SYMBOLY POHÁDKOVÉHO MĚSTA JIČÍNA

Drak v klasických pohádkách většinou představuje zlo. Pojídá princezny, pustoší zemi, zabíjí ty, kteří si na něj troufli. Je to ohromná přírodní síla, kterou si člověk svým důvtipem a láskou může i podmanit. Je to ale i odkaz dávných předků, který si zaslouží ochranu, aby nám úplně nevymizel.

Zvonek oznamuje počátek i konec, někdy i přestávku a odpočinek. Zvonek cinkne do vašich srdcí vzpomínkou na bezstarostné dětství. Je krásné se do něj občas vrátit.

Klíč odemyká dveře, třinácté komnaty, brány, lidská srdce, pomáhá rozluštit záhady i tajemství, odkrývá poklady v truhle i v duši. Otevírá i naše pohádkové město, aby sem mohl vstoupit každý, kdo má rád dětský svět.

Oříšek v sobě skrývá tajemství. I tak malá věc může zachránit naše sny, může být vyjádřením lásky a spravedlnosti. A pokud najdeme hodně tvrdý oříšek, může nás jeho rozlousknutí lecčemu naučit. Trpělivosti, vytrvalosti, optimismu. To jsou nemalé dary do života.

Rohožka je vlastně pohádkový koberec, na který vstoupíš a zanese tě do jiného světa. Než projdeš branou, očisti se od všedních starostí, zeširoka otevři oči, svou náruč i srdce a vejdi do pohádkového města.

Pohádkové zákony vytvořily děti. Jsou vyvěšeny na Valdické bráně, aby si je každý přečetl. Pokud tyto zákony dodržíte, zažijete neobyčejné pohádkové dny. 

O festivalu - ilustrační obrázek - král