Na co se můžete těšit 2013
Pohádkový průvod masek
(st 11. 9., 15:30 řazení, 16:00 odchod)
Průvod – to jsou bubeníci, folklór, dechovka, patron festivalu herec Jiří Lábus, děti coby úřednici „pohádkové radnice“, pohádková purkmistrová, která převezme v zastoupení všech dětí a tajemných bytostí klíče od Jičína od jeho starosty, ale hlavně stovky masek, stovky bavících se účastníků slavnosti, kterou město každoročně zažívá. Vydejte se s námi na pravidelné trase od Základní školy na Husově ulici branou na Valdštejnovo náměstí, kde bude festival zahájen. Je jedno, zda půjdete za princeznu, pana mlynáře, vodníka, pistolníka, nahnilý banán nebo sami za sebe. A je jedno, zda vám jsou tři roky nebo šedesát. Účastníci v maskách mají výhodu – mohou být vybráni do losování a představit se na pódiu. Ty vylosované nemine drobná odměna.
Kouzelný mlýn pana Šubrta
velké nádvoří zámku
Pohádkový mlýn na vrchní vodu s použitím sto let starého kola hnacího kola ručního soustruhu zhotovili na podzim roku 2006 společně Miroslav Šubrt a Marie Ungrádová z Vamberka sobě pro radost. Hotový mlýn vysoký přes tři metry a vážící téměř 300 kilogramů byl využit jako technologická replika v experimentálním skanzenu NOVA VILLA v Uhřínově v Orlických horách. Skanzen se zabývá zkoumáním středověkého způsobu života a stojí v něm původními metodami (například bez použití pily) zbudované stavby z materiálů, které měli naši předci k dispozici.
A protože se při archeologických výzkumech našly v okolí i pravé mlýnské kameny, pracovníci skanzenu je zasadili na hřídel soukolí a mlýn začal být poháněn vodou místního potoka. Semlet zrno na mouku se skutečně dařilo!
V roce 2010 byl mlýn součástí reprezentativní výstavy „Sbírka Járy Cimrmana“ v Národním muzeu v Praze. Od 11. do 15. září 2013 ho můžete vidět na velkém nádvoří jičínského zámku.
Animační dílna
městský úřad (vchod z boku)
Animační dílna, kterou školní třídy nebo rodiny s dětmi mohou navštívit v přízemí Městského úřadu Jičín, je koncipována pro děti nejrůznějšího věku. Až pět lektorů se tu stará o zhruba dvojnásobný počet dotekových monitorů, na kterých lze kreslit a animovat filmy. Součástí pracoviště je i malé nahrávací studio pro výrobu ruchů a hudby, kterou si muzikálně nadané děti mohou samy nahrát, složit i nazpívat. V ideálním případě, tedy při souhře šikovných rukou a hlaviček, si děti mohou ihned umístit svůj film na Internet a sdílet jej se svými kamarády. Tato zábavná a zároveň vzdělávací dílna animace je zprostředkována SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky z Hradce Králové. Kyberna, jak škole všichni říkáme, si do Jičína přiveze všechny tyto moderní technologie i vyškolený personál z řad vlastních žáků. Vedoucím dílny a jejich pedagogem je absolvent oboru Animovaná tvorba z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Trnka. Srdečně Vás zveme na bezvadně strávený čas při tvorbě vlastního filmu.
Deskohraní
Ryneček (nám. Svobody)
Mlýn je strategická desková hra pro dva hráče, pocházející z období 1.400 př. n. l. Hrací deska, datovaná do tohoto období byla nalezena v Egyptě, další na místech jako jsou Akropolis v Athénách, Trója a v Irsku na pohřebišti z doby bronzové. Každý hráč má devět kamenů a stejně jako u dámy je cílem hry sebrat protihráči všechny kameny nebo mu zabránit v dalších tazích. Přijďte se hru naučit a zvítězit v turnaji. Pořádá se v každém festivalovém dni od 17:00.
Kolo, kolo mlýnský - pokus o zápis do České knihy rekordů
(čtvrtek 12. 9., 8:30 –10:00), dolní část zámeckého parku
Kdo by nechtěl udělat něco výjimečného, rekordního. Letošní festival tuto možnost nabízí. Zapišme Jičín do České knihy rekordů, ať si o nás přečtou třeba v Austrálii. Stačí přijít v 9 hodin do zámecké zahrady, poslouchat připravený program a až sčítací komisař oznámí celkový počet účastníků, všichni dohromady odříkáme známou říkanku Kolo, kolo mlýnský, lehneme si do trávy a výtrysk vodní fontány oznámí, že máme rekord v největším množství recitátorů říkanky na jednom místě. Nikde se jich určitě nesešlo více. Jenom v Jičíně v rámci festivalu. Kdo by nechtěl být u toho, když se dělá rekord!
Lucerna
(čtvrtek 12. 9., 19:00), Biograf Český ráj
Pod vlídným režijním vedením Františka Filipa vznikl brilantní přepis Jiráskovy nejznámější a nejhranější divadelní hry Lucerna. Na filmovém pásu je tak zachyceno herecké mistrovství Vlasty Fialové, osobitý humor Jana Pivce v postavě vrchního ze zámku, muzikantů v podání Bohuše Záhorského, Vladimíra Menšíka či Zdeňka Štěpánka a Josefa Kemra v postavách vodníků Ivana a Michala. V hvězdném hereckém obsazení nechybí ani Iva Janžurová, Radovan Lukavský, Karolína Slunéčková, Svatopluk Beneš či Radoslav Brzobohatý. Pohádkovou atmosféru vyčarovává hudba Jiřího Srnky, ale i kamera a světlo. Jedna z nejlepších televizních inscenací, která měla premiéru v roce 1967, patří do zlatého fondu televizní tvorby v historii České televize. Nenechte si ujít možnost tuto pohodovou televizní inscenaci s plejádou vynikajících herců v Biografu Český ráj vidět.
O Světlušce...
(pátek – neděle), Valdštejnovo náměstí
Světluška, tradiční sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, letos oslaví desáté narozeniny. Společně s patronkou Anetou Langerovou svítí na cestu nevidomým dětem a dospělým z celé České republiky. Přispívá jim na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodicí pomocníky, na osobní asistenty dětem, aby mohly chodit do běžných škol se zdravými kamarády, a seniorům, aby mohli trávit podzim života doma a nikoli v ústavu. Světluška zkrátka pomáhá lidem, kteří nevidí nebo vidí velmi špatně, na jejich cestě k samostatnosti.
Projekty jako Noční běh pro Světlušku, Kavárna POTMĚ či benefiční koncert Světlo pro Světlušku nabízí příležitost inspirovat se světem tmy a nevidomým pomoc, díky které mohou žít smysluplný život a cítit se užiteční.
Dadