21. ročník 2011

Téma: … a děti pro radost a radost pro děti

Motto: Taneční pohádkování

V tanci se skrývá kouzelná moc pohybu a gesta. Vyjadřujeme jím vztahy k sobě samým
i k druhým lidem.

Je to přímý kontakt s krásou, která se projevuje ve veškerém životě.

21. ročník kulturního festivalu Jičín – město pohádky probíhal od 7. do 11. září 2011

Připomněli jsme si 100. výročí narození Václava Čtvrtka.

Pořadatel festivalu: Nadační fond Jičín – město pohádky

Partner festivalu: město Jičín

Na co jste se mohli těšit?

Co přinesl festival

V Jičínském deníku vycházelo pravidelné okénko věnované festivalu. Přečtěte si, s jakou představou přišla v roce 2011 dramaturgické rada. Ke stažení (.pdf, otištěno v Jičínském deníku, aktualizováno 28. 8. 2011).

Pavel Šporcl

Houslista 21. století

Nejvýraznější mladý český houslista, nejprodávanější umělec Pavel Šporcl slaví díky svému umění a nekonvenčnímu vystupování úspěchy u všech generací posluchačů na nejvýznamnějších pódiích.

Pavel Šporcl začal hrát na housle v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU (Václav Snítil). V letech 1991–96 studoval v USA na prestižních školách a univerzitách pod vedením vynikajících pedagogů (Dorothy DeLay, Itzhak Perlman, Dr. Eduard Schmieder).

Je nositelem významných cen a ocenění, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou domácích i zahraničních orchestrů a významných umělců. Rozsáhlý repertoár Pavla Šporcla zahrnuje 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Jeho vystoupení jsou velmi dobře přijímána jak širokou veřejností, tak i odbornou kritikou. Po zahajovacím koncertu sezony 2001/2002 České filharmonie v pražském Rudolfinu (Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka) pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho, který byl natočen a odvysílán Českou televizí a Českým rozhlasem, nazvali kritikové Pavla Šporcla „talentem, který se rodí možná jednou za sto let…“

Pavel Šporcl rád překonává hranice mezi hudebními žánry a nebrání se spolupráci s interprety z jiných hudebních oblastí. Na koncertech již vystoupil např. s Evou Pilarovou, Martinou Balogovou, Hradišťanem, kapelou Kryštof. Objevuje se též velmi často na benefičních a charitativních koncertech. Je patronem Linky bezpečí a hudebního festivalu Znojmo. www.pavelsporcl.cz

Kdy: pátek 9. 9. v 18:30
Kde: chrám sv. Jakuba

Šest tanečních hodin v šesti týdnech

Světově proslulý divadelní hit opět na českém jevišti. Madame Lily Harrison si najme Michaela Minettiho, aby ji naučil swing, tango, valčík, foxtrot, cha-chu a moderní tanec.

Hrají a tančí Chantal Poullain a Pavel Kříž, čerstvý vítěz StarDance 2010. Režie Zdeněk Dušek.

Obvyklá délka představení: 2 hodiny a 30 minut včetně přestávky

Kdy: středa 7. 9. ve 20:00
Kde: Masarykova divadlo

Barevný den plný her

Jedná se o zábavný a vzdělávací program zaměřený na podporu třídění a recyklace odpadů.

Připraveny jsou atrakce  propagující třídění běžného komunálního odpadu i elektroodpadu (maxi-domino, pexeso, házecí deska, hod mobilem na cíl, hra Člověče, šup do sběrného dvora a další aktivity.

Barevné dny pořádá společnost  EKO-KOM, a. s. ve spolupráci s ELEKTROWIN a. s. a ASEKOL, s. r. o.

Kdy: pátek 9. 9. od 9:00 po celý den
Kde: Valdštejnovo náměstí

KočéBR

Kočébr je původní staroslovanský výraz pro podomního obchodníka odlišujícího se od ostatních podomních obchodníků tím, že nabízené zboží nosí v nůši. Nůší našich dní je nepochybně nákupní vozík, který se stal základním scénografickým prvkem i dopravním prostředkem prvních inscenací příručního divadla.

Divadlo KočéBR objevuje v Brně vesnice. Kočují z Králova Pole do Bystrce oklikou přes Židenice. Není to daleko. Nemají v oblibě termín sitespecific. Představení nevznikají pro prostor, prostor je připravený pro představení. Zákoutí, která v nich vyvolávají něhu, prostranství, která je děsí, místa, která se ptají nebo odpovídají. Zkouší zaplňovat mezery, reflektovat rozdíly a nezapomínat na domečky z mechu a šišek, které každý z nás stavěl, a které lze dodnes vypátrat. Brno jako jeviště. Roztříštěná místní dramata versus centralizované regionální frašky. Dívej se, kam šlapeš.

Inscenacen TELE

(na motivy masopustní hry Hanse Sachse Chtěl vysedět telata)

režie: Vítězslav Větrovec
účinkují: Veronika Lazorčáková, Tomáš David a Vojtěch Johaník
hudba: Tomáš David

,,Opona se otvírá a herci jsou zas tady/ jen otevřete dveře své, vpusťte je do zahrady/ do kůlny či za plot jen/ do domu za jídlem/ chlebem, cígem, pivem a vínem/ jen nás vpusťte, my k vám přijdem!“ Masopustní fraška mistra pěvce Hanse Sachse Chtěl vysedět telata v podání divadla KočéBR!

Inscenace využívající principy lidového a pouličního divadla vznikla a byla poprvé uvedena v roce 2010 v rámci 1. ročníku festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě. Pouliční charakter inscenace, jenž ponechává prostor i pro improvizaci s diváky, podstoupil v létě 2010 zkoušku prostřednictvím kočování po vesnicích na Českomoravské vrchovině. Inscenace se tak obohatila o mnohé prvky, kterým bylo umožněno vzniknout právě díky živé a otevřené komunikaci mezi kočujícími herci a jejich vesnickým publikem. Základním prostředkem, s jakým se inscenátoři chápou jednoduchého příběhu o líném a hloupém sedlákovi, který utopí tele a chce ze sýrů vysedět nové, je ,,prachobyčejná“ divadelní hravost umožňující hercům z minima rekvizit vykřesat maximum.

Erben & Větrovec: KYTICE

režie: Vítězslav Větrovec
hudba: Tereza Koláčková
hrají: Veronika Lazorčáková, Tereza Koláčková, Tomáš David a Vojtěch Johaník

,,Ulavicedítěstálohojtyštědrývečereatělíčkobezhlavynapahorkumezibukykostelíčeksvěžínízkou-
tvétělobíléspanilébylobycotykošile! Tradáááá!“

Text inscenace je osobitou montáží básní vytvořených na rozličné motivy lidových pověstí, které Karel Jaromír Erben zahrnul do své sbírky. Inscenace tematizuje zejména problematiku viny a trestu, která tvoří páteř a tematický středobod samotné Erbenovy sbírky. A rovněž stejně jako u Erbena, mnohdy využívá ke sdělení tématu značně morbidních prostředků, jež se v podání KočéBRu dotýkají žánru černé grotesky.

Kdy: ve středu, čtvrtek a pátek 7. 9. – 9. 9.
Kde: venkovní historické prostory města

Dětský domov se Školou Býchory

„Žijeme sice za pomyslmou zdí, ale díky lidičkám se srdcem na dlani (a nejen se srdcem) se nám tu žije dobře.“

[DDŠ Býchory – logo] DDŠ Býchory realizuje grantový umělecký projekt Tančím, abych žil, který se zaměřuje na talentované děti z dětských domovů ČR. Děti se prostřednictvím pohybové výchovy, divadla a tance učí sociálním dovednostem, na konci projektu vzniká umělecké dílo, které bude prezentováno na uměleckých festivalech a přehlídkách.

Kdy: sobota 10. 9. v 15:15 a 18:30
Kde: pódium na Valdštejnově náměstí

Pes pro tebe

[Pes pro tebe] Výcvik vodicích a asistenčních psů.

Nač mají někteří nevidomí bílou hůl, jež ani nedosáhne na zem? Jak moc se na lze spolehnout na vodicí psy? Co je to labradoodle? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete ve stručném dokumentu Čtyřnozí pomocníci (.pdf)

Možná jste se již setkali s radami, jak se chovat k osobě nevidomé. Ovšem víte i jak se chovat k jejímu vodicímu psu? Sedmero zásad chování vůči vodícím psů (.pdf) Vám na to odpoví.

Kdy: středa 7. 9. ve 12:00
Kde: zámecký park

Saxána a Lexikon kouzel

[Saxána a Lexikon kouzel – plakát] Máš-li mamku čarodějku, dej si pozor, s čím si hraješ.
 
Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě.
 
Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2. B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince.
 
Saxána a Lexikon kouzel na CSFD.cz
 
Kdy: pátek 9. 9. v 11:00 pro školy a 17:30 pro rodiny | 16:30 – Odpoledne se Saxánou
Kde: Biograf Český ráj | pódium na Valdštejnově náměstí
 
 

Ekumenické setkání

Nadační fond JMP, občanské sdružení Otevřené zahrady Jičínska, občanské sdružení Organum Cantate, občanské sdružení Zebín, 2. dívčí skautský oddíl Duha Jičín a 2. chlapecký skautský oddíl Jičín si dovolují pozvat na Ekumenické setkání jako připomenutí památného jičínského apelu ke smíření ze 14. září 1999.

Kdy: sobota 10. 9. v 10:00
Kde: u smírčího kříže na hřbetu Veliše

Oranžové kolo

Nadace ČEZ Vás srdečně zve na sportovně-charitativní akci „Oranžové kolo“
Minutou šlapání na Oranžovém kole podpoříte tyto neziskové organizace:
– Služby sociální péče Tereza, Semily
– Občanské združení Fokus Mladá Boleslav
Akce se koná v rámci festivalu Jičín – město pohádky.
V 15:00 předá symbolické šeky olympionička Šárka Záhrobská.
 
Kdy: sobota 10. 9. od 9:00 do 14:45
Kde: Valdštejnovo náměstí
 

Parním vláčekem do Českého ráje

Občanské sdružení Malechovice, MS Libošovice, SDH Libošovice, SDH Roveň, SDH Vesec, Obecně prospěšná společnost pro Český ráj a Střední Pojizeří a Nadační fond Jičín – město pohádky zvou princezny, statečné rytíře i prince, malé i velké příznivce pohádek a vláčků

v neděli 11. září 2011

na Dračí den

POHÁDKOVÝ parní vláček vypravený v závěrečný den festivalu Jičín – město pohádky odjíždí
z jičínského nádraží v neděli 11. září v 9:50, návrat zpět do Jičína je ve 14:51

Program začíná příjezdem vlaku v 10:40, odjezd zpět je ve 13:46.

Těšte se na:

Divadelní stan s Dračí pohádkou Jarmily Enochové
Vstupné: vlaková jízdenkaKDE JSOU DRACI, NECHYBÍ HASIČI

KNIHA LESNÍ MOUDROSTI
naučná stezka s Lesy České republiky

Tradiční stylové občerstvení ve DRAČÍ SLUJI

Pro radost malých i velkých dráčat, dračic a draků hraje
JAZZ PALUBA z Mnichova Hradiště

Rytířské klání nejen NA MÝTINCE
www.grex-sever.com

Kdy: 11. 9. v 9:50
Kde: vlakové nádraží – Jičín

Středa 7. 9. 2011

Housličky se rozehrály, až z toho Křemílkovi bylo rovnou do skoku
Chvíli tancoval polku, chvilku kvapík, a potom se zadýchal

V. Čtvrtek – Pohádky z pařezové chaloupky

Bez bariér do pohádky

Den pro Světlušku

Světluška

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírají se výstavyzámek – muzeum, galerie, porotní sál
8:00Otevírá se jarmarkValdštejnovo nám., Ryneček – nám. Svobody
8:15Jede, jede poštovský panáček – otevření Pohádkové poštyValdštejnovo nám. – pódium
8:30Zajištěno pouliční občerstveníValdštejnovo nám., Ryneček – nám. Svobody
8:30Zvesela – Chobotnice, ZUŠ JičínŽižkovo nám.
8:30Melodie z Ekvádoru – hudební skupina pod taktovkou
Hugo Patricia Paredese Gualli
Ryneček – nám. Svobody
8:30Jak Honza vyzrál na princeznu – Loutkové divadlo Rolnička, Nová Paka (25 Kč)LD Srdíčko
8:30Zelenina s ovocem dají páku nemocem – divadlo
pro děti od 5 do 11 let
Masarykovo divadlo – malý sál
9:00Otevírají se pohádkové tvůrčí dílnypark, nádvoří, Ryneček, Valdštejnovo nám.
9:00Little Fishing Band – pouliční muzika, během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00KočéBR – pouliční divadlo, Brno, během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00Holky z naší školky – stacionář Kamarád, JičínValdštejnovo nám. – pódium
9:10Slunečnice – Denní stacionář, PardubiceValdštejnovo nám. – pódium
9:30O panence a panáčkovi – DAMU, Praha (25 Kč)K-klub
9:30Tančíme ZumbuŽižkovo nám.
9:30O ukřičených princeznách – dramatický kroužek Družináček, JaroměřValdštejnovo nám. – pódium
následujeO chytrých kůzlátkách – dramatický kroužek Koťata, Jaroměř 
9:45Jak Honza vyzrál na princeznu – Loutkové divadlo Rolnička, Nová Paka (25 Kč)LD Srdíčko
10:00Zelenina s ovocem dají páku nemocem – divadlo
pro děti od 5 do 11 let
Masarykovo divadlo – malý sál
10:10Pantomimické etudy – SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova,
Hradec Králové
Valdštejnovo nám. – pódium
11:00Děvčátko se sirkami – taneční fantazie na motivy pohádek
H. CH. Andersena, Bohemia Balet, Praha; Taneční konzervatoř hl.m. Prahy (pro 3.-9. tř. ZŠ, SŠ, 50 Kč)
Masarykovo divadlo
11:00Jak Honza vyzrál na princeznu – Loutkové divadlo Rolnička, Nová Paka (25 Kč)LD Srdíčko
11:30Slunečnice – Denní stacionář, PardubiceValdštejnovo nám. – pódium
12:00Ukázka práce s vodícími psyzámecký park
12:00O ukřičených princeznách – dramatický kroužek Družináček, JaroměřValdštejnovo nám. – pódium
následujeO chytrých kůzlátkách – dramatický kroužek Koťata, Jaroměř 
12:00Tančíme ZumbuŽižkovo nám.
12:30Holky z naší školky – stacionář Kamarád, JičínValdštejnovo nám. – pódium
13:00Pohádkovým Českým rájem – křest hmatového turistického průvodce pro zrakově postižené. Na vernisáži vystoupí Jakub Kazda a Martin JosífekŽižkovo nám. – Městský úřad
13:00Pantomimické etudy – SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova,
Hradec Králové
Valdštejnovo nám. – pódium
14:00Štěstí je otázkou rozhodnutí – kolokvium o rodině, vztazích
a nacházení potěšení se spisovatelkou, pedagožkou
a redaktorkou Hanou Pinknerovou a dalšími hosty
ve spolupráci s Karmelitánským nakladatelstvím
zámek – porotní sál
14:15Soubor zobcových a příčných fléten – ZUŠ, JičínŽižkovo nám.
15:00Forman Šejtroček přiveze pohádku – předání klíčů
od města
Žižkovo nám. – Městský úřad
15:45Zahájení festivalu s Jiřím Lábusem, patronem hlavního města pohádkyValdštejnovo nám. – pódium
16:00Hudební vystoupení Anety Langerové – za doprovodu nevidomých dětí, studentů konzervatoře Jana Deyla
a pěveckého sboru Školy Jaroslava Ježka, Praha
Valdštejnovo nám. – pódium
16:00Tančíme Zumbuzámecký park
16:30Podvečer s Radiem hey!Žižkovo nám.
16:45KočéBR – pouliční divadlo, Brnou Valdické brány
17:15Hajaja – Aneta Langerová čte z knihy Pohádky z pařezové chaloupkyfarská zahrada
17:30O panence a panáčkovi – DAMU, PrahaRyneček – nám. Svobody
18:00The Tap Tap – koncert rytmického souboru Jedličkova ústavu, PrahaValdštejnovo nám. – pódium
18:00Pohádky u kašny – Literární spolek, Jičínzámek – velké nádvoří
19:00Tradiční průvod se světýlky do Lodžie – sraz
na začátku lipové aleje
začátek lipové aleje
19:30K.T.P. – Kamarádi táborových písní, hudební skupina,
Mladá Boleslav
Ryneček – nám. Svobody
20:00Šest tanečních hodin v šesti týdnech – Chantal Poullain
a Pavel Kříž, Divadlo Ungelt (330 Kč, 300 Kč, 270 Kč).
Masarykovo divadlo
20:30Hudební skupina Sonet – Lomnice nad PopelkouValdštejnovo nám. – pódium
20:30Tančírna v šapitó – hraje Bar´s BrothersNa Tobolce u Cidliny – šapitó

Čtvrtek 8. 9. 2011

Ale to už Amálka na špičky, na patičky a tančí
Tančí kroky, tančí krůčky, smyčky kličky se závojem

V. Čtvrtek – Říkání o víle Amálce

Dnes velký odpolední průvod pohádkových bytostí k poctě spisovateli Václavu Čtvrtkovi.
Zveme všechny děti i dospělé – místní i přespolní.
Kolik se asi sejde Šejtročků, Volšovečků, víl, Cipísků, Rumcajsů, Makových panenek a dalších bytostí z jeho knížek?

DEN MATEŘÍDOUŠKY A SLUNÍČKA

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírají se výstavyzámek – muzeum, galerie, porotní sál
8:00Otevírá se jarmarkValdštejnovo nám., nám. Svobody – Ryneček
8:30Zajištěno pouliční občerstveníValdštejnovo nám., Ryneček – nám. Svobody
8:30O panence a panáčkovi – DAMU, Praha (25 Kč)K-klub
8:30Kašpárek a čertova princezna – loutkové divadlo Zvonek, Hořice (25 Kč)LD Srdíčko
8:30Večerníčky Václava ČtvrtkaBiograf Český ráj
9:00Začínají pracovat pohádkové tvůrčí dílnypark, nádvoří, Ryneček, Valdštejnovo nám.
9:00Let´s create together – Pojďme tvořit společně – Comenius projekt, setkání dětí a pedagogů z devíti zemízámek – porotní sál
9:00Večerníček tak trochu jinak – dramatický soubor ZŠ, Stará PakaValdštejnovo nám. – pódium
9:00-
-16:00
Zábavný den pro děti s pojišťovnou KooperativaValdštejnovo nám.
9:00KočéBR – pouliční divadlo, Brno, během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00Little Fishing Band – pouliční muzika, během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00-
-14:00
Klauniáda s rádiem Proglaszámek – arkádové nádvoří
9:30Pražská pověst o nešťastném staviteli – Divadlo dobré kávy, PrahaNa Tobolce u Cidliny – šapitó
9:45Kašpárek a čertova princezna – loutkové divadlo Zvonek, Hořice (25 Kč)LD Srdíčko
10:00O dvanácti měsíčkách – ZUŠ Habrmanova, Hradec KrálovéValdštejnovo nám. – pódium
10:00-
-11:00
Tai – Chi – přijďte se podívat a společně vyzkoušet sérii cvikůzámecký park
10:30Tančíme ZumbuŽižkovo nám.
10:45Červená Karkulka – OS Život bez bariér, Nová PakaValdštejnovo nám. – pódium
11:00Kašpárek a čertova princezna – loutkové divadlo Zvonek, Hořice (25 Kč)LD Srdíčko
11:00Funny Park, Dreamworld, Taneční hodina, Boom, Dance Radio– taneční škola TIMEDANCE, Hradec KrálovéValdštejnovo nám. – pódium
13:00O panence a panáčkovi – DAMU, PrahaRyneček – nám. Svobody
13:00Červená Karkulka – OS Život bez bariér, Nová PakaValdštejnovo nám. – pódium
13:30Večerníček tak trochu jinak – dramatický soubor ZŠ, Stará PakaValdštejnovo nám. – pódium
14:15O dvanácti měsíčkách – ZUŠ Habrmanova, Hradec KrálovéValdštejnovo nám. – pódium
14:30Slavnostní otevření výtvarně upraveného prostředí dětské ambulance Oblastní nemocnice v Jičíně, host Jiří Lábus – – projekt realizovali studenti VOŠUP, Praha; partnerem projektu je firma Ronal CR, s. r. o.Dětská ambulance, Oblastní nemocnice, Jičín
15:00Řazení průvodu ve Smiřického ulici – u 1. ZŠ a vchodu do parkuSmiřického ulice
15:30Tradiční průvod pohádkových postav – do kroku hraje DH V. Kyziváta a Táborankapřes Ryneček na Vald. nám.
15:30-
-16:30
Tai – Chi – přijďte se podívat a společně vyzkoušet sérii cvikůzámecký park
16:00Pohádkové křepčení s přehlídkou masekValdštejnovo nám.
 MC Kapička – Jičín 
 TIMEDANCE – taneční škola, Hradec Králové 
 Dětský folklorní soubor z Bulharska 
 Jičíňáček 
 Furiant z Malé Bělé 
 Tančíme Zumbu 
 Hudebně poetické vyprávění o Antonínu Dvořákovi – slovem, písní, tancem i divadlem ke 170. výročí narození skladatele;
soubor Gutta, Dýšina – Plzeň
 
16:30Kyzivátova dechovka – LibáňRyneček – nám. Svobody
17:00KočéBR – pouliční divadlo, Brnou Valdické brány
17:30Hajaja – z knihy Říkání o víle Amálcefarská zahrada
18:00Radim Hladík a Blue Effect – akustický koncert (200 Kč)Jezuitská kolej
 Součástí koncertu je křest knihy V. Čtvrtka O Rumcajsovi, nakladatelství Fragment 
18:00Povídám, povídám pohádku – Literární spolek, Jičínzámek – velké nádvoří
20:30Hudba u města Vídně – staropražské písničky, hašlerkyRyneček – nám. Svobody
20:30Tančírna v šapitó – Střídmí klusáci v kulisách višní, kapelaNa Tobolce u Cidliny – šapitó

