23. ročník 2013

Nadační fond Jičín – město pohádky a město Jičín

pod záštitou České komise pro UNESCO

a Rady Královéhradeckého kraje

 pořádali

23. ročník kulturního festivalu Jičín – město pohádky

s podtitulem

Kolo, kolo mlýnský…

aneb chce to fortel


11. – 15. září 2013

Na co se můžete těšit 2013

Pohádkový průvod masek

(st 11. 9., 15:30 řazení, 16:00 odchod)

Průvod – to jsou bubeníci, folklór, dechovka, patron festivalu herec Jiří Lábus, děti coby úřednici „pohádkové radnice“, pohádková purkmistrová, která převezme v zastoupení všech dětí a tajemných bytostí klíče od Jičína od jeho starosty, ale hlavně stovky masek, stovky bavících se účastníků slavnosti, kterou město každoročně zažívá. Vydejte se s námi na pravidelné trase od Základní školy na Husově ulici branou na Valdštejnovo náměstí, kde bude festival zahájen. Je jedno, zda půjdete za princeznu, pana mlynáře, vodníka, pistolníka, nahnilý banán nebo sami za sebe. A je jedno, zda vám jsou tři roky nebo šedesát. Účastníci v maskách mají výhodu – mohou být vybráni do losování a představit se na pódiu. Ty vylosované nemine drobná odměna.

Kouzelný mlýn pana Šubrta

velké nádvoří zámku

Pohádkový mlýn na vrchní vodu s použitím sto let starého kola hnacího kola ručního soustruhu zhotovili na podzim roku 2006 společně Miroslav Šubrt a Marie Ungrádová z Vamberka sobě pro radost. Hotový mlýn vysoký přes tři metry a vážící téměř 300 kilogramů byl využit jako technologická replika v experimentálním skanzenu NOVA VILLA v Uhřínově v Orlických horách. Skanzen se zabývá zkoumáním středověkého způsobu života a stojí v něm původními metodami (například bez použití pily) zbudované stavby z materiálů, které měli naši předci k dispozici.
A protože se při archeologických výzkumech našly v okolí i pravé mlýnské kameny, pracovníci skanzenu je zasadili na hřídel soukolí a mlýn začal být poháněn vodou místního potoka. Semlet zrno na mouku se skutečně dařilo!
V roce 2010 byl mlýn součástí reprezentativní výstavy „Sbírka Járy Cimrmana“ v Národním muzeu v Praze. Od 11. do 15. září 2013 ho můžete vidět na velkém nádvoří jičínského zámku.

Animační dílna

městský úřad (vchod z boku)

Animační dílna, kterou školní třídy nebo rodiny s dětmi mohou navštívit v přízemí Městského úřadu Jičín, je koncipována pro děti nejrůznějšího věku. Až pět lektorů se tu stará o zhruba dvojnásobný počet dotekových monitorů, na kterých lze kreslit a animovat filmy. Součástí pracoviště je i malé nahrávací studio pro výrobu ruchů a hudby, kterou si muzikálně nadané děti mohou samy nahrát, složit i nazpívat. V ideálním případě, tedy při souhře šikovných rukou a hlaviček, si děti mohou ihned umístit svůj film na Internet a sdílet jej se svými kamarády. Tato zábavná a zároveň vzdělávací dílna animace je zprostředkována SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky z Hradce Králové. Kyberna, jak škole všichni říkáme, si do Jičína přiveze všechny tyto moderní technologie i vyškolený personál z řad vlastních žáků. Vedoucím dílny a jejich pedagogem je absolvent oboru Animovaná tvorba z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Trnka. Srdečně Vás zveme na bezvadně strávený čas při tvorbě vlastního filmu.

Deskohraní

Ryneček (nám. Svobody)

Mlýn je strategická desková hra pro dva hráče, pocházející z období 1.400 př. n. l. Hrací deska, datovaná do tohoto období byla nalezena v Egyptě, další na místech jako jsou Akropolis v Athénách, Trója a v Irsku na pohřebišti z doby bronzové.  Každý hráč má devět kamenů a stejně jako u dámy je cílem hry sebrat protihráči všechny kameny nebo mu zabránit v dalších tazích. Přijďte se hru naučit a zvítězit v turnaji. Pořádá se v každém festivalovém dni od 17:00.

Kolo, kolo mlýnský – pokus o zápis do České knihy rekordů

(čtvrtek 12. 9., 8:30 –10:00), dolní část zámeckého parku

Kdo by nechtěl udělat něco výjimečného, rekordního. Letošní festival tuto možnost nabízí. Zapišme Jičín do České knihy rekordů, ať si o nás přečtou třeba v Austrálii. Stačí přijít v 9 hodin do zámecké zahrady, poslouchat připravený program a až sčítací komisař oznámí celkový počet účastníků, všichni dohromady odříkáme známou říkanku Kolo, kolo mlýnský, lehneme si do trávy a výtrysk vodní fontány oznámí, že máme rekord v největším množství recitátorů říkanky na jednom místě. Nikde se jich určitě nesešlo více. Jenom v Jičíně v rámci festivalu. Kdo by nechtěl být u toho, když se dělá rekord!

Lucerna

(čtvrtek 12. 9., 19:00), Biograf Český ráj

Pod vlídným režijním vedením Františka Filipa vznikl brilantní přepis Jiráskovy nejznámější a nejhranější divadelní hry Lucerna. Na filmovém pásu je tak zachyceno herecké mistrovství Vlasty Fialové, osobitý humor Jana Pivce v postavě vrchního ze zámku, muzikantů v podání Bohuše Záhorského, Vladimíra Menšíka či Zdeňka Štěpánka a Josefa Kemra v postavách vodníků Ivana a Michala. V hvězdném hereckém obsazení nechybí ani Iva Janžurová, Radovan Lukavský, Karolína Slunéčková, Svatopluk Beneš či Radoslav Brzobohatý. Pohádkovou atmosféru vyčarovává hudba Jiřího Srnky, ale i kamera a světlo. Jedna z nejlepších televizních inscenací, která měla premiéru v roce 1967, patří do zlatého fondu televizní tvorby v historii České televize. Nenechte si ujít možnost tuto pohodovou televizní inscenaci s plejádou vynikajících herců v Biografu Český ráj vidět.

O Světlušce…

(pátek – neděle), Valdštejnovo náměstí

Světluška, tradiční sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, letos oslaví desáté narozeniny. Společně s patronkou Anetou Langerovou svítí na cestu nevidomým dětem a dospělým z celé České republiky. Přispívá jim na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodicí pomocníky, na osobní asistenty dětem, aby mohly chodit do běžných škol se zdravými kamarády, a seniorům, aby mohli trávit podzim života doma a nikoli v ústavu. Světluška zkrátka pomáhá lidem, kteří nevidí nebo vidí velmi špatně, na jejich cestě k samostatnosti.
Projekty jako Noční běh pro Světlušku, Kavárna POTMĚ či benefiční koncert Světlo pro Světlušku nabízí příležitost inspirovat se světem tmy a nevidomým pomoc, díky které mohou žít smysluplný život a cítit se užiteční.


Dadastřelnice

Ryneček (nám. Svobody)

Střelnice vznikla jako součást divadelní expozice pro českou sekci mezinárodní výstavy Pražské Quadrienále 2011. Jedná se o výtvarnou soutěžně zábavní autorskou hru založenou na interakci mezi performery a hravými diváky, věkově neomezeno. Cílem hry je sestřelit z dřevěných kuší ramínkové konstrukce z dané vzdálenosti některý z mnoha variabilních terčů.

Galašou

(pátek 13. 9., 10:00 – 12:00), Masarykovo divadlo

Soutěžní klání tří školních družstev složených z pěti soutěžících ve věkovém rozmezí žáků páté až deváté třídy vedených učitelem či jiným dospělým tzv. mlynářem. Po představení svého kolektivu nebo školy, kterou reprezentují (písničkou, scénkou, říkankou), se utkají s ostatními soutěžícími ve znalostech např. pohádek či filmů, kde se vyskytovaly mlýny. Znát by měli základní mlynářské pojmy, ale také třeba pohádkové bytosti související s mlýny. Nedílnou součástí Galašou bude i běh v pytlích či přemístění co největšího množství naplněných pytlů. Program bude doprovázet kapela ZA TREST. Soutěžícím družstvům výrazně pomůže co největší účast žáků školy, kterou reprezentují, či sympatizující veřejnost. O vítězi rozhodne odborná porota.

Ďáblova past

(pátek 13. 9., 10:00 a 19:00), Biograf Český ráj

Podle románu Alfréda Technika Mlýn na ponorné řece natočil vynikající režisér s darem básnictví František Vláčil film Ďáblova past. 
 
Tato filmová balada vypráví příběh, jehož děj se odehrává počátkem 18. století a vypráví příběh svobodného mlynáře Spáleného (Vítězslav Vejražka), který žije se synem Janem (Vít Olmer), ve svobodném mlýně. Příběh je zasazen do moravského krasového území, do krajiny plné kouzel, o níž se od pradávna vyprávěly podivné zvěsti. I o mlynáři Spáleném a jeho synovi se šířilo nařčení, že žijí ve spolku s ďáblem. Mlynář ale rozuměl přírodě, poznal tajemství ponorné řeky a dovedl je využít k pohonu svého mlýna. Pro své příliš svobodomyslné smýšlení se však dostal do konfliktu s vrchností a fanatickým knězem, který vynaložil nemalé úsilí, aby mlynáře zlomil… 
Mimořádně zdařilý film, ve kterém vás upoutá Vláčilův výrazný režijní rukopis, znamenité herecké výkony, zejména Miroslava Macháčka v roli kněze a Vítězslava Vejražky jako mlynáře, atmosféra snímku, o kterou se zasloužil kameraman Rudolf Milič, ale i hudba Zdeňka Lišky, si rozhodně nenechte ujít.
 
Alfréd Technik – prozaik, autor reportáží a rozhlasových dokumentů, filmový scénárista.
Zajímavost – navštěvoval obecnou školu v Jičíně.

Cesta se světýlky

(pá 13. 9., 19:00) parkoviště u koupaliště Kníže

I letos se vydá na cestu průvod se světýlky. Tentokrát vyjde od vodníka, který stojí u rybníka Kníže, přes jeho hráz, podél Máchovy ulice, přejde Kollárovu a po cyklostezce souběžně s Cidlinou dojdeme do Raisovy ulice, pak již přímo na náměstí Svobody (Ryneček) a na velké nádvoří v zámku k trpaslíku. Tomu poneseme vodníkův dárek, dlouhou šálu, aby mu v noci nebyla zima. A na rozloučenou si zazpíváme písničku. Trasa je dlouhá cca 1,5 km.

Středa 11. 9. 2013

Kolo, kolo mlýnský…

Den se Sluníčkem a Mateřídouškou

Dnes odpoledne velký tradiční průvod pohádkových bytostí.
Zveme všechny děti i dospělé – místní i přespolní…

ČasProgramMísto konání
 17. knihovnická dílna – KOLO, KOLO MLÝNSKÝ aneb chce to fortel
NEBOJME SE PROMLUVIT A PSÁT
.
Tradiční setkání knihovnic a knihovníků z celé republiky.
Projekt se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
Více informací na knihovna.jicin.cz
Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně
15:30Řazení průvodu – více ZDEHusova ulice
před ZŠ
16:00Tradiční pohádkový průvod v maskách s dětským purkmistrem a pohádkovou radou s výběrem nejzajímavějších masek, více ZDE.
Provází bubeníci z kapely MLASK – bubenické trio, Táboranka a dětský soubor Hořeňáček s kapelou
pěší zónou na Valdštejnovo nám.
16:30Zahájení festivalu s Jiřím Lábusem, patronem hlavního města pohádky, předání klíčů od města dětem.Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
následujeHořeňáček – dětský folklórní soubor s kapelou, Lázně Bělohrad

 
následujeRej masek se Standou a Vandou a časopisem Sluníčko,vyhodnocení nejzajímavějších, soutěž s Jičínským deníkem – losování výherců. 
18:30MLASK – bubenické trio s basou, ChrudimValdštejnovo nám.
– hl. pódium
18:30Kdo je silnější
Úvahy a zamyšlení známého filozofa, ekologa, skauta a křesťana Erazima Koháka v podání Alfréda Strejčka a meteoroložky České televize Dr. Taťány Míkové.
Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně
19:00Strůmek zelený – Fidle, Jičín
Společenství muzikantů a zpěváků hrající lidové písně z našeho kraje.
zámek 
– obřadní síň
19:00Dechová hudba Český ráj VšeňRyneček
– nám. Svobody
19:00Habermannův mlýn – ČR, Něm, Rak, 2010, 104 min.
Film pojednává o německém mlynáři, který mluvil česky, měl české přátele a během války stál na straně Čechů. Děj filmu byl inspirován skutečným osudem bludovského mlynáře Huberta Habermanna (50 Kč).
Biograf Český ráj
20:30Evergreen Dixieland Band – Nová Paka
Jazzová kapela se skladbami z 30. – 60. let.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
20:30KTP – country kapela z Mladé BoleslaviRyneček 
– nám. Svobody

Čtvrtek 12. 9. 2013

za čtyři rýnský…

Den Českého rozhlasu

Dnes pokus o překonání rekordu v počtu recitujících říkanku Kolo, kolo mlýnský…
Přijďte překonat rekord!

