Logo Festival Jičín Město pohádky

Na co se můžete těšit 2015

Zahajovací průvod pohádkových bytostí

st 9. 9. v 16:00, řazení v 15:30 před ZŠ Husova

Vydejte se opět se spoustou rozličných masek a s patronem pohádkového města Jiřím Lábusem tradiční trasou od ZŠ Husova, pěší zónou, pod Valdickou bránou na Valdštejnovo náměstí, kde bude jubilejní 25. ročník festivalu zahájen a kde dětská purkmistryně převezme symbolický klíč od města z rukou pana starosty. 

Budeme rádi, připojíte–li se v jakémkoliv stylovém převleku – princezny, prince, čertíka, Karkulky, Mařenky, Jeníčka, rytíře či třeba královské čeládky… Všechny pohádkové bytůstky jsou vítány! A je jedno, zda Vám jsou tři roky nebo šedesát. Účastníci v maskách mají výhodu – mohou být vybráni do losování a představit se na pódiu. Vylosovaní získají vstupenku na sobotní galaprogram. Vás všechny se pokusí rozvlnit tanečník Honza Onder a my doufáme, že oslavíme společně výročí festivalu (25), narozeniny Večerníčka (50) a Mateřídoušky (70).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ADOLF BORN aneb jak vzniká poštovní známka

st 9. 9. - ne 13. 9., obřadní síň zámku

Adolf Born (12. června 1930, České Velenice), malíř, grafik, ilustrátor, ale také autor originálních návrhů na poštovní ceniny. Pojďme nyní sledovat cestu, která vede od původního výtvarného návrhu ke konečnému výsledku – poštovní známce. Máme jedinečnou příležitost obdivovat Bornovy návrhy, plné hravosti, fantazie a inteligentního humoru. A možná znovu objevíme podivuhodný svět poštovních známek, nejmenších výtvarných děl, s nimiž se setkal snad každý z nás. Díky Adolfu Bornovi se na nás z pohlednic a obálek dopisů může usmívat nejen Kryštof Kolumbus, Marco Polo či kouzelník Žito, ale i sličná dáma vyhlížející z okna poštovního dostavníku. Na výstavě jsou k vidění například návrhy obou známek, které vznikly k 740. výročí narození cestovatele Marca Pola (1994), Bornův první návrh známky k 500. výročí objevení Ameriky (1992), známka Vánoce v nominální hodnotě 2 Kč (1993), návrhy známek z cyklu Europa – Pověsti a legendy (1997), návrh známky Dětem (1996), Mikulášská nadílka (2002), Velikonoční tradice (2009) nebo známkové zpracování večerníčkových kamarádů Macha a Šebestové se psem Jonatánem (2003), které oblibují jak malí tak velcí obdivovatelé. Samozřejmě nechybějí ani výsledné produkty, tedy poštovní známky v tiskovém archu nebo obálky prvního dne vydání (FDC). Díky unikátním fotografiím Martina Říhy lze nahlédnout i do pracovního prostředí známého výtvarníka.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Animační dílna Anifaktura

čt 10. 9. - ne 13. 9., zámek - arkádové nádvoří

Animační dílna, kterou školní třídy, nebo rodiny s dětmi mohou navštívit v učebně jičínského zámku, je koncipována pro děti nejrůznějšího věku. Až pět lektorů se tu stará o zhruba dvojnásobný počet dotekových monitorů, na kterých lze kreslit a animovat filmy. Součástí pracoviště je i malé nahrávací studio pro výrobu ruchů a hudby, kterou si muzikálně nadané děti mohou samy nahrát, složit i nazpívat. V ideálním případě, tedy při souhře šikovných rukou a hlaviček, si děti mohou ihned umístit svůj film na internet a sdílet jej se svými kamarády. Tato zábavná a zároveň vzdělávací dílna animace je zprostředkována SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky z Hradce Králové. Kyberna, jak škole všichni říkáme, si do Jičína přiveze všechny tyto moderní technologie i vyškolený personál z řad vlastních žáků. Vedoucím dílny a jejich pedagogem je absolvent oboru Animovaná tvorba z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Trnka. Srdečně Vás zveme na bezvadně strávený čas při tvorbě vlastního filmu (www.kyberna.cz).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země

čt 10. 9., 9:00 - 15:00, Žižkovo náměstí

Projekt realizovaný Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy na 40 místech ČR a v zahraničí v období červen - říjen 2015, který chce přiblížit mimořádný význam působení svatých C+M na území tehdejší Velké Moravy.