Čtvrtek 9. 9. 2011

Za chalupou měl Šejtroček kousek louky, kam chodily tancovat víly

V. Čtvrtek – Cesty formana Šejtročka

Den deníku Právo

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírají se výstavyzámek – muzeum, galerie, porotní sál
8:00Otevírá se jarmarkValdštejnovo nám., Ryneček – nám. Svobody
8:00Otevírá se farmářský trhHusova ulice – pěší zóna
8:30Zajištěno pouliční občerstveníValdštejnovo nám., Ryneček – nám.Svobody
8:30Pyšná princezna – Loutkové divadlo Srdíčko, Jičín (25 Kč)LD Srdíčko
8:30Zelenina s ovocem dají páku nemocem – divadlo pro děti
od 5 do 11 let
Masarykovo divadlo – malý sál
9:00Začínají pracovat pohádkové tvůrčí dílnypark, nádvoří, Ryneček, Valdštejnovo nám.
9:00Červená Karkulka – operka Z. Svěráka a J. Uhlíře, ZŠ E. Štorcha, OstroměřValdštejnovo nám. – pódium
9:00KočéBR – pouliční divadlo, Brno, během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00Little Fishing Band – pouliční muzika, během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00Řehečské kvarteto – pouliční muzika, během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00-
15:00
Holduj tanci pohybu – Sokolení – sportovní aktivity pro MŠ a ZŠ pod záštitou Sokola Jičín, trampolína, ukázky karate, frisbee, přehazovaná, přihrávaná, disk, golf, Běh nadějeMatějkovo cvičiště
9:00-
17:00
Barevný den plný her – zábavný program k podpoře třídění
a recyklace odpadů. Připravila společnost EKO-KOM, a. s.
ve spolupráci s ELEKTROWIN a. s. a ASEKOL, s. r. o.
Valdštejnovo nám.
9:30Dětský folklorní soubor z BulharskaŽižkovo nám.
9:30Hudebně poetické vyprávění o Antonínu Dvořákovi – slovem, písní, tancem i divadlem ke 170. výročí narození skladatele; soubor Gutta, Dýšina – PlzeňJezuitská kolej
9:45Pyšná princezna – Loutkové divadlo Srdíčko, Jičín (25 Kč)LD Srdíčko
9:45Dvojpředstavení Černého divadla – Mladá Boleslav (pro SŠ a 7.-9. tř. ZŠ, 30 Kč)K-klub
 Kabaret – mozaika kabaretních vystoupení 
 Pyramus a Thisbe – komicky upravená část Shakespearova
Snu noci svatojánské
 
10:00Kouzlení s Pavlem Kožíškem a Deníkem PrávoValdštejnovo nám. – pódium
10:00Zelenina s ovocem dají páku nemocem – divadlo pro děti
od 5 do 11 let
Masarykovo divadlo – malý sál
10:00-11:00Tai – Chi – přijďte se podívat a společně vyzkoušet sérii cvikůzámecký park
10:00-
-15:00
Setkání s vicemistrem Evropy v autokrosu 2010 Václavem Fejfarem, autogramiádadílna Seco GROUP – Valdštejnovo nám.
10:15Alenka v kraji snů – dramatický kroužek, ZŠ Kunratice – ZMĚNĚNOJezuitská kolej
10:30Melodie z Ekvádoru – dílna o exotických hudebních nástrojích, Hugo Patricio Parades GualliRyneček – nám. Svobody
11:00Tančíme ZumbuŽižkovo nám.
11:00Pyšná princezna – Loutkové divadlo Srdíčko, Jičín (25 Kč)LD Srdíčko
11:00Karlova a Jaromírova pohádka – Divadlo dobré kávy, PrahaNa Tobolce u Cidliny – šapitó
11:00Saxána a Lexikon kouzel – předpremiéra filmu s účastí režiséra Václava Vorlíčka a herců, autogramiádaBiograf Český ráj
11:45Dvojpředstavení Černého divadla – Mladá Boleslav (pro SŠ a 7.-9. tř. ZŠ, 30 Kč)K-klub
 Kabaret – mozaika kabaretních vystoupení 
 Pyramus a Thisbe – komicky upravená část Shakespearova Snu noci svatojánské 
13:00Alenka v kraji snů – dramatický kroužek, ZŠ KunraticeValdštejnovo nám. – pódium
13:00-
-17:00
Fitjazz – tanečně-kondiční čtvrthodinky pro každéhozámecký park
14:00Červená Karkulka – operka Z. Svěráka a J. Uhlíře, ZŠ E. Štorcha, OstroměřValdštejnovo nám. – pódium
15:00Dětský folklorní soubor z BulharskaRyneček – nám. Svobody
15:00Odpoledne se Saxánou – Křest knihy Saxána a Lexikon kouzel
Hosty jsou režisér Václav Vorlíček, Helenka Nováková a Ora Jirák
Malířská dílna s výstavkou u pódia Čarování, kouzlení, čarodějové
a strašidýlka s vyhodnocením nejhezčího obrázku
Valdštejnovo nám. – pódium
15:30Hudebně poetické vyprávění o Antonínu Dvořákovi – slovem, písní, tancem i divadlem ke 170. výročí narození skladatele; soubor Gutta, Dýšina – PlzeňValdštejnovo nám. – pódium
15:30-
-16:30
Tai – Chi – přijďte se podívat a společně vyzkoušet sérii cvikůzámecký park
16:00Dětská mšekostel sv. Ignáce
16:00Tančíme Zumbuzámecký park
16:30Dětský folklorní soubor z BulharskaValdštejnovo nám. – pódium
16:45Sůl nad zlato – Divadlo Matky Vackové, Praha; písně zpívá F. Hacker, kapelník K.T.O.Ryneček – nám. Svobody
17:00Zpívá Petra ČernockáValdštejnovo nám. – pódium
17:00Hmyzáci – divadlo Kula, Jičín, divadlo herců s postiženímK-klub
17:00Hajaja – čtení z knihy V. Čtvrtka Cesty formana Šejtročkafarská zahrada
17:30Saxána a Lexikon kouzel – předpremiéra nové rodinné komedie (90 Kč)Biograf Český ráj
17:30Všichni tancovat dou – pěvecký sbor Smetanazámek – arkádové nádvoří
17:45Hasičky, Upírky, Ze starého kabaretu a České fanynky – oddíl aerobiku, Sokol JičínValdštejnovo nám. – pódium
18:00Smradlavý hračky s dětmi – dvě generace jičínské bigbítové kapelyJezuitská kolej
18:00Povídám, povídám pohádku – Literární spolek, Jičínzámek – velké nádvoří
18:30Slavnostní koncert ke 100. výročí narození Václava Čtvrtka – houslový virtuós Pavel Šporcl a komorní smyčcový orchestr Musici Moraviae – na programu A. Vivaldi, J. S. Bach (260 Kč). Patronem koncertu je generální partner festivalu – společnost
Seco GROUP, a. s.
chrám sv. Jakuba
19:00KočéBR – pouliční divadlo, BrnoRyneček – nám. Svobody
19:30Krysař – představení dle předlohy Viktora Dyka, literárně-dramatický obor ZUŠ, HořiceNa Tobolce u Cidliny – šapitó
20:00Staročeská svatba – setkání členů a příznivců Souboru písní a tanců Český ráj – promítání videodokumentu České televize Staročeská svatba, posezení a pozpíváníK-klub
20:00Hrají a zpívají K.T.O. – Kamarádi táborových ohňůValdštejnovo nám. – pódium
20:30Smradlavý hračky – jičínská bigbítová kapelaNa Tobolce u Cidliny – šapitó
21:00Naopak – folkrocková dobříšsko-českolipská kapelaRyneček – nám. Svobody
22:00Gentle Irony Trio – BrnoValdštejnovo nám. – pódium

