Logo Festival Jičín Město pohádky

Na co se můžete těšit?

Informace pro dobrovolníky, novináře a další informace o festivalu Jičín - město pohádky 2016 naleznete v záložce FESTIVAL 
a kompletní program vč. dílen v záložce PROGRAM.


Jinčí čin - st 7. 9. - ne 11. 9., různě po městě


OFF PROGRAM - vedlejší program festivalu JMP: přinášíme vítr života do míst Jičína, která jsou i přes své nesporné hodnoty opomíjena a nevyužívána - každý den se budeme nacházet v jiném prostoru, a to ve farské zahradě, v hale SECOgroup, v jezuitské koleji a na Čeřovce. Místa oslavíme přednáškami, divadlem, kreativitou, hudbou a tancem. V neděli to pak zakončíme společnou procházkou kolem Jičína. Vstup volný. Sledujte FB událost a stránky festivalu: www.pohadka.cz/jinci-cin-2016.


Pohádkový cirkus vyráží do průvodu - st 7. 9. v 16:00, řazení v 15:30 před ZŠ Husova

Převlékněte se za klauna, šaška, akrobata, mima nebo třeba i lva či slona a vydejte se s patronem pohádkového města Jiřím Lábusem tradiční trasou od ZŠ Husova, pěší zónou, pod Valdickou bránou na Valdštejnovo náměstí, kde bude jubilejní 26. ročník festivalu zahájen a kde dětská purkmistryně převezme symbolický klíč od města z rukou pana starosty. Účastníci v maskách mají výhodu - mohou být vybráni a představit se na pódiu, kde proběhne losovaní o vstupenky na sobotní galaprogram. Těšit se můžete na Long Vehicle Circus, Cirkus Nostalgie, klauni s balónkovou show a mnoho dalšího. Vás všechny se pokusí roztančit svou klaunskou taneční show Honza Onder s partnerkou Lucií Hunčárovou. Tak přijďte v masce vytvořit pestrobarevný průvod městem!


Zdravotní klauni - čt 8. 9. - ne 11. 9., Valdštejnovo náměstí

Zdravotní klaun, o.p.s. je nezisková organizace s národní a mezinárodní působností, široce uznávaná pro svoji odbornost v oblasti využívání humoru ve zdravotnictví. Dnes navštěvuje 86 profesionálních zdravotních klaunů pravidelně 64 nemocnic a 7 domovů pro seniory, kam přináší humor a radost. Přispívá tím ke zlepšení psychického i celkového zdravotního stavu pacienta, což také patří mezi hlavní cíle této organizace. Svou činností přijedou potěšit dětské oddělení jičínské nemocnice, Domov pro seniory a také Stacionář Kamarád. Do města pohádek také zavítá zakladatel této organizace Gary Edwards, který koncept "léčby humorem" rozvinul v České republice.


Animační dílna Anifaktura - čt 8. 9. - ne 11. 9., zámek - arkádové nádvoří

Animační dílna, kterou školní třídy, nebo rodiny s dětmi mohou navštívit v učebně jičínského zámku, je koncipována pro děti nejrůznějšího věku. Až pět lektorů se tu stará o zhruba dvojnásobný počet dotekových monitorů, na kterých lze kreslit a animovat filmy. Součástí pracoviště je i malé nahrávací studio pro výrobu ruchů a hudby, kterou si muzikálně nadané děti mohou samy nahrát, složit i nazpívat. V ideálním případě, tedy při souhře šikovných rukou a hlaviček, si děti mohou ihned umístit svůj film na internet a sdílet jej se svými kamarády. Tato zábavná a zároveň vzdělávací dílna animace je zprostředkována SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky z Hradce Králové. Kyberna, jak škole všichni říkáme, si do Jičína přiveze všechny tyto moderní technologie i vyškolený personál z řad vlastních žáků. Vedoucím dílny a jejich pedagogem je absolvent oboru Animovaná tvorba z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Trnka. Srdečně Vás zveme na bezvadně strávený čas při tvorbě vlastního filmu (www.kyberna.cz).


