Logo Festival Jičín Město pohádky

Pohádkové čarobejlí z Krkonoš a Podkrkonoší 

28. ročník festivalu JMP 

12. - 16. září 2018

Průvod pohádkových postav s patronem Jiřím Lábusem je tradice, na kterou se připravují a těší nejvíce rodiny s dětmi a také hezká podívaná, kterou si nenechají ujít místní i přespolní. Stejně tak k tradici patří předání klíče dětem panem starostou, aby mohlo dojít k proměně města.

Po dobu pěti dní bude město pestrobarevné, veselé, davy dětí zaplní svými vystoupeními venkovní pódia, zapojí se stacionáře  s chráněnými dílnami, Kavárna Potmě  s obsluhou nevidomými, koncerty, autorská čtení na nádvoří a ve farské zahradě, místa her, ohňostroj, výstavy, pouliční divadla a muzicírování i ve večerních hodinách, to pro dospělé návštěvníky. Zajímavou bude výstava prací výtvarné soutěže Tady je Krakonošovo se sobotním vyhlášením vítězů, nutno zmínit přednášku na téma Vývoj řeči a čtení u dětí, určitě i účast pana režiséra Vorlíčka, čestného občana Pohádkového města, stejně jako Zdeňka Svěráka. Objeví se věci známé, které návštěvníci po roce zase rádi přivítají, ale i novinky, které přinese třeba studentský projekt Jinčí čin, jízda historickým autobusem za Krakonošem do Podkrkonoší, nebo čarobejlí z hor v podobě pohádek, pověstí, poudaček, písní a tanců. Chceme je ukázat, předvést, stejně jako mizící řemesla, k nimž patřili třeba perlaři, tkalci, skláři, i tance, písně, nářečí, ale i kyselo a sejkory. Proto z Krkonoš a Podkronoší  zavítají divadla, soubory, kapely, aby prezentovaly svá města. Pro nás bude potěšením je v Jičíně přivítat, např. Národopisný soubor písní a tanců Horal z Vrchlabí, Špindleráček ze Špindlerova Mlýna, Hořeňák z Lázní Bělohrad, operu Prodaná nevěsta přivezou divadelníci z Úpice, s krkonošskými poudačkami přijedou z Vysoké n. Jizerou, dojedou kapely z Trutnova a z hor  překročí  kopce „pelný melhy“ Krakonoš, aby se se svou dalekohlednou holí objevil v Jičíně.

Pohádkový svět Marie Kubátové je název vzpomínkového podvečera na tuto spisovatelku, která celý život prožila ve Vrchlabí, měla ráda jičínský pohádkový festival a je čestnou občankou Pohádkového města. Projekcí zdařilého filmu Krakonoš a lyžníci připomeneme další osobnost Podkrkonoší, režisérku paní Věru Šimkovou Plívovou.  Věříme, že promítání filmu na zámeckém nádvoří bude nakloněné i počasí, stejně jako v dalších večerech, kdy filmové projekce nabídnou snímky Vánice a Synové hor.

Třetí osobností, které festival vzdává poctu, je rodačka ze Studence v podhůří Krkonoš, scénáristka, dramaturgyně a spisovatelka Božena Šimková. Její večerníčky Krkonošská pohádka se staly nejoblíbenějšími mezi všemi. Pro diváky jsou spojeny mj. s hereckými osobnostmi, z nichž některé  budou vzácnými hosty festivalu. Jsou také neodmyslitelně spjaty s líbeznou hudbou Vadima Petrova. Ta zazní v chrámu sv. Jakuba v podání Symfonického orchestru ZUŠ, Jičín pod taktovkou Bc. Jaroslavy Komárkové, ředitelky školy. Koncert za přítomnosti autora bude poděkováním tomuto skladateli, který složil hudbu k téměř 1400 filmům, televizním inscenacím, rozhlasovým pořadům, divadelním hrám, komponoval symfonické a koncertní skladby, sbory a cykly písní. Pro děti patří k nejznámějším melodiím např. hudba k pohádkám O krtkovi, Vodník Česílko, Spejbl a Hurvínek, Přátelé zeleného údolí.


Jedním z dalších čestných hostů festivalu bude režisérka Krkonošských pohádek paní Věra Jordánová, která festival navštíví již podruhé, potěšeni jsme i účastí paní Hany Maciuchové, ta bude ve farské zahradě z již zmíněné knihy Boženy Šimkové číst.

Program festivalu je vždycky pestrý, pro všechny generace, zejména pak  pro rodiny s dětmi a školy. A protože je chvalně známý množstvím různorodých tvůrčích dílen, činností i pohybových aktivit, ani v tomto směru nezklame. V návaznosti na pohádkový příběh chamtivého Trautenberka, který bude mít své Trautenberkovo i s postelí a pruhovanými peřinami ve farské zahradě, se bude odvíjet pohádková hra „Zachraň sojčí hnízdo!“. Její cestičky se klikatí Pohádkovým městem, děti se vydávají na cestu, plní úkoly, za splněnou aktivitu  -  perla, posbírej alespoň pět! S těmi už můžeš sojčí hnízdo zachránit. Jak? Cesta vede až ke Krakonošovi. Tam se hra pomalu uzavírá, chýlí ke konci, tajemství, zda bylo sojčí hnízdo zachráněno, neprozradíme, ale přijeďte do Jičína a zahrajte si také. A kde bude Krakonošovo? Samozřejmě tam, kde je nejvíce zeleně, v parku.

Ale i hajného musí návštěvníci potkat i ponikelskou bábu, o které se v knize dočteme.  Zastavení u nich a u mnohého dalšího čeká na Rynečku, žít budou zámecká nádvoří. To největší hrami, arkádové řezbáři, to nejmenší by mělo být útočištěm klidu a pohody s čajovnou, pražírnou kávy, asi i knihovnou možná i občas s lehkými příjemnými tóny. Tradiční ohňostroj uzavře sobotní galaprogram, v němž své příznivce osloví kapela Rybičky 48, Thom Artway s kapelou a pak nedělní dozvuky pohádkové dění  zakončí.

Připomeňme si večerníčky a znova přečtěme pohádky o moudrém Krakonošovi, který ráno co ráno měřil mílovými kroky kopce i údolí, poslouchal, kde vyzvánějí zvonečky vřesů a zvonce hořců, věděl, kde je les nejhlubší a mech nejměkčí, kde se ve smrkovém třásňoví houpají veverky, bubnuje datel, z mlází vykukuje srnec… a navštěvujme, chraňme, poznávejme a važme si toho učiněného ráje, kterým Krkonoše a Podkrkonoší jsou, i my. 

 

Věra Rychterová
člen dramaturgické rady JMP

Patron festivalu

„Celý život se odvíjí od dětství.
A pokud máte krásné, hezké dětství,
tak nic nebrání tomu,
abyste měli krásný a hezký život.”

šupem nahoru