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírají se výstavy, jarmark, pouliční občerstvenícentrum města
 Farmářský trhu kostela sv. Jakuba
8:30 – 10:00Kolo, kolo mlýnský – pokus o překonání rekordu recitátorů říkanky
Během sčítání účastníků rekordu vystoupí:
Blok aerobiku – T. J. Sokol Jičín + Aerobic club Jičín, o. s.
Mažoretky s pom pom – ZŠ a MŠ, Chotěvice
Crazy Band s mažoretkami – ZUŠ, Dvůr Králové nad Labem
dolní část zámeckého parku
8:30Jak hastrmánek Haničce svatbu zachránil – LS Rolnička, Nová Paka (30 Kč)LD Srdíčko
8:30Vodník – parodie na baladu z básnické sbírky Kytice K. J. Erbena, Štátne Konzervatórium Košiceaula Gymnázia Jičín
9:00 – 17:00Zahájení zábavné hry Kolo se nám polámalo (ZDE)    infostánek na Valdštejnově nám.
 Pohádkové tvůrčí dílnycentrum města
 Mlynářské hryhorní část zámeckého parku
9:00 – 17:00Tonda Obal na cestách
Učíme se třídit odpad.
Valdštejnovo nám.
9:00 – 17:00Barevný den
Zábavný program k podpoře třídění a recyklace vysloužilých elektrozařízení v rámci projektu „Čistá obec, čisté město, čistý kraj“, jehož partnery jsou Královéhradecký kraj, EKO-KOM, a.s., ASEKOL s.r.o. a ELEKTROWIN a.s. (www.cistykraj.cz).
Žižkovo nám.
9:00O mlýnech v muzeu – povídání a loutkové divadlo (nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
9:45Jak hastrmánek Haničce svatbu zachránil – LS Rolnička, Nová Paka (30 Kč)LD Srdíčko
10:00 – 12:00Zora Jandová představí Rádio JuniorValdštejnovo nám.
– hl. pódium
10:00 – 15:30Oranžové kolo Nadace ČEZ
Přijďte šlapáním podpořit MŠ Větrov, Jičín a ZŠ Soudná, Jičín.
Valdštejnovo nám.
10:00O mlýnech v muzeu – povídání a loutkové divadlo (nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
10:00O Budulínkovi – ZŠ Boženy Němcové, Jaroměřzámek
– velké nádvoří
následujeO líném Honzovi a chytré princezně – ZŠ Boženy Němcové, Jaroměř 
10:00Kolokvium – Jdeme společně s láskou – mezioborové kolokvium pod záštitou MVDr. Jiřího Lišky, starosty města Jičína
Přednáší Mgr. Hana Poláková, Brno a Mgr. Martina Hanáčková, Studio šťastných dětí, Jičín.
Odbornou rozpravu i pro širokou veřejnost moderuje JUDr. Jaroslav Veselý (2 hod.).
zámek
– obřadní síň
10:00Pantomimické etudy – SŠ, ZŠ a MŠ, Hradec Královédolní část zámeckého parku
10:00Povídání o pejskovi a kočičce – ZŠ Eduarda Štorcha a MŠ, OstroměřRyneček
– nám. Svobody
následujeOrbis pictus aneb Jak se melou dějiny – Masarykova ZŠ, Stará Paka 
10:30O mlýnech v muzeu – povídání a loutkové divadlo (nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
11:00Volání deště – Život bez bariér, Nová Pakazámek
– velké nádvoří
následujeZpíváme si pro radost – ZŠ Eduarda Štorcha a MŠ, Ostroměř 
11:00Blok aerobiku a mažoretek
V bloku se představí:
Mini stars, Eight girls, Step it up, Highway to hell – Aerobik sportovních zařízení města Jičín
Cvičíme pro radost – FIT aerobic 1. ZŠ, Jičín
dolní část zámeckého parku
11:00O kůzlátkách – Divadelní soubor Pruhované panenky, PrahaRyneček
– nám. Svobody
navazujeInteraktivní tvůrčí dílna – pod vedením DS Pruhované panenky, Praha 
11:00Jak hastrmánek Haničce svatbu zachránil – LS Rolnička, Nová Paka (30 Kč)LD Srdíčko
12:00Malá Swidnica – folklórní soubor z PolskaValdštejnovo nám.
– hl. pódium
12:00O mlýnech v muzeu – povídání a loutkové divadlo (nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
13:00Povídání o pejskovi a kočičce – ZŠ Eduarda Štorcha a MŠ, Ostroměřzámek
– velké nádvoří
následujeZpíváme si pro radost – ZŠ Eduarda Štorcha a MŠ, Ostroměř 
13:00Co se semlelo v Bullerbynu – Masarykova ZŠ, Stará PakaRyneček
– nám. Svobody
následujeVolání deště – Život bez bariér, Nová Paka 
14:00Pantomimické etudy – SŠ, ZŠ a MŠ, Hradec KrálovéValdštejnovo nám. – hl. pódium
14:00O Budulínkovi – ZŠ Boženy Němcové, Jaroměřzámek
– velké nádvoří
následujeO líném Honzovi a chytré princezně – ZŠ Boženy Němcové, Jaroměř 
15:00Crazy Band s mažoretkami – ZUŠ, Dvůr Králové nad LabemValdštejnovo nám. – hl. pódium
15:00Malá Swidnica – folklórní soubor z Polskazámek
– velké nádvoří
15:00Blok aerobiku a mažoretek
V bloku se představí:
Mažoretky s pom pom – ZŠ a MŠ, Chotěvice
Blok aerobiku – T. J. Sokol Jičín + Aerobic club Jičín, o. s.
Mini stars, Eight girls, Step it up, Highway to hell – Aerobik sportovních zařízení města Jičín
Cvičíme pro radost – FIT aerobic 1. ZŠ, Jičín
Mažoretky Pomněnky –  1. ZŠ, Jičín
dolní část zámeckého parku
15:00Slávek Janoušek – známý folkový zpěvák s programem pro děti nazvaným Dušičky
Výjimečným hostem je známý dobrista ze skupiny Druhá tráva – Luboš Novotný.
Ryneček
– nám. Svobody
16:00Předání šeků Nadace ČEZ MŠ Větrov, Jičín a ZŠ Soudná, JičínValdštejnovo nám. – hl. pódium
16:00Pějme píseň dokola – MC Kapička, JičínValdštejnovo nám.
– dupárna
16:00Jak hastrmánek Haničce svatbu zachránil – LS Rolnička, Nová PakaRyneček
– nám. Svobody
16:00
Kolobrndění s C.S.CARGO a.s.
Přijeďte si zazávodit se svou koloběžkou (pro děti do 7 let).
 
