Hosín
Přidáme špetku žonglérského umu, krásnou princeznu, hrozného čaroděje s divnou vrbou, vynalézavého Matěje, trochu zpěvu a hrst fantazie.
Partnerem je společnost SanSwiss s.r.o..

Ryneček
– nám. Svobody
 
11:00
Kašpárek a čarodějnice – LD Kašpárek, Bzenec
Rýmovaná pohádka s písničkami podle J. Žáčka (30 Kč).
 
LD Srdíčko
12:00
Z pohádky do pohádky s Českým rozhlasem Hradec Králové
Pohádkové odpoledne s pohádkami, písničkami, soutěžemi a moderátory Českého rozhlasu Hradec Králové. Vítězslava Klimtová – spisovatelka, grafička, ilustrátorka, známá objevitelka pohádkové země plné strašidýlek, skřítků, víl a rusalek představí společně s písničkářem Pavlem Půtou a moderátory Českého rozhlasu Hradec Králové různé pohádkové příběhy a děti si budou moci vyrobit pohádkové postavičky sami společně s Jarkou Holasovou a Jirkou Polehňou. Každý si s sebou přineste vařečku, nebo kvedlačku – budete je potřebovat.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
13:00
Autobusová pohádka – BusLine a.s.
Interaktivní divadelní představení nejen o autobuse. Autory i herci jsou Ivan Vyskočil, Martin Sochor, Hana Baroňová (pro děti od 3 do 10 let).
 

Ryneček
– nám. Svobody
 
13:30
Marná opatrnost – Pražská taneční konzervatoř a střední odborná škola, s.r.o., Praha
Minibalet autora L. J. F. Hérolda.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
14:00
Vyhlášení vítězů fotosoutěže Čemu se podobají skály aneb Skalní galerie.
Losování výherců soutěže Co se skrývá v tajence programové brožury?

 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
následujeVyhlášení vítězů výtvarné soutěže Boudo, budko, kdo v tobě přebývá? 
14:00 – 18:00
Lezecká skála
Přijďte si zkusit zdolat skálu uprostřed Valdštejnova náměstí a shlédnout dolů z výšky 8 metrů. Určeno pro děti i dospělé, více ZDE.
Partnerem je společnost SpofaDental a.s..
 
Valdštejnovo nám.
14:00
Karolína Kamberská – Říkadla a křikadla
Písničky plné bazilišků, lesních žínek a tajuplných zvířat.
 

Ryneček
– nám. Svobody
 
16:00
Taneční hrátky s Honzou Onderem
Vystoupení tanečníka HONZY ONDERA a jeho partnerky Lucky Hunčárové přináší ČT :D.
 
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
16:00Fámy – bluegrassRyneček
– nám. Svobody
16:00 – 17:00
Šamanské bubnování – Veronika a Vlastimil Franzovi, Doubí u Turnova
Ukázky bubnování se zapojením kolemjdoucích.
 
arkádové nádvoří zámku
17:00
Hajaja – pohádku čte HONZA ONDER s partnerkou
Po čtení následuje autogramiáda.
 
farská zahrada
17:30Blue Effect – Radim Hladík, Jan Křížek, rock, PrahaValdštejnovo nám. – hl. pódium
18:30
O Bajajovi – Divadlo Studna, Hosín
Bajaja zachraňuje princeznu ze spárů strašného draka.
Partnerem je společnost SanSwiss s.r.o..
 

Ryneček
– nám. Svobody
 
19:20NO NAME – slovenská pop-rocková skupinaValdštejnovo nám. – hl. pódium
20:30Ohňostrojné burácení – tradiční ohňostrojValdštejnovo nám.
21:00Funk Corporation – funk-soul, TurnovValdštejnovo nám. – hl. pódium
21:00Zpívání u cimbálu – Hradecká cimbálová muzika, Hradec Králové
zámek 
– arkádové nádvoří
21:00Naopak – folk, Dobříš
Partnerem je společnost AD auditoři a daňoví poradci, a.s..

Ryneček
– nám. Svobody
 
22:30Jičínští Kanci – country, Jičín
Partnerem je společnost AD auditoři a daňoví poradci, a.s..

Ryneček
– nám. Svobody
 
23:00Bek Ofis – indie-pop, PrahaValdštejnovo nám. – hl. pódium

Změna programu vyhrazena!

Není-li uvedeno vstupné, je pořad zdarma. Netýká se dílen!