Cirkus Nostalgie Valdštejnského imaginária - čt 8. 9. - ne 11. 9. od 10:00 do 18:00 (ne 10:00 - 16:00), zámek - velké nádvoří

Tajemné cirkusové ležení na nádvoří jičínského zámku. Podivuhodné maringotky tvořící svět zapomenuté slávy cirkusu bez šapitó. V každé maringotce je záhada, nebezpečí či zážitkový prostor. Žijí tu zaměstnanci podivuhodného cirkusu, artisté, muzikanti a prapodivné bytosti.


CIRKzkus - čt 8. 9. - ne 11. 9. od 10:00 do 18:00 (ne 10:00 - 16:00), zámek - velké nádvoří

Interaktivní cirkusová hra, které mohou být svědky či účastníky diváci, návštěvníci, i kolemjdoucí. Každý si může zkusit zahrát deskovou či karetní hru s tajemným principálem. Kdo vyhraje, zpustí prapodivnou show bláznivých atrakcí, minipříběhů a nevídaných čísel. Může spatřit tanec nejvyšší baletky světa, krotitele motýlů, krmení divokých šelem, lov obřího hada, dech beroucí provazochodce, kapelu tygrů a mnoho dalších nevídaných prapodivností.


Ulice dětem - čt 8. 9. - ne 11. 9., u kostela sv. Jakuba

Ulice dětem o.p.s. je realizace myšlenky, zkušeností, dovedností, výher z proher, pozitivní energie i školy života, aplikované na pomoc, podporu, výchovu, inspiraci, motivat, rozvoj, kulturní život a duchovní stránku člověka, mladých lidí a dětí. Dětí ze sociálně slabých rodin či v ústavní péči nebo mládež z hendikepované/invalidní komunity. Jejich cíle a ambice jsou chránit, informovat a pomáhat jakémukoliv jedinci před negativními vlivy, jakékoliv formy extremismu, diskriminace, kriminality a dalšími vlivy poskytnutím odborných tréninku novodobých aktivit (sportovních, fyzicky náročných, krativních, uměleckých aj.) pod odborným a profesionálním dohledem.


TeTy v zápletu a Husí krky - čt 8. 9. - pá 9. 9., zámecký park

Cirkus TeTy je malý a nezávislý novocirkusový soubor, který tvoří akrobatické duo Katka Klusáková a Pavla Rožníčková. Zaměřájí se převážně na vzdušnou akrobacii na šálách, hrzdě a také jako jediný soubor u nás na tzv. double cloud. Před provedením krásné akrobacie dávají přednost využití materiálu, se kterým pracují, pro divadlení ztvárnění a hledjí nové cesty, jak jej využít. Jejich domovská scéna je pražský Klub Mlejn a Cirqueon - Centrum pro nový cirkus. Můžete je také vidět na pouličních festivalech, eventech a dalších soukromých i společenských akcích. Soubor vystupoval na předních českých novocirkusových festivalech (Cirk-uff, zahájení Letní Letné), ale také na velkých hudebních festivalech, např. Mighty Sounds.


Akustický koncert s Petrem Bendem - čt 8. 9. v 19:00, kostel sv. Jakuba (předprodej 250 Kč)

Petr Bende je známý zpěvák, který začal svou profesní dráhu ve třinácti letech úspěchem v konkurzu na místo bubeníka ve skupině Svěrák 3. S touto kapelou a později také se skupinami Extáze a především Carmen na postu bubeníka a zpěváka absolvoval stovky vystoupení. Souběžně s těmito vystoupeními věnoval velkou pozornost a mnoho času svému projektu, kapele Petr Bende band, se kterou prezentoval vlastní skladby a objížděl festivaly a soutěže. Z mladého muzikanta se stal skladatel, textař, multiinstumentalista, zkrátka člověk, který propadl hudbě. Průlomem do českého hudebního dění byla stříbrná pozice v soutěži Česko hledá SuperStar v roce 2005. Nyní zahraje v jičínském kostele sv. Jakuba Většího své písně v doprovodu Michala Grombiříka - cimbál, Dalibora Dunovského - basa a jako speciální host vystoupí Sbor Smetana.