Husova ulice před divadlem
16:30Pohádkové písničky – ZUŠ J. B. Foerstera, JičínValdštejnovo nám. – hl. pódium
17:00Hajaja
Pohádku čte folkový zpěvák Slávek Janoušek.
farská zahrada
17:00Frašky Hanse Sachse – K-klub, JičínRyneček
– nám. Svobody
17:30Kolo, kolo mlýnský aneb Pohádky za čtyři rýnský – Gutta, pěvecký sbor ZŠ a MŠ, Dýšina
Hudebně divadelní představení pro MŠ a 1. st. ZŠ.
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
18:00Tanec v srdci – K-klub, JičínValdštejnovo nám. – hl. pódium
18:30Populární písně – ZUŠ J. B. Foerstera, JičínValdštejnovo nám. – hl. pódium
19:00Vodník – parodie na baladu z básnické sbírky Kytice K. J. Erbena, Štátne Konzervatórium KošiceRyneček
– nám. Svobody
19:00Lucerna – ČSR, 1967, 112 min.
Pod vlídným  režijním vedením Františka Filipa  vznikl  brilantní přepis Jiráskovy nejznámější a nejhranější divadelní hry Lucerna. Na filmovém pásu je tak zachyceno herecké mistrovství  Vlasty Fialové, osobitý humor Jana Pivce v postavě vrchního ze zámku, muzikantů v podání Bohuše Záhorského, Vladimíra Menšíka či Zdeňka Štěpánka a Josefa Kemra v postavách vodníků Ivana a Michala. V hvězdném hereckém obsazení nechybí ani Iva Janžurová, Radovan Lukavský, Karolína Slunéčková, Svatopluk Beneš či Radoslav Brzobohatý. Pohádkovou atmosféru vyčarovává hudba Jiřího Srnky, ale i kamera a světlo. Jedna z nejlepších televizních inscenací, která měla premiéru v roce 1967, patří do zlatého fondu televizní tvorby v historii České televize. Nenechte si ujít možnost tuto pohodovou televizní inscenaci s plejádou vynikajících herců v Biografu Český ráj vidět.
Biograf Český ráj
19:30Trosky
Country skupina z Nové Paky.
Valdštejnovo nám. – hl. pódium
20:00Pardubická šestka
Dechová kapela z Pardubic.
Ryneček
– nám. Svobody
20:00Hlava v písku – Studio Dva, Praha
Komedie o milostném příběhu, který dojal celé Maďarsko. Hra líčí téměř neuvěřitelnou lovestory bohatého požitkáře Ištvána a jeho ženy Enike, kteří se společně koupou v šampaňském, střílejí po sobě, utíkají před policií a nesnesitelně si lezou na nervy. A to všechno jenom proto, že se milují až za hrob. Jan Potměšil a Ivana Chýlková se představují v jedinečných komediálních rolích, které jim byly napsány přímo ,,na tělo“. Režie: Patrik Hartl (270 Kč, 300 Kč, 330 Kč).
Hrají: Ivana Chýlková, Jan Potměšil a Jana Stryková.
Partnerem představení je Seco GROUP a.s., generální partner festivalu JMP.
 
Masarykovo divadlo – velký sál
21:00Swing – německá kapelaValdštejnovo nám. – hl. pódium
21:00The Green Seven Dixie-band
Klasické dixielandové a ragtimové skladby.
Ryneček
– nám. Svobody

Pátek 13. 9. 2013

kolo se nám polámalo…

Den deníku Právo

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírají se výstavy, jarmark, pouliční občerstvenícentrum města
 Farmářský trhu kostela sv. Jakuba
8:30Princezna ryba – LD Srdíčko, Jičín
Pohádka o zakleté princezně a mlynářském synkovi (30 Kč).
LD Srdíčko
8:30Vodník a Karolínka – ČR, 2010, 57 min.
Pohádka o lásce vodníka Jonáše a mlynářovy dcery Karolínky, o vodnickém prokletí a o záludných intrikách Karolínčina odmítnutého nápadníka Libora.
Biograf Český ráj
9:00 – 19:00
Nastupovat! Kavárna POTMĚ přijela
Nechte se obsloužit nevidomými a vypijte jejich černočernou kávu v absolutní tmě. Kavárna POTMĚ patří mezi nejznámější projekty Světlušky (www.svetluska.net), více ZDE.
 
Valdštejnovo nám.
9:00 – 17:00Pokračuje zábavná hra Kolo se nám polámalo (více ZDEinfostánek na Valdštejnově nám.
 Pohádkové tvůrčí dílny centrum města
 Mlynářské hryhorní část zámeckého parku
9:00 – 17:00Zábavná setkání v dílně Seco GROUP a.s. – vystoupení cvičeného pejska, mažoretek a mnoho dalšího…Valdštejnovo nám.
9:00 – 12:00Hejbeme se a soutěžíme se Sokolem – T. J. Sokol, JičínMatějkovo cvičiště
9:00Kolo, kolo mlýnský aneb Pohádky za čtyři rýnský – Gutta, pěvecký sbor ZŠ a MŠ, Dýšina
Hudebně divadelní představení pro MŠ a 1. st. ZŠ.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
9:00O mlýnech v muzeu – povídání a loutkové divadlo (nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
9:00Ševci, Hastrmanky, Paličkářky, Přednáška o hruškách, Na plácku – Folklórní soubor Stázka, Teplázámek 
– velké nádvoří
9:00Červená Karkulka – Divadelní soubor Pruhované panenky, PrahaRyneček
– nám. Svobody
navazujeInteraktivní tvůrčí dílna – pod vedením DS Pruhované panenky, Praha 
9:30Swing – německá kapelaValdštejnovo nám.
– hl. pódium
9:45Princezna ryba – LD Srdíčko, Jičín
Pohádka o zakleté princezně a mlynářském synkovi (30 Kč).
LD Srdíčko
10:00Pějme píseň dokola – MC Kapička, JičínValdštejnovo nám. – dupárna
následujeValašským chodníčkem – Folklorní soubor Valášek, Praha 
10:00Animace na chůdách – Divadlo Studna, HosínValdštejnovo nám.
10:00Zatancujte si s dětmi z Máje – MŠ Máj, Jičínzámek 
– velké nádvoří
následujePohádkový les – ZŠ Kunratice, Praha
Neseďte doma u televize a pojďte s námi do Pohádkového lesa, kde potkáte víly, hejkala, vodníka i bludičky. Dětský muzikál pro děti i dospělé.
 