Sobota 10. 9. 2011

V trávě hrála letní muzika, Maková panenka tancovala
a motýl Emanuel nad ní dělal slunečník

V. Čtvrtek – Maková panenka

Sobotní TRALALA – uzavření Valdštejnova náměstí v 8:00
(vstupné: děti od 6 let do 150 cm 20 Kč, nad 150 cm a dospělí 150 Kč,
děti do 6 let, ZTP a ZTP/P (+1 doprovod) zdarma, seioři nad 70 let a studenti 100 Kč)

Den Českého rozhlasu 2 Praha


Dopoledne s Českým rozhlasem Hradec Králové|Odpoledne s Radiem Černá Hora

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírají se výstavyzámek – muzeum, galerie, porotní sál
8:00Otevírá se jarmarkValdštejnovo nám., Ryneček – nám. Svobody
8:00Otevírá se farmářský trhHusova ul. – pěší zóna
8:00Zajištěno pouliční občerstveníValdštejnovo nám., Ryneček – nám. Svobody
8:00Evergreen Dixieland Band – Nová PakaValdštejnovo nám. – pódium
8:00Little Fishing BandRyneček – nám. Svobody
9:00Začínají pracovat pohádkové tvůrčí dílnypark, nádvoří, Valdštejnovo nám., Ryneček – nám. Svobody
9:00Netrafolka – ZUŠ JičínRyneček – nám. Svobody
9:00Little Fishing Band – pouliční muzika, během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00Řehečské kvarteto – během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00-
-17:00
Kulíškova herna – Dětský klub Palcát, Lánov a Legenda Aurea, dětská skupina historického šermu, Dvůr Královézámecký park
9:00-
-17:00
ZOO v pohádce – Zoologická zahrada, Dvůr KrálovéValdštejnovo nám. – u brány
9:00-
-18:00
Den pohádkového zdraví s VZPu kostela sv. Jakuba – Valdštejnovo nám.
9:00-
-20:00
Výlety Českého rozhlasu 2 Praha – prezentační stanzámek – malé nádvoří
9:15Dětský folklorní soubor z BulharskaValdštejnovo nám. – pódium
9:30Jak Kašpárek přišel ke své Rozárce – Loutkové divadlo Kašpárek, Bzenec (25 Kč)LD Srdíčko
10:00Ekumenické setkání – připomenutí památného jičínského apelu ke smíření ze 14. září 1999u smírčího kříže na hřbetu Veliše
10:00Hudebně poetické vyprávění o Antonínu Dvořákovi – slovem, písní, tancem i divadlem ke 170. výročí narození skladatele; soubor Gutta, Dýšina – PlzeňValdštejnovo nám. – pódium
10:00Veselo je, kde je muzika – folklorní soubor Špindleráček, Špindlerův Mlýn. Tance a písně z Krkonoš doprovázené lidovou muzikouJezuitská kolej
10:00-
-12:00
Taneček skrz naskrz staletími – soutěže pro děti
a ukázky tanců, Spolek Gloriet a Taneční skupina Divoké růže
Dětské hřiště u Valdické brány
10:00-
-18:00
Fitjazz – tanečně-kondiční čtvrthodinky pro každéhozámecký park
10:30O hadovi – Divadlo dobré kávy, PrahaNa Tobolce u Cidliny – šapitó
10:45Jak Kašpárek přišel ke své Rozárce – Loutkové divadlo Kašpárek, Bzenec (25 Kč)LD Srdíčko
11:00Taneční radiohrátky – aneb tančete s Českým rozhlasem Hradec Králové a T-bassValdštejnovo nám. – pódium
11:30Tančíme Zumbuzámecký park
12:00Dětský folklorní soubor z BulharskaJezuitská kolej
12:15Veselo je, kde je muzika – folklorní soubor Špindleráček, Špindlerův MlýnValdštejnovo nám. – pódium
12:30Falešná pětka – hudební skupina, JičínRyneček – nám. Svobody
13:00SkA’N’DaaL music ensemble – Hradec KrálovéValdštejnovo nám. – pódium
14:00Berušky, Čokoláda, Hey you rockers, Sweet dangers – aerobic Sportovní zařízení města JičínaValdštejnovo nám. – pódium
14:45Vyhlášení výsledků celorepublikové výtvarné soutěže Strejda Čtvrtek mezi svýmiValdštejnovo nám. – pódium
následujeLosování vítězů literární soutěže Pohádky rádi posloucháme a čteme 
15:00Karlova a Jaromírova pohádka – Divadlo dobré kávy, PrahaNa Tobolce u Cidliny – šapitó
15:15Taneční klub Kocour Modroočko a kapela Dětského domova se školou, BýchoryValdštejnovo nám. – pódium
16:00Tančíme Zumbuzámecký park
16:30Řehečské kvartetoRyneček – nám. Svobody
17:00Kapela Vltava – PrahaValdštejnovo nám. – pódium
18:00Vlk a hlad – Divadlo dobré kávy, PrahaRyneček – nám. Svobody
18:30Pánská taneční skupina Rasputin – KolínValdštejnovo nám. – pódium
19:30David Koller s kapelouValdštejnovo nám. – pódium
20:30Ohňostrojné hromcováníValdštejnovo nám.
21:00Tančírna v šapitó – nefalšované blues v podání
Pavla Rohleny
Na Tobolce u Cidliny – šapitó
21:00Falešná pětka – hudební skupina, JičínValdštejnovo nám. – pódium
21:00Pokračujeme s hradeckou cimbálkouzámek – arkádové nádvoří
21:00Performance výstup z workshopu Hidden prefabsJezuitská kolej
22:00EGO retro music – hudební skupina, Hořice, populární hudba 60.-70. letValdštejnovo nám. – pódium
22:30Kanci – hudební skupina, JičínRyneček – nám. Svobody