________________________________________________________________________

Jičínský rodák Josef Štefan Kubín – narozen 7. listopadu 1864, zemřel 31. listopadu 1965

První český pábitel, pohádkář, etnograf, folklorista, překladatel, vědec a veselý vypravěč i recesista – byl jasným impulzem k pořádání nultého ročníku pohádkového festivalu v Jičíně v roce 1990.

Vůdčí myšlenkou jeho pohádkových příběhů byla idea lidových hrdinů, dobrého a spravedlivého panovníka. Jeho rekové vycházeli z bojů neporaženi, nezdoláni a bohatě odměněni. Vysmíval se temným stránkám lidských charakterů, nectnostem a hlouposti vůbec. Věnoval pozornost Jičínu – Jivínu, a proto jsme kdysi iniciovali Jivínského Štefana (jméno Štefan si JŠK dal podle slovenského dráteníka). Nemenší zájem měl o Prachovské skály, zejména vyjádřený v díle Pelíšek v lidové paměti.

Tvůrčí dílny, výstavy a hry 2014

Tvůrčí dílny

Provozní doba dílen: 
čt a pá9:00 – 17:00
so9:00 – 18:00
ne9:00 – 16:00

Není-li uvedeno jinak!!

Valdštejnovo náměstí

U rozkvetlé zahrádky – výroba kytičky do zahrádky Pelíškovy přírodní říše. Partnerem je společnost Continental Automotive Czech Republic s.r.o..
Strom přání – vyrob barevný lístek s přáním. Můžeš přát něco sobě či přírodě a pomůžeš zachránit strom. Partnerem je společnost GREENLOG s.r.o..
Dílna Seco GROUP a.s., APROPO a Stacionář Kamarád – výroba větrníků, skládačky, puzzle, omalovánky
Vytvoř si svůj drahokam – malování na kamínky ze Sklopísku Střeleč
Výtvarná dílna kamenosochání, modelování a malování – SPŠ kamenická a sochařská, Hořice (www.spsks.cz)
Keltská osada – ukázka života našich předků, výroba drátěného šperku, rozdělávání ohně, s kopím za divočáky, ražení mincí, mletí mouky – KELTOI, občanské sdružení (www.keltoi.cz). Partnerem je společnost RONAL CR, s.r.o..
Se Světluškou POTMĚ – vyzkoušej si, co dokážeš poslepu – projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, Praha (pá – ne)
Truhlářská dílna – opracování dřeva spojené s výrobou jednoduchých předmětů na soustruhu, zatloukání hřebíků, vodní mlýnek a další kratochvíle – Integrovaná střední škola, Semily (čt, pá, ne)
Pozorování oblohy – pomocí hvězdářských dalekohledů pozorování Slunce, noční oblohy, ukázka astro vybavení – Hvězdárna K-klub, Jičín (čt – so, pouze za jasného počasí)
S dětmi k přírodě blíž a častěji – kutění a hry s přírodninami (kůra, vlna, šišky, klacíky, kamínky, semínka) – nezisková organizace Semínko země působící v environmentální výchově, Semily
Pelíšky a hnízdečka – tvoření ze sisalu pro malá vajíčka a kuřátka, tvoření s papírem, fotografování – Střední škola vizuální tvorby s.r.o., Hradec Králové 

Chráněné dílny s prodejem výrobků

Život bez bariér, Nová Paka (prodej i dílna)
Stacionář Kamarád, Jičín (prodej i dílna)
o. s. Fokus, Mladá Boleslav (prodej i dílna)
o. s. Sportem proti bariérám – Český ráj, Stará Paka
Daneta, Hradec Králové
 

Zámek – arkádové nádvoří

Dílna dešťových holí – akustický výtvor, zavři oči a naslouchej dešti – Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice
Animační dílna Anifaktura – vytvoření vlastního animovaného filmu nebo ilustrací pomocí digitálních technologií – SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky, s.r.o. Hradec Králové (www.kyberna.cz), učebna v zámku
Bubnování pro radost a zdraví – Veronika a Vlastimil Franzovi, Doubí u Turnova (pá 10:00 – 12:00, 16:00 – 17:00)
Šamanské bubnování – ukázky bubnování se zapojením kolemjdoucích – Veronika a Vlastimil Franzovi, Doubí u Turnova (so 10:00 – 12:00, 16:00 – 17:00)
 

Zámek – malé nádvoří

Hajánkový hrneček – výroba papírového hrnečku – Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice
Pod peřinou – happening – tvůrčí dílna pro kolemjdoucí s cílem vytvoření obrovské peřiny různými technikami – ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř (čt)
 