10:00Galašou – zábavné soutěžní klání škol (více ZDE)Masarykovo divadlo – velký sál
10:00Ďáblova past – ČSR, 1961, 87 min.
Tato filmová balada vypráví příběh, jehož děj se odehrává počátkem 18. století a vypráví příběh svobodného mlynáře Spáleného (Vítězslav Vejražka), který žije se synem Janem (Vít Olmer), ve svobodném mlýně. Příběh je zasazen do moravského krasového území, do krajiny plné kouzel, o níž se od pradávna vyprávěly podivné zvěsti. I o mlynáři Spáleném a jeho synovi se šířilo nařčení, že žijí ve spolku s ďáblem. Mlynář ale rozuměl přírodě, poznal tajemství ponorné řeky a dovedl je využít k pohonu svého mlýna. Pro své příliš svobodomyslné smýšlení se však dostal do konfliktu s vrchností a fanatickým knězem, který vynaložil nemalé úsilí, aby mlynáře zlomil… (20 Kč)
Biograf Český ráj
10:30Motýlci a Medvídci – Taneční studio Krystalky, Nová PakaRyneček
– nám. Svobody
10:30O mlýnech v muzeu – povídání a loutkové divadlo (nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
11:00Deník Právo prezentuje Sofie a její kouzelné flétnyValdštejnovo nám.
– hl. pódium
následujeTerezáček a Michal David – SSP Tereza, Benešov u Semil 
11:00Princ Jaromil – Divadlo Studna, Hosín
…doznívá flašinet, oponka se otevírá a lipoví umělci rozehrávají jarmareční příběh o princi, jemuž ke štěstí pomůže moudrost potulných komediantů…
Ryneček
– nám. Svobody
11:00Princezna ryba – LD Srdíčko, Jičín
Pohádka o zakleté princezně a mlynářském synkovi (30 Kč).
LD Srdíčko
12:00Krag – folklórní soubor z PolskaValdštejnovo nám.
– hl. pódium
12:00O mlýnech v muzeu – povídání a loutkové divadlo (nutné objednání na tel. 493 532 204)muzeum v zámku
12:00Motýlci a Medvídci – Taneční studio Krystalky, Nová Paka
zámek 
– velké nádvoří
 
13:00Kolo, kolo mlýnský aneb Pohádky za čtyři rýnský – Gutta, pěvecký sbor ZŠ a MŠ, Dýšina
Hudebně divadelní představení pro MŠ a 1. st. ZŠ.

Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
 
následujeABBA MAMA MIA – Stacionář Kamarád, Jičín 
13:00Pohádkový les – ZŠ Kunratice, Praha
Neseďte doma u televize a pojďte s námi do Pohádkového lesa, kde potkáte víly, hejkala, vodníka i bludičky. Dětský muzikál pro děti i dospělé.
´zámek 
– velké nádvoří
14:00Zlatovláska – Domov pod Kuňkou, RábyValdštejnovo nám.
– dupárna
15:00Ševci, Hastrmanky, Paličkářky, Přednáška o hruškách, Na plácku – Folklórní soubor Stázka, TepláValdštejnovo nám.
– dupárna
15:00Boleščin – folklórní soubor z Polskazámek 
– velké nádvoří
15:00O kůzlátkách – Divadelní soubor Pruhované panenky, PrahaRyneček
– nám. Svobody
navazujeInteraktivní tvůrčí dílna – pod vedením DS Pruhované panenky, Praha 
16:00Valašským chodníčkem – Folklorní soubor Valášek, PrahaValdštejnovo nám.
– dupárna
16:00Animace na chůdách – Divadlo Studna, HosínValdštejnovo nám.
16:00Dětská mše – vchod z Rynečkukostel sv. Ignáce
16:30Boleščin – folklórní soubor z PolskaValdštejnovo nám.
– hl. pódium
17:00Tančíme pro radost – ZUŠ J. B. Foerstera, JičínValdštejnovo nám.
– hl. pódium
17:00Hajaja – pohádkové čtenífarská zahrada
17:00Pohádkové čarování – nahlédnutí do festivalu Skleněný magik 2013 v JičíněRyneček
– nám. Svobody
17:30Krag – folklórní soubor z Polskazámek 
– velké nádvoří
18:00Kolo, kolo mlýnský aneb Pohádky za čtyři rýnský – Gutta, pěvecký sbor ZŠ a MŠ, Dýšina
Hudebně divadelní představení pro MŠ a 1. st. ZŠ.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
18:00Animace na chůdách – Divadlo Studna, HosínValdštejnovo nám.
19:00Sedláčkovo kvarteto
Smyčcový kvartet hraje W. A. Mozarta, A. Dvořáka a B. Martinů (130 Kč).
kostel sv. Jakuba
19:00Ďáblova past – ČSR, 1961, 87 min.
Tato filmová balada vypráví příběh, jehož děj se odehrává počátkem 18. století a vypráví příběh svobodného mlynáře Spáleného (Vítězslav Vejražka), který žije se synem Janem (Vít Olmer), ve svobodném mlýně. Příběh je zasazen do moravského krasového území, do krajiny plné kouzel, o níž se od pradávna vyprávěly podivné zvěsti. I o mlynáři Spáleném a jeho synovi se šířilo nařčení, že žijí ve spolku s ďáblem. Mlynář ale rozuměl přírodě, poznal tajemství ponorné řeky a dovedl je využít k pohonu svého mlýna. Pro své příliš svobodomyslné smýšlení se však dostal do konfliktu s vrchností a fanatickým knězem, který vynaložil nemalé úsilí, aby mlynáře zlomil… (50 Kč)
Biograf Český ráj
19:00Cesta se světýlky za trpaslíkem (více ZDE)parkoviště u koupaliště Kníže
19:30Duo Romanika – zpěvačka a kytaristka Ika Kraicová a jazzově kultivovaný zvuk kontrabasu Romana Kraica.Ryneček
– nám. Svobody
19:30Lucerna – Alois Jirásek
Hru Aloise Jiráska pro loutkové divadlo Srdíčko upravil Milan Smolík. Hodinová inscenace je vhodná pro dospělé i dětské publikum (50 Kč).
LD Srdíčko
20:00The Fribbles
Kapela hrající oldies a revival 50., 60., 70. a 80. let.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
20:00ZA TREST – folková kapela, Praha
Večerní setkání u písniček známých i méně známých.
zámek 
– velké nádvoří
20:00Rockování v parku
Vystupují kapely:
Post Pubescentos – rock-crossover, Jičín
Bludy – rock-alternative, Jičín
Thei – chan – acoustic, Jičín
dolní část zámeckého parku
21:00Falešná pětka
Hudební country-folková skupina z Jičína.
Ryneček
– nám. Svobody
22:00Lucie Revival
Skupina hrající hity legendární české kapely.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
22:00Naopak
Folková kapela z Dobříše s vlastními písněmi.
Ryneček
– nám. Svobody
23:00Rachot Banda – folkcountry, Lomnice nad PopelkouRyneček
– nám. Svobody

Sobota 14. 9. 2013

mnoho škody nadělalo…

Sobotní Nemelem, nemelem!! – uzavření Valdštejnova náměstí od 7:00 do 21:00

Vstupné:

Děti do 6 let zdarma
Děti od 6 let do 150 cm 20 Kč
Studenti (po předložení studentského průkazu) 100 Kč
Dospělí a děti nad 150 cm 150 Kč
Senioři nad 70 let (po předložení OP) 100 Kč
ZTP zdarma
ZTP/P zdarma + 1 doprovod zdarma
 

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírají se výstavy, jarmark, pouliční občerstvenícentrum města
 Farmářský trhu kostela sv. Jakuba
8:30Pilulky čaroděje Darmoděje – LD Kašpárek, Bzenec (30 Kč)LD Srdíčko
9:00 – 19:00Nastupovat! Kavárna POTMĚ přijela…
Nechte se obsloužit nevidomými a vypijte jejich černočernou kávu v absolutní tmě. Kavárna POTMĚ patří mezi nejznámější projekty Světlušky (www.svetluska.net), více ZDE.
Valdštejnovo nám.
9:00 – 18:00Pokračuje zábavná hra Kolo se nám polámalo (více ZDE)  infostánek na Valdštejnově nám.
 Pohádkové tvůrčí dílny centrum města
 Mlynářské hryhorní část zámeckého parku
9:00 – 18:00Den pohádkového zdraví s VZPValdštejnovo nám.
9:00 – 17:00Přijela k nám ZOO!! – Zoologická zahrada, Dvůr KrálovéValdštejnovo nám. – u Valdické brány
9:00Born 2 Dance, Swag, Gangsta S**T, Holiday Street 2013 – Timedance, Hořice – JičínValdštejnovo nám.
– hl. pódium
9:00Dobré ráno s Řehečským kvartetem
Divadelněhudební formace od Jičína s jarmarečními písněmi.
Ryneček
– nám. Svobody
9:45Pilulky čaroděje Darmoděje – LD Kašpárek, Bzenec (30 Kč)LD Srdíčko
10:00Kolo, kolo mlýnský aneb Pohádky za čtyři rýnský – Gutta, pěvecký sbor ZŠ a MŠ, Dýšina
Hudebně divadelní představení pro MŠ a 1. st. ZŠ.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
10:00 – 18:00Stan České televize
Webové hřiště Déčko.cz se zábavnými a chytrými aktivitami, soutěže pro děti, setkání s Večerníčkovými postavičkami.
Valdštejnovo nám.
10:00Ševci, Hastrmanky, Paličkářky, Přednáška o hruškách, Na plácku – Folklórní soubor Stázka, TepláRyneček
– nám. Svobody
10:00Ekumenické setkání
Připomenutí památného jičínského apelu ke smíření ze 14. září 1999 u Smírčího kříže na hřbetu Veliše.
Veliš
11:00Česká televize – program plný písniček s Magdou Reifovou z Kouzelné školky a Petrem Vackem ze Studia KamarádValdštejnovo nám.
– hl. pódium
11:00Animace na chůdách – Divadlo Studna, HosínValdštejnovo nám.
11:00Pilulky čaroděje Darmoděje – LD Kašpárek, Bzenec (30 Kč)LD Srdíčko
12:00Co se semlelo v Krakonošově aneb z pohádek Marie Kubátové
Účinkují moderátoři Českého rozhlasu Hradec Králové Tomáš a Lucie Peterkovi, hudebník Pavel Puta, spisovatelka Víťězslava Klimtová a spousta čertů, vodníků a strašidel z Pohádkové země.

Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
 
13:00Soubor písní a tanců Vysočan – písně a tance Českomoravské vysočiny, Hlinskodolní část zámeckého parku
13:00Vyhlášení vítězů soutěže Strašidla ze mlejna a videosoutěže Po stopách mlýnůValdštejnovo nám.
– hl. pódium
následujeLosování účastníků čtyř tras výletů S krajánkem za mlýny Jičínska
Losování soutěžících se Sluníčkem a Mateřídouškou
Losování výherců soutěže Co se skrývá v tajence programové brožury?
 
Odpol.Kleistnerová Jessica – Hra na harfuu kostela sv. Jakuba či v parku
14:00Ševci, Hastrmanky, Paličkářky, Přednáška o hruškách, Na plácku – Folklórní soubor Stázka, TepláValdštejnovo nám.
– dupárna
14:00Animace na chůdách – Divadlo Studna, HosínValdštejnovo nám.
14:00aniby neřekla
Pitoreskní divadelní koncert, kde Anna Polívková a Jakub Xavier Baro představí své originální písně, které nazývají Popůvky. 

Ryneček
– nám. Svobody
15:00Hořeňák a Hořeňáček – folklórní soubory s kapelou, Lázně BělohradValdštejnovo nám.
– hl. pódium
15:00Pohádky od rybníka – ZUŠ, Ostrov
Dramatizace tří vodnických povídek.
Ryneček
– nám. Svobody
15:00Swing – německá kapeladolní část zámeckého parku
16:00Soubor písní a tanců Vysočan – písně a tance Českomoravské vysočiny, Hlinskodolní část zámeckého parku
16:00Born 2 Dance, Swag, Gangsta S**T, Holiday Street 2013 – Timedance, Hořice – JičínValdštejnovo nám.
– hl. pódium
16:30Eva Matějovská – pěvecké vystoupení finalistky pěvecké soutěže Česko zpíváValdštejnovo nám.
– hl. pódium
16:30Řehečské kvarteto
Divadelněhudební formace od Jičína s jarmarečními písněmi.
Ryneček
– nám. Svobody
Odpol.Soubor písní a tanců Vysočan – písně a tance Českomoravské vysočiny, HlinskoRyneček
– nám. Svobody
17:00Dalibor Janda a Jiřina Anna Jandová
Česká legenda pop music, textař a skladatel.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
17:00Hajaja – pohádkové čtenífarská zahrada
18:00Pohádky od rybníka – ZUŠ, Ostrov
Dramatizace tří vodnických povídek.
Valdštejnovo nám.
– dupárna
18:00Animace na chůdách – Divadlo Studna, HosínValdštejnovo nám.
18:00Yellow Sisters
Koncert ženské vokální skupiny, která svým zpěvem prochází s lehkostí napříč žánry soulu, funku, r´n´b, world music, jazzu i reggae.
Ryneček
– nám. Svobody
19:30Mandrage
Česká pop-rocková skupina.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
20:30Ohňostrojné burácení – tradiční ohňostroj
Partnerem ohňostroje je C.S.CARGO a.s.
Valdštejnovo nám.
21:00EGO retro music – Hořice
60. – 70. léta světové popmusic.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
21:00Zpívání u cimbálu – Hradecká cimbálová muzikazámek – arkádové nádvoří
21:00Pilgrim Pimple
Mnohočlenný hudební soubor, který ukazuje, kam všude se dá zajít v nejen lidové tvorbě
Ryneček
– nám. Svobody
22:00Jičínští Kanci
Country a trampská muzika k poslechu i tanci.
Ryneček
– nám. Svobody

Neděle 15. 9. 2013

udělalo bác!