Součástí akce je historický průvod s příchodem Cyrila a Metoděje, dobová hudba, divadelní vystoupení, představení řemesel (kovotepec, hrnčíř, zemědělec, voják) i ochutnávka regionálních potravin. Vše je zpracováno vzdělávací interaktivní formou určenou pro všechny věkové kategorie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jiří Žáček * 6. 11. 1945

pá 11. 9. v 18:00, porotní sál zámku

Lyrický a satirický básník, tvůrce dětské poezie a učebnic pro děti. Jeden z nejčtenějších, jehož tvorba se dotýká nejrůznějších věkových kategorií. Téměř 50 knih napsal jenom pro děti. O tvorbě pro děti říká: ,,Psát pro děti znamená objevovat svět, kde se žije na plné pecky, kde se člověk nikdy nenudí, kde zázraky života v nás ještě budí úžas a touhu přijít všemu na kloub. Psát pro děti je omlazovací kúra a škola radosti.''

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Renata Drössler

pá 11. 9. v 19:00, porotní sál zámku

Šansoniérka disponující charakteristickým hlasem ve svém scénickém projevu snoubí slovo, hudbu i pohyb a tvoří tak unikátní divadlo písně. Překládá polské texty, zhudebňuje texty jiných autorů a zpívá česky, polsky, ale v mnoha dalších jazycích. Zaujaly ji i texty Jiřího Žáčka. „Básně Jiřího Žáčka mě provází už desítky let. Je to zkrátka srdeční záležitost, na kterou nedám dopustit,“ říká. Žáčkovy zhudebněné básně najdeme nejen v jejím repertoáru - Odrhovačka o Titaniku, Blues Nuselského mostu, nebo Zvedni kotvu Ofélie, ale jsou součástí nového alba, které by mělo být pokřtěno právě na koncertě v Jičíně. A co na to slavný básník současnosti Jiří Žáček? „Renata je skvělá šansoniérka. Umí v písničkách probudit dramatické napětí, vedle pěveckého talentu má i talent textařský. Je to divočina s tornády vášní, skrytými vulkanickými procesy a nelítostnými vlnami tsunami“.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Řehečské kvarteto

pá 11. 9. - ne 13. 9., různě po městě

Divadelněhudební formace od Jičína s jarmarečními písněmi.

Píseň Festivalová složená právě pro festival Jičín - město pohádky:

     Na jičínském rynku, žijou pohádky,

     kouzla, kejkle, hudba a další hrátky.

     Přijďte popovídat, s námi si zazpívat,

     s námi si zazpívat v městě pohádky.

Celý text naleznete na webové stránce kvarteto.rehec.cz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Výročí a oslavy:
Jičínský rodák Josef Štefan Kubín

* 7. 11. 1864, † 31. 11. 1965

Byl středoškolský pedagog, folklorista, sběratel lidových vyprávění a pohádek, etnograf, literární publicista a spisovatel. „Kubínův svět je divoce barevný, strakatý a bláznivý, vymyká se skutečnosti‚ ale je plný kouzla. Je uměleckou skutečností, která tu naši, přečasto příliš šedivou, uspěchanou a způsobnou, zaplavuje smíchem, fantazií, rozverností a mízami jara,'' napsal o jeho díle Milan Jungman, literární kritik.

 

Mateřídouška slaví 70 

Časopis pro děti od sedmi let, který vychází již od roku 1945. Z historie – první číslo Mateřídoušky vyšlo 19. prosince 1945. Vydávání inicioval František Hrubín. Titul časopisu odkazuje k básni Kytice (1853) ze stejnojmenné sbírky Karla Jaromíra Erbena a básni Mateřídouška Jaroslava Seiferta. Ta byla otištěna v prvním čísle časopisu. Mateřídoušku v současnosti vydává Vydavatelství Mladá fronta, www.mf.cz.

Patron festivalu

„Celý život se odvíjí od dětství.
A pokud máte krásné, hezké dětství,
tak nic nebrání tomu,
abyste měli krásný a hezký život.”

šupem nahoru