Neděle 10. 9. 2011

Vtom kněžna vstala z trůnu, popadla Rumcajse v pase a tancuje s ním rejdováka po francouzsku.

V. Čtvrtek – Rumcajs

ČasProgramMísto konání
8:00Otevírají se výstavyzámek – muzeum, galerie, porotní sál
8:00Otevírá se jarmarkValdštejnovo nám., Ryneček – nám. Svobody
8:00Otevírá se farmářský trhHusova ulice – pěší zóna
8:00Zajištěno pouliční občerstveníValdštejnovo nám., Ryneček – nám. Svobody
9:00Pracují pohádkové tvůrčí dílnypark, nádvoří, Ryneček, Valdštejnovo nám.
9:00Mackie Messer Band – TurnovValdštejnovo nám. – pódium
9:00Dobré ráno s Řehečským kvartetemRyneček – nám. Svobody
9:00Little Fishing Band – pouliční muzika, během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00Řehečské kvarteto – během celého dnevenkovní prostory historické části města
9:00-
16:00
Den pohádkového zdraví s VZPu kostela sv. Jakuba – Valdštejnovo nám.
9:30Kašpárek učněm čarodějovým – Loutkové divadlo Kašpárek, Bzenec (25 Kč)LD Srdíčko
9:50Dračí den aneb U nás máme draky rádi – výlet parním vlakem do Českého ráje sprogramem na místě;
návrat ve 14:51 (předprodej vstupenek v MIC, 150 Kč)
nádraží ČD, Jičín
10:00Škola princů – úsměvná pohádka České televizeBiograf Český ráj
10:00O Bruncvíkovi – Nová Akropolis, Hradec KrálovéRyneček – nám. Svobody
10:00-16:00Fitjazz – tanečně-kondiční čtvrthodinky pro každéhozámecký park
10:15Popík – ZUŠ, JičínValdštejnovo nám. – pódium
10:45Kašpárek učněm čarodějovým – Loutkové divadlo Kašpárek, Bzenec (25 Kč)LD Srdíčko
11:00Messeráček – ZUŠ TurnovValdštejnovo nám. – pódium
11:00Melodie z Ekvádoru – hudební skupina pod taktovkou
Hugo Patricia Paredese Gualli
Ryneček – nám. Svobody
12:30Velký dechový orchestr – ZUŠ TurnovValdštejnovo nám. – pódium
12:30O Bruncvíkovi – Nová Akropolis, Hradec KrálovéRyneček – nám. Svobody
13:30Odpoledne s Hitrádiem MagicŽižkovo nám.
13:45Kapela CUKR – PrahaValdštejnovo nám. – pódium
14:30Standa a Vanda – zábavný pořad pro děti s časopisy Sluníčko a MateřídouškaValdštejnovo nám. – pódium
14:30O Bruncvíkovi – Nová Akropolis, Hradec KrálovéRyneček – nám. Svobody
15:00Řehečské kvartetoRyneček – nám. Svobody
15:30Jičíňáček – fólklórní souborValdštejnovo nám. – pódium
16:00Zvonec – konec – vrácení klíčů od městaValdštejnovo nám. – pódium
16:00Dotančíme se Zumbouzámecký park
 „To já dřív odejdu tam, kam víly chodí přespávat sníh.“       A tančila kroky a krůčky,              a tančila –                     a už tam nebyla                                    V. Čtvrtek – Říkání o víle Amálce 

Tvůrčí dílny, výstavy a hry 2011

Tvůrčí dílny

Velké nádvoří

(st-pá 9:00-17:00, so 9:00-18:00, ne 9:00-16:00, není-li uvedeno jinak)

Muzejnická dílna – Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Mobilní sklářská pec – VOŠ sklářská a Střední škola, Nový Bor
Střední škola řemesel a služeb, Jablonec nad Nisou

