Logo Festival Jičín Město pohádky

Na co se můžete těšit 2014

Netopýří noc

so 6. 9., 21:00 - 24:00 (pořad bude několikrát opakován), Šikmá věž v Prachovských skalách

Dia přednáška o zajímavostech a životě netopýrů, odchyt a vypouštění netopýrů, ukázky krmení handicapovaných netopýrů, ukázky studia netopýrů a možnost zakoupení propagačních materiálů. Pořadatel: 36/02 ZO ČSOP při správě CHJKO Jizerské hory.

Městský dukát

st 10. 9. - ne 14. 9., Žižkovo nám.

Jedinečný projekt propagace měst a regionů. Stávají se jak platidlem fungujícím ve formě poukázky, tak cenným suvenýrem i hrou pro obyvatele, turisty a sběratele. Jsou vytvořené na nejvyšší technologické a umělecké úrovni v České mincovně z materiálu Nordic Gold. Jejich cena stoupá v čase a jsou velmi oblíbeným a vyhledávaným artiklem pro sběratele a turisty. Dukát s názvem 49 Jičínských dukátů s nominální hodnotou 49 Kč se začne prodávat 10. 9. 2014 přímo na Žižkově náměstí při příležitosti zahájení festivalu Jičín - město pohádky. V prodeji bude i na dalších místech ve městě a platidlo bude v místním oběhu až do 31. 12. 2015. Další aktuální informace o projektu na stránkách www.mestskydukat.cz.

Pohádkový průvod masek

st 10. 9., 16:00, řazení v 15:30 před ZŠ Husova

Vydejte se s námi a s Jiřím Lábusem tradiční trasou od ZŠ Husova, pěší zónou, pod Valdickou bránou na náměstí, kde bude 24. ročník festivalu zahájen a kde pohádková purkmistrová jako zástupkyně všech dětí a pohádkových bytostí převezme klíče od města Jičína z rukou pana starosty. Průvod jsou stovky rozličných masek a bavících se účastníků slavnosti, kterou město každoročně ožívá. Můžete jít za strom, broučka, šišku, houbu, vílu, skřítka, prostě za cokoliv z přírody nebo co vás zkrátka napadne! A je jedno, zda vám jsou tři roky nebo šedesát. Účastníci v maskách mají výhodu - mohou být vybráni do losování a představit se na pódiu. Vylosované nemine drobná odměna.

Lezecká skála

čt 11. 9., pá 12. 9., so 13. 9., Valdštejnovo nám.

čt 9 - 11, 14 - 16; pá 9 - 11, 14 - 16; so 10 - 12, 14 - 18
 
Oblíbená mobilní sportovní atrakce, která zaujme jak děti, tak i dospělé. Přijďte si zkusit zdolat skálu uprostřed Valdštejnova náměstí a shlédnout dolů z výšky 8 metrů. K dispozici jsou dvě lezecké cesty jištěné profesionálním dozorem. Partnerem je společnost SpofaDental a.s..

Animační dílna Anifaktura

čt 11. 9. - ne 14. 9., zámek - arkádové nádvoří

Animační dílna, kterou školní třídy, nebo rodiny s dětmi mohou navštívit v učebně jičínského zámku, je koncipována pro děti nejrůznějšího věku. Až pět lektorů se tu stará o zhruba dvojnásobný počet dotekových monitorů, na kterých lze kreslit a animovat filmy. Součástí pracoviště je i malé nahrávací studio pro výrobu ruchů a hudby, kterou si muzikálně nadané děti mohou samy nahrát, složit i nazpívat. V ideálním případě, tedy při souhře šikovných rukou a hlaviček, si děti mohou ihned umístit svůj film na internet a sdílet jej se svými kamarády. Tato zábavná a zároveň vzdělávací dílna animace je zprostředkována SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky z Hradce Králové. Kyberna, jak škole všichni říkáme, si do Jičína přiveze všechny tyto moderní technologie i vyškolený personál z řad vlastních žáků. Vedoucím dílny a jejich pedagogem je absolvent oboru Animovaná tvorba z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Trnka. Srdečně Vás zveme na bezvadně strávený čas při tvorbě vlastního filmu (www.kyberna.cz).

Plaveme na Everest a Pelášíme na Sněžku

pá 12. 9., 8:00 - 12:00, 14:00 - 18:00, Aquacentrum, Jičín - SZMJ

Pohádkový festival tradičně poskytuje veřejnosti širokou škálu atrakcí a volnočasových aktivit. Tuto bohatou nabídku v letošním roce doplní i vodní radovánky, zvláště je-li Pelíšek nejenom ochráncem skal, ale také vody. Sportovní plavecký klub Delfín, Jičín připravil plaveckou štafetu nazvanou Plaveme na Everest. Štafeta je určena pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory. Minimální vzdálenost, kterou musí plavec uplavat, je 50 metrů. Každý účastník plavecké štafety má vstup do Aquacentra zdarma a navíc jako bonus obdrží pamětní list. Pro veřejnost je vyhrazen čas 14:00 - 18:00.
Pro předškoláky nebo plavce, kteří si netroufnou na Everest, bude připravena štafeta v malém bazénu, kde se pokusí zdolat během ve vodě naši nejvyšší horu Sněžku s revidovanou výškou 1603 m. Tento štafetový závod bude probíhat od 8:00 do 12:00 (jen pro již registrované školy).