Nastupovat! Kavárna POTMĚ přijela... - pá 9. 9. - ne 11. 9., Valdštejnovo náměstí

Světluška, tradiční sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, už více než 10 let svítí na cestu nevidomým dětem a dospělým z celé České republiky. Přispívá jim na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodicí pomocníky, na osobní asistenty dětem, aby mohly chodit do běžných škol se zdravými kamarády, a seniorům, aby mohli trávit podzim života doma a nikoli v ústavu. Světluška zkrátka pomáhá lidem, kteří nevidí nebo vidí velmi špatně, na jejich cestě k samostatnosti. Projekty jako Noční běh pro Světlušku, Kavárna POTMĚ či benefiční koncert Světlo pro Světlušku nabízí příležitost inspirovat se světem tmy a nevidomým pomoc, díky které mohou žít smysluplný život a cítit se užiteční, více na www.svetluska.net.


Řehečské kvarteto - pá 9. 9. - ne 11. 9., různě po městě

Divadelněhudební formace od Jičína s jarmarečními písněmi.
Píseň Festivalová složená právě pro festival Jičín - město pohádky:
     Na jičínském rynku, žijou pohádky,
     kouzla, kejkle, hudba a další hrátky.
     Přijďte popovídat, s námi si zazpívat,
     s námi si zazpívat v městě pohádky.
Celý text naleznete na webové stránce kvarteto.rehec.cz.


Michal Malátný a Kolínský Big Band - pá 9. 9. ve 20:00, Valdštejnovo náměstí - hl. pódium

Na festivalu poprvé zahraje Kolínský Big Band, velká kapela jazzového typu, hrající ve stejném složení jako třeba orchestry Gustava Broma, Felixe Slováčka nebo Glenna Millera. Vznikl v roce 1999, už si zahrál na mnoha pódiích a v mnoha slavných sálech, třeba v Redutě, na Žofíně nebo v karlínském studiu A Českého rozhlasu. Tak jako bývá profesionální big band složený z nejlepších dostupných jazzmanů, je ten kolínský složen z nejlepších hráčů z Kolína a blízkého okolí.
Big bandy prožívají renesanci po celém světě. Buď koncertují sami nebo doprovázejí hvězdy popmusic. S Kolínským Big Bandem si tak už na koncertech zazpívala řada hostů (Dasha, Peter Lipa, Matěj Ruppert, Leona Machálková, Jitka Zelenková ad.), ale rockerů mezi nimi moc není. Vlastně jeden ano - Michal Malátný. Spolupráce vznikla v dubnu 2015 na koncertu nazvaném "Malátný swing". Michal byl v Kolíně hostem, tentokrát bude vlastně hostitelem, protože on je v Jičíně naopak doma. V programu uslyšíte krásné písničky, které možná znáte z amerických filmů, pár skladeb, které zazněly v pohádkách, coververze písniček Chinaski, hezké duety, něco českého ze 30. a 60. let minulého století, a špetku jazzových skladeb, kde dostanou příležitost se předvést hráči orchestru. Dále zpívají Eliška Tesařová, Alžběta Sosnovcová a Petr Konývka. Kapelníkem je saxofonista Aleš Čermák a šéfdirigentem Josef Šťastný.

Patron festivalu

„Celý život se odvíjí od dětství.
A pokud máte krásné, hezké dětství,
tak nic nebrání tomu,
abyste měli krásný a hezký život.”

šupem nahoru