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírají se výstavy, jarmark, pouliční občerstvenícentrum města
 Farmářský trhu kostela sv. Jakuba
9:00 – 16:00Nastupovat! Kavárna POTMĚ přijela…
Nechte se obsloužit nevidomými a vypijte jejich černočernou kávu v absolutní tmě. Kavárna POTMĚ patří mezi nejznámější projekty Světlušky (www.svetluska.net), více ZDE.
Valdštejnovo nám.
9:00 – 16:00Zakončení zábavné hry Kolo se nám polámalo (více ZDE) infostánek na Valdštejnově nám.
 Pohádkové tvůrčí dílny centrum města
 Mlynářské hryhorní část zámeckého parku
9:00 – 16:00Den pohádkového zdraví s VZPValdštejnovo nám.
9:30Dobré ráno s Řehečským kvartetem
Divadelněhudební formace od Jičína s jarmarečními písněmi.
Ryneček
– nám. Svobody
10:00Písně lidové i umělé – ZŠ, ProsečValdštejnovo nám.
– hl. pódium
10:00Čertův švagr – LD Kašpárek, Bzenec (30 Kč)LD Srdíčko
11:00Taneční skupina Destiny – Kulturní zařízení města Jičína
Green jumble, Srejerky frajerky, Baseball, Monster High – Školička příšerek, Mini turbolenc, Párty rebelů, Madagascar.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
11:00Řehečské kvarteto
Divadelněhudební formace od Jičína s jarmarečními písněmi.
zámek
– velké nádvoří
11:00Čertův švagr – LD Kašpárek, Bzenec (30 Kč)LD Srdíčko
13:00Písně lidové i umělé – ZŠ, ProsečValdštejnovo nám.
– hl. pódium
14:00Řehečské kvarteto
Divadelněhudební formace od Jičína s jarmarečními písněmi.
zámek
– velké nádvoří
14:00O Všudybylovi – Divadlo Studna, Hosín
Pohádka Františka Hrubína o čarodějnici z temného lesa, jež svou vychytralostí polapila do svých sítí chamtivého krále i s jeho zvědavou dcerou. Vše musí dát do pořádku posel z nebes – Všudybyl.

Ryneček
– nám. Svobody
 
14:00Trampoty vodníka Jakoubka – ČR, 2005, 58 min.
Pohádka o osudech posledního vodníka žijícího na Třeboňsku.
Biograf Český ráj
15:30The Beatles Veteran Club – Jičín
Jičínsko-turnovská kapela věrně reprodukuje skladby legendární liverpoolské čtveřice.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
16:00Zvonec – konec
Vrácení klíčů od města a zakončení festivalu.
Valdštejnovo nám.
– hl. pódium
pokračujeThe Beatles Veteran Club – Jičín 

Tvůrčí dílny, výstavy a hry 2013

Tvůrčí dílny

čtvrtek a pátek 9:00 – 17:00
sobota 9:00 – 18:00
neděle 9:00 – 16:00

Není-li uvedeno jinak!

Valdštejnovo náměstí

   Stanoviště a dílny hry Kolo se nám polámalo! – razítko do hrací karty (více ZDE)

Řezníci – plnění jitrnic, broušení nožů, skládání čuníka či stračeny, ad.. – SŠ technická a řemeslná, Nový Bydžov (www.sstrnb.cz)
Kadibudka – otestuj si jeden ze svých smyslů
Pekaři – pletení housek a pečení bramborových placek – SŠGS, Nová Paka (www.ssgs.cz)
Větrník – dílna generálního partnera Seco GROUP a.s.

Dílna Seco GROUP a.s. a APROPO – skládačka papírových traktůrků, pexeso, omalovánky
Formule Seco GROUP a.s. – projížďky na traktůrcích z vlastní výroby (st – ne)
Zapískejte si se SanSwissem – vyrobte si dřevěnou píšťalku s Vítem Kašpaříkem, Rožnov pod Radhoštěm
POTMĚ – hry se Světluškou – projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, Praha (pá – ne)
Den pohádkového zdraví s VZP ČR (so – ne)
Kouzelná rybka – vyrob si ji a zkus rybařit (30 Kč)
Kreativní dílna s FABIO PRODUKT spol. s.r.o. – výrobky z papíru
Cech panen rukodělných, Křinice u Broumova – předení, tkaní na kolíkovém stavu, výroba látkových knoflíků a slaměné figurky
Truhláři – opracování dřeva spojené s výrobou jednoduchých předmětů na soustruhu (káča a palička), zatloukání hřebíků, vodní mlýnek a další kratochvíle – Integrovaná střední škola, Semily (www.isssemily.cz)
Královská čokoláda – vyrobte si vlastní čokolízátko (u kostela sv. Jakuba)

Chráněné dílny s prodejem výrobků

Výroba tácků pod hrneček – OS Život bez bariér, Nová Paka (10 Kč)
Pletení košíků z pedigu – Služby sociální péče TEREZA, Benešov u Semil (30 Kč)
Tvoříme mandely a woodo panenky – Stacionář Kamarád, Jičín

OS Fokus, Mladá Boleslav (pouze prodej)
OS Sportem proti bariérám, Stará Paka (pouze prodej)
Domov Harcov, Liberec (pouze prodej)
Daneta, Hradec Králové (pouze prodej)
a další…

Zámek – arkádové nádvoří

  Dílny hry Kolo se nám polámalo! – razítko do hrací karty (více ZDE)

Papírová čepice – OS Fokus, Mladá Boleslav 
Bubínek – zabubnuj si do kroku – SSŠ MAJA, s.r.o., Mladá Boleslav (www.maja-mb.cz)

Dřevěné meče – vyrob si svůj meč a bojuj třeba s drakem (30 Kč)
 

Zámek – malé nádvoří

Mlynářský kvíz – poznávání vystavených staročeských nástrojů (ze sbírek RMaG v Jičíně)
Kulíškova herna s Merkurem – model mlýna ze stavebnice Merkur a ukázka pohyblivých a robotických hraček
Vodníkovy hrátky – dětské soutěže; Junák – svaz skautů a skautek
 

Zámek – velké nádvoří

Dílna hry Kolo se nám polámalo! – razítko do hrací karty (více ZDE)

Pohádkový mlýn – vyrob si ho a vyzkoušej, zda se roztočí
 

Zámecký park

   Dílna hry Kolo se nám polámalo! – razítko do hrací karty (více ZDE)

Výroba vlaštovky – různé druhy vlaštovek s cíleným doletem – Skautský oddíl Brána, Jičín