O Světlušce...

pá 12. 9. - ne 14. 9., Valdštejnovo nám.

Světluška, tradiční sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, už více než 10 let svítí na cestu nevidomým dětem a dospělým z celé České republiky. Přispívá jim na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodící pomocníky, na osobní asistenty dětem, aby mohly chodit do běžných škol se zdravými kamarády, a seniorům, aby mohli trávit podzim života doma a nikoli v ústavu. Světluška zkrátka pomáhá lidem, kteří nevidí nebo vidí velmi špatně, na jejich cestě k samostatnosti. Projekty jako Noční běh pro Světlušku, Kavárna POTMĚ či benefiční koncert Světlo pro Světlušku nabízí příležitost in
spirovat se světem tmy a nevidomým pomoc, díky které mohou žít smysluplný život a cítit se užiteční, více na www.svetluska.net.

Pelášení aneb džigitovka

pá 12. 9., 14:00 - 16:00, Čeřovka - u skautského srubu

Jde o neobvyklou dovednostní pohybovou soutěž, která vychází z dávné jezdecké kozácké soutěže. Připravil ji bývalý reprezentant a reprezentační trenér orientačního běhu, horolezec Václav Zakouřil. Při tomto klání potřebujete běžnou běžeckou výbavu, sportovního ducha a chuť si zazávodit. Přijďte se pobavit do přírody sbíháním z vršku s použitím „ šavlí“, míčků, gongů… Určeno pro věkovou kategorii od 7 do 70 let. Přihlášky na e-mail slavek.vesely@gmail.com nebo v den závodu na místě.

Cesta se světýlky

pá 12. 9., 19:00, sraz u hl. pódia na Valdštejnově nám.

Tradiční průvod s lampiony, lucernami, svíčkami...
Po hudební produkci na náměstí, kterou zajistí kapela Ze šuplíku (www.zesupliku.cz), se vydáme na počátek lipového stromořadí, alejí podél kasáren a vlevo do ulice Skautská, tou až ke skautské klubovně. Poneseme s sebou papírové vlaštovky - jednu se vzkazem milé osobě a jednu se svou adresou. V bývalém přírodním divadle je vypustíme a použijeme pak i vlaštovky sousedů, hledat tu svou už nebudeme. Poslechneme si harmonikáře a počkáme na pozdrav Milohlídce a z Milohlídky (slanění horolezců). Na závěr uvidíme ohňovou show.

Do Českého ráje cesta příjemná je... výlet parním vlakem

ne 14. 9., 8:50, nádraží ČD, Jičín

Předprodej jízdenek v MIC na Valdštejnově náměstí v Jičíně nebo před odjezdem na peroně nádraží v Jičíně (jízdné 150 Kč, děti 3 - 10 let 100 Kč). 
Čeká vás příjemná cesta, jejíž součástí je překvapení, které nemůžete běžně prožít, zážitek, který si nelze koupit ani 
objednat. Navštívíte a prohlédnete si místo, kde se těží sklářský písek. Náš parní vlak zajede po vlečce přímo do lomu 
areálu firmy Sklopísek Střeleč. Nenechte si ujít zajímavou podívanou i vyprávění, které jsou umožněny jenom cestujícím našeho vlaku. Ten nás po vlečce zase z pískovcového lomu vyveze, abychom mohli na jedné kouzelné zastávce vystoupit a projít se krásnou přírodou Českého ráje, vdechovat voňavý vzduch, těšit se pohledy na Trosky a okolní krajinu a poté z Mladějova odjet parním vlakem zpět do Jičína, kam přijedeme v 16:10.
Partnerem je akciová společnost Sklopísek Střeleč - výrobce sklářských, slévárenských, technických, sportovních a mletých písků.
Těžba písku ve Střelči má dlouholetou tradici. Pískem byly v 18. století v prvopočátcích těžby zpevňovány lesní a zámecké cesty. Roku 1939 byla rozvíjena myšlenka těžby (Dr. Ing. B. Stočes profesor VŠ báňské v Příbrami) a založena zde první úpravna sklářského písku.
V roce 1975 výstavba nové úpravny a změněn způsob těžby (www.glassand.eu).

Projekt Rodinné pasy

Slevový program pro rodiny s dětmi do 18 let věku.

Registrace a užívání karet je pro rodiny zcela zdarma. Držitelé platných Rodinných pasů mohou využívat slevy 5 - 50% u vybraných poskytovatelů v rámci 7 krajů v ČR, které jsou do projektu zapojeny. Benefity jsou z oblasti služeb i obchodu, se snahou podpořit společné trávení volného času rodin (www.rodinnepasy.cz). 

Patron festivalu

„Celý život se odvíjí od dětství.
A pokud máte krásné, hezké dětství,
tak nic nebrání tomu,
abyste měli krásný a hezký život.”

šupem nahoru