Výroba skleněných figurek
Korálková dílna – navlékání korálků na drátek
Dílnička s bižutérií – vyrábění náramků a náhrdelníků z polotovarů
od oboru zlatník a pasíř

Malé nádvoří

(st-pá 9:00-17:00)
 

Hudební dílny ZUŠ, Jičín

Arkádové nádvoří

Hádankářské království
Les poznání – zámecké sklepy

Farská zahrada

Se mnou si píseň broukej – hudební dílna studentek SOŠPg, Nová Paka
(st a čt 9:00-16:00, pá 9:00-12:00)
Projdi si labyrint

Valdštejnovo náměstí

(st-pá 9:00-17:00, so 9:00-18:00, ne 9:00-15:00, není-li uvedeno jinak)

Projekt tvůrčích dílen Bez bariér do pohádky podpořila Nadace ČEZ
Chráněné dílny – prodej výrobků
Šátečky a náramky pro kluky a pro holky – OS Život bez bariér, Nová Paka
Pletení z pedigu – ÚSP Tereza, Benešov u Semil
Korunky a vějíře, rytířské masky a meče – Centrum denních služeb Fokus,
Mladá boleslav ve spolupráci se Sdružením pro péči o duševní zdraví, Jičín
Udělej si s námi – Stacionář Kamarád, Jičín

Pomalu, jinak, zkus to s námi – dílny Apropo
(st a ne 9:00-15:00 u stanu Seco GROUP a. s.)
Pohádková pošta
Korálkování s Adélou + workshop pro pokročilé
Truhlářská dílna – ISŠ, Semily
Střední škola gastronomie a služeb, Nová Paka – vyřezávání ze dřeva, zdobení perníků,
vykrajování jablíček, pečení housek, modelování z mandlového těsta
Keramická dílna – dvorek K-klubu
Sekání do kamene, malba a modelování – SPŠKS, Hořice
Ateliér zlatnictví a stříbrnictví, umělecké odlévání, umělecké kovářství – SUPŠ, Turnov
Zastav se v našem ateliéru – Fakulta restaurování, Univerzita Pardubice
Ateliér malby, hračky a řezby – VOŠUP a SUPŠ, Praha
Dílnička s firmou Seco Group
Formule Seco GROUP, a. s. – projížďky na traktůrcích, které společnost vyrábí

Žižkovo náměstí

Školičky animovaného filmu – SŠ aplikované kybernetiky s. r. o., Hradec Králové
(čt-ne, Městský úřad – Žižkovo nám., vchod z boku)
Mašinkou po městě (st-ne)

Jezuitská kolej

Site specific workshop „Hidden prefabs“ – pod vedením Matěje Sýkory
Workshop Street out
Workshop reprodukované hudby
Plackovačka

Zámecký park

Spolu si hrajeme, spolu se radujeme – MC Kapička, Jičín
Tanec na vlnách & Vyrob si omalovánku – Poradna SOROPO, Jičín
Pletené náramky – DDM Stonožka, Nová Paka
Výtvarná chvilka s výtvarnicí Editou Plickovou
Zdobení klobouků s Luckou
Výtvarná a rukodělná s časopisem Pastelka
Pleteme věnečky – SZŠ, Kopidlno
Vyrobte si z papíra skákajícího Mojmíra – SOŠPg, Nová Paka
(st a čt 9:00-16:00, pá 9:00-12:00)
Cestou grafiky – Pedagogická fakulta Univerzity J. E. Purkyně, Ústí nad Labem
IQ centrum, Liberec

Na Tobolce

(st-pá 9:00-17:00, so 9:00-18:00, ne 9:00-16:00, není-li uvedeno jinak)

Tančírna v šapitó
Žonglérský workshop – Bratři v tríčku (10:00-12-30, 14:30-17:30)
Soutěže s dopravní a zdravotní tématikou – dětské dopravní hřiště u Soukromé střední školy podnikatelské – ALTMAN, s r. o., ul. U Javůrkovy louky (st-pá 8:00-13:00)
Pro žáky ZŠ. Školní kolektivy se musí nahlásit telefonicky na číslo 493 535 618
nebo na sposka@centrum.cz
Tanečně-pohybová dílna s Veronikou Vaculíkovou (čt-so 10:00-12:00)

Ostatní

Bublinárium – ul. Pod Koštofránkem
Putování malých princů a princezen – stejně jako putoval Malý princ po planetách
a objevoval pro něj dosud nepoznané, vypravte se s námi na pouť „vesmírem“ dětí a lidí, kteří nemohou vidět svět očima tak jako vy.
Přátelé geocachingu a malá geokačátka si přijdou určitě na své…

Výstavy

Výstava vítězných obrázků z celorepublikové soutěže Strejda Čtvrtek mezi svými
na zámku v porotním sálu
Klub železničních modelářů při ZŠ 17. listopadu – ZŠ 17. listopadu, vchod z Lindnerovy ul.
Výstava kostýmů a trikové tvorby z filmu Saxána a Lexikon kouzel v porotním sálu

Hry

Kostkoviště – Husova ulice
Pískoviště, kuličníky, kuželky, káča, pago, chůdy, mašina, šneci, houpací koník – Valdštejnovo nám.

Změna programu vyhrazena!

Není-li uvedeno vstupné, je pořad zdarma.
Změny provedené během konání festivalu budou vypsané na informačních stojanech rozmístěných v centru města.

Předprodej vstupenek zahájen 1. 8. 2011

V Městském informačním centru – pro všechny placené pořady vyjma pořadů v K-klubu
Pořady v K-klubu objednejte telefonicky na telefonním čísle 493 532 451
vstupenky zakoupíte přímo před představením