Výroba klaunských nosů a úsměvů – SSŠ MAJA, s.r.o., Mladá Boleslav (www.maja-mb.cz)
Větrník a kameník – malování na kamínky a výroba mozaiky z obilí – Centrum SASanka, Jičín
Muzeum přírody Český ráj – poznej žabky a jejich kamarády od mlýna (čt – pá)

Farská zahrada

Dílny hry Kolo se nám polámalo! – razítko do hrací karty (více ZDE)

Kameníci – modelování domácích zvířat, tesání do pískovcového kvádru, malba – SPŠ kamenická a sochařská, Hořice (www.spsks.cz
Květináři – kornout na bylinky z polí a luk, zdobení růže a dýniček – Střední škola vizuální tvorby s.r.o., Hradec Králové (www.florist.cz)

Babka kořenářka a bylinková zahrádka – poznávání zelených a sušených bylinek – Střední zahradnická škola, Kopidlno (www.zahradnicka-skola-kopidlno.cz)

Ryneček – náměstí Svobody

Skláři a kuchaři – hrátky s korálky, zhotovení šperku, paměťový drát, výroba skleněných figurek a pečení palačinek – SŠ řemesel a služeb, Jablonec nad Nisou (www.sosjbc.cz)
Kováři, rytci kovů, brusiči kamenů, slévači a zlatníci – Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola, Turnov (www.sups.info)
Výstavka školních prací oboru Tvorba pro děti – VOŠ uměleckoprůmyslová a Střední uměleckoprůmyslová škola, Praha (www.sups.cz)
Sedmero pohádek od paní Sedmerové – dílnička drátování
Interaktivní dílna – Divadlo Pruhované panenky, Praha

O kůzlátkách – tvorba malých kůzlátek z ovčího rouna a papíru
O Červené Karkulce – pěchování punčochy dutým vláknem a tvorba vlastních polštářků

Jezuitská kolej

Šupinatí a rohatí aneb život ve vodě a v pekle – SPŠ a SZŠ sv. Anežky České, Odry (pá,www.cssodry.cz)
Čtyři živly – ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř (pá, www.zus-jaromer.cz)

Žižkovo náměstí

Školička animovaného filmu – Střední škola aplikované kybernetiky, s. r. o., Hradec Králové (www.ssakhk.cz) – městský úřad, vchod z boku (více ZDE)

Hry a soutěže

Mlynářský kvíz – poznávání řemeslných nástrojů, malé nádvoří zámku
Mlynářské soutěže – horní část parku
Deskohraní – výuka a turnaj ve hře MLÝN, Klub EXIT, Ústí n. Orlicí (Ryneček, více ZDE)
Kolobrndění s C.S.CARGO a.s. – Husova ulice (čt 16:00)
Pod pohádkovým košem – basketbalový oddíl BSK TJ Jičín, Husova ulice
Volejbal – Husova ulice (čt 9:30 – 11:30 a 15:00 – 16:30, pá 9:30 – 11:30)
Extrémní golf – Husova ulice (čt 9:00 – 11:30)
Galašou – zábavné klání základních škol v mlynářské soutěži, Masarykovo divadlo (pá 10:00, více ZDE)
Hejbeme se a soutěžíme se Sokolem na Matějkově cvičišti – TJ Sokol, Jičín (pá 9:00 – 12:00)
Jičínské školní ligy miniházené – pořádá házenkářský klub HBC, Jičín (SZMJ – areál v lipách, st)
Florbal – charitativní dopoledne s osobnostmi, SZMJ areál v lipách (so 9:00 – 12:00, víceZDE)
Celorepublikový turnaj v rámci Extraligy extrémního golfu (EEG) pod záštitou České asociace extrémního golfu (ČAEG) – pro veřejnost (pá) a turnaj (so), Řáholeček (www.caeg.cz)
Orientační běh, zámecký park – dolní brána (pá od 9:00), Čeřovka – u skautského srubu (so od 9:30, objicin.tpc.cz)
Dětské dopravní hřiště Jičín – Soukromá střední škola podnikatelská – ALTMAN, s.r.o. v Jičíně – dopravní soutěže a s tématikou první pomoci pro ZŠ, kolektivy je třeba nahlásit na tel. 493 535 618 (čt – pá)
 

Jiné radovánky…

Roztáčení mlýnského kola (Valdštejnovo nám., více ZDE)
Za živými zvířátky do ohrady ke mlýnu (Valdštejnovo nám.)
Pohádková pekárna (Valdštejnovo nám.)
Stavíme ježka z polínek (Valdštejnovo nám.)
Dobový dřevěný kolotoč (Valdštejnovo nám., vstup zpoplatněn)
Stříhání a úprava vlasů pod širým nebem – SSŠ MAJA, s.r.o., Mladá Boleslav (Valdštejnovo nám., www.maja-mb.cz)
Divadýlko od Petity – zahraj si s ním doma v pokojíčku (prodej u mlýna)
Kouzelný mlýn pana Šubrta (velké nádvoří zámku, více ZDE)
Pokus o překonání rekordu v počtu recitujících se zápisem do České knihy rekordů (zámecký park, od 8:30, více ZDE)
Bublinárium (zámecký park)
Malování na obličej (zámecký park)
Pohádky a legendy ze všech koutů světa – AFS Mezikulturní programy, o. s., Praha
S neckami a valchou aneb čisté ponožky (farská zahrada)
Dadastřelnice – střelba z ramínkových kuší na terč (Ryneček, 10 Kč, více ZDE)
Otesánek – strefování se do nenasytného chřtánu (Ryneček)
Za devatero horami – interaktivní hra Divadla Studna, Hosín (Ryneček)
Mašinkou po městě (nástupiště Žižkovo náměstí, 30 Kč)
Kostkoviště, trubkoviště, pískoviště, kuličníky, pago, chůdy, dřevěná mašinka, šneci, kladiny (různě po městě)

Výstavy

Výstava Ondřej Sekora přírodovědcem – výstavní chodba muzea (čt, pá 8:00 – 17:00 a so, ne 9:00 – 17:00) [Kapřík]
Výstava Trpaslík a jeho svět – zámecká galerie (čt, pá 8:00 – 17:00 a so, ne 9:00 – 17:00)
Výstava vítězných prací soutěže Strašidla ze mlejna – obřadní síň
Klub železničních modelářů při ZŠ 17. listopadu, vchod z Lindnerovy ulice (st – ne, vstup zpoplatněn)

Změna programu vyhrazena!

Není-li uvedeno vstupné, je pořad zdarma. Netýká se dílen!
Změny provedené během konání festivalu budou vypsané na informačních stojanech rozmístěných v centru města a na webových stránkách.

Předprodej vstupenek
 

Předprodej vstupenek na všechny placené pořady byl zahájen 1. srpna 2013 v Městském informačním centru v Jičíně.