Zámek – velké nádvoří

Budka pro ptáčky zpěváčky – vyrob si ji z papíru – Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice
Viktorka a vesmírná dobrodružství – komiksová dílna pro kolemjdoucí – nakladatelství Portál, s.r.o.. Autoři knížky Klára a Honza Smolíkovi ukážou, jak si vyrobit vlastní komiks (so 13:00 – 18:00, pá 9:00 – 13:00 pro školy v porotním sále).
Maňásková divadelní dílna s Janou Kroupovou
 

Zámecký park

Výroba kožených řemínků a klíčenek, indiánských kostiček, sirkové hlavolamy, skautské aktivity, „pavučina k přelézání“ – Skautské středisko Brána, Jičín
Domeček pro včelky samotářky – Regionální muzeum a galerie v Jičíně (čt – so, www.muzeumhry.cz)
Odlévání stop, poznávání rostlin, zvířat, souhvězdí, mapových značek, hry, soutěžní kvíz – dílna turistického oddílu A-TOM Sotůrek, Jičín (so – ne)
 

Farská zahrada

Zdobení klobouků – tvoření s použitím přírodních materiálů (50 Kč)
Děrované obrázky – vypichování plastického obrázku s přírodními motivy – Chráněná dílna Fokus, Mladá Boleslav
Šel zahradník do zahrady… – pelíšky z břečťanu a bylinkové přízdoby – Střední škola zahradnická, Kopidlno (čt – pá)
 

Ryneček – náměstí Svobody

Hrátky s korálky – výroba jednoduché bižuterie, ukázka výroby skleněných figurek, studentské občerstvení – SŠ řemesel a služeb, Jablonec nad Nisou (www.sosjbc.cz)
Řezbářské řemeslo – ukázky z oboru, VOŠUP a SUPŠ, obor Řezbářství a produktový design, Praha 3 Žižkov (www.sups.cz)
Čarování se špalíky – dřevěné stavebnice, barvení a kreslení – VOŠUP a SUPŠ, obor Tvorba pro děti, Praha 3 Žižkov (www.sups.cz)
Pelíškovo království – malování skřítků a pohádkových bytostí na panely – VOŠUP a SUPŠ, obor Malba, Praha (čt – so, www.sups.cz)
Lapač zlých snů – vyrob si ten svůj k zavěšení nad svoji postýlku
Dílna elfky Chameleonky – výroba a malování loutky, Tereza Hajná, Semily (zpoplatněno)
 

Židovská 100

Udělej si Golema – výroba postavy „umělého člověka“ z různých materiálů na základě pověsti o rabi Lowovi a Golemovi – Baševi o.p.s. (čt – so)Hry a soutěže

Pozorování Slunce, noční oblohy, ukázka astro vybavení – Hvězdárna K-klub, Jičín (čt – so, pouze za jasného počasí) -> Valdštejnovo nám.
Čí je to pelíšek? – kvíz o přírodě pro návštěvníky JMP, akce Reg. muzea a galerie v Jičíně (so 9:00 – 18:00) -> velké nádvoří zámku
Pelíškova zahrádka – Muzeum přírody Český ráj – environmentální program, poznávání rostlin a živočichů, naplnění hesla Nerabuj přírodu – nechceš-li mít škodu -> zámecký park
Pelášení za lampiony – závod v orientačním běhu – TJ Sportcentrum, Jičín (pá) -> zámecký park a zámek
Extrémní golf pod záštitou České asociace extrémního golfu (pá, 9:00 – 12:00) -> zámecký park
Psychofotbálek – nasaď slušivé brýle a zkus dát gól -> zámecký park
Pohádkové kolobrndění – přijeďte si zazávodit se svou koloběžkou (pro děti do 7 let a jejich rodiče, čt, 16:00) -> Husova ulice 
– před divadlem
Pelášení v lipách – běžecké soutěžení pro děti a jejich rodiče (ne, 10:30) -> lipová alej – u kruh. objezdu
Partnerem kolobrndění a Pelášení v lipách je VOKO reklama s.r.o., Koshee, o.p.s. a Během světem (www.behemsvetem.cz).
Pod basketbalovým košem -> Husova ulice
Jičínský víceboj – soutěžní pelášení pro dítka i dospěláky – M.P.OFFICE group s.r.o., Jičín (pá 13:00 – 20:00, www.jicinskyviceboj.cz) -> Matějkovo cvičiště
Pelášíme za hokejkou s pozemním hokejem – pohybové soutěže a hry s hokejkou i bez – HC 1953 Jičín, Klub pozemního hokeje (pá 9:00 – 12:30) -> Matějkovo cvičiště
Plaveme na Everest a Pelášíme na Sněžku – plavecká štafeta pro všechny věkové kategorie – Sportovní plavecký klub Delfín, Jičín (pá 14:00 – 18:00) -> Aquacentrum, Jičín – SZMJ
Tančíme na překážkách – ABC překážek – překážkový trojboj pro děti od 4 do 15 let – Oddíl atletiky, Jičín (čt 10:00 – 12:00, 14:00 – 16:00) -> atletický stadion SZMJ v lipách
Džigitovka – neobvyklé dovednostní pohybové zápolení, které vychází z dávné jezdecké kozácké soutěže (pá 14:00 – 16:00) -> Čeřovka – u skautského srubu
Hry a soutěže se zaměřením na dopravní tematiku a rozvoj tvůrčích činností dětí – MŠ (út, 8:30 – 14:00), ZŠ (st – pá, 8:30 – 14:00). Objednání na tel. 493 535 618. -> Dětské dopravní hřiště u Spošky, Na Tobolce


Jiné radovánky…
 

Pelíškova sluj – přijď navštívit Pelíškovo „doma“ se zvuky ptáků a vůní bylinek a získej semínko -> Valdštejnovo nám.
Jičínský Stonehenge – tvoření „mužíků“ -> Valdštejnovo nám.
Květináčkové pexeso a houbové puzzle u sluje -> Valdštejnovo nám.
Obří hnízdo k lenošení -> Valdštejnovo nám.
Pohádková pekárna – prodej „placek“, brožur, triček, divadýlek -> Valdštejnovo nám.
Prodejní koutek naší Petity -> Valdštejnovo nám.
Pavučinové království pavouka Tondy – namotej nové vlákno do pavoučí sítě -> Valdštejnovo nám.
Čajovna v šapitó -> malé nádvoří zámku
Rybaření v zámecké kašně -> velké nádvoří zámku
Zaskákej si panáka -> velké nádvoří zámku
Roztáčení mlýnského kola -> Ryneček – nám. Svobody
Pomaluj barvami plot kostela -> Ryneček – nám. Svobody
Otesánek – strefíš se do nenasytného chřtánu? -> Ryneček – nám. Svobody
Pavučinová přelézačka -> zámecký park
Lanové centrum a slackline -> zámecký park
Pohádky a legendy ze všech koutů světa
 – AFS Mezikulturní programy, o.p.s., Praha -> zámecký park
Pohádková pelest u Hajánka – pro malé i velké čtenáře -> farská zahrada
U dvanácti měsíčků – místo pro svačinkové přestávky -> farská zahrada
Našlapuj měkce – vykroč bosou nohou a „poslepu“ -> farská zahrada
Mašinkou po městě (30 Kč) -> nástupiště Žižkovo náměstí
Jízda na kole aneb Pelášení po hladině rybníku Kníže – přijďte k půjčovně loděk u dřevěného mola, kde bude pelášidlo kotvit (čt a pá 9-17, po oba dny od 20:00 pohádková světýlka pelášidla na hladině) -> hráz rybníka Kníže
Kostkoviště, trubkoviště, pískoviště, kuličníky, pago, chůdy, dřevěná mašinka, šneci, kladinky, veselé prokukovátko -> v historickém centru města


Výstavy
 

Rozmarná léta na Jičínsku aneb historie plováren (út – ne, 9:00 – 17:00) -> výstavní chodba muzea
Šlápněte do pedálů – historie cyklistiky obecně i ve vztahu k Jičínsku (út – ne, 9:00 – 17:00) -> zámecká galerie
Výstava vítězných prací výtvarné soutěže Boudo, budko, kdo v tobě přebývá? a fotosoutěže Čemu se podobají skály aneb Skalní galerie (st – ne) -> obřadní síň
Výstava budek – Boudo, budko, kdo v tobě zůstává – ZO ČSOP Křižánky, Jičín (čt – ne) -> zámecký park
Klub železničních modelářů při ZŠ 17. listopadu (čt – ne, vstup zpoplatněn, www.kzmjicin.cz) -> Klub ŽM – vchod z Lindnerovy ulice

Změna programu vyhrazena!

Není-li uvedeno vstupné, je pořad zdarma. Netýká se dílen!

Změny provedené během konání festivalu budou vypsané na informačních stojanech rozmístěných v centru města a na webových stránkách v sekci Změny v programu.

Předprodej vstupenek

Předprodej vstupenek na všechny placené pořady od 1. srpna 2014 v Městském informačním centru v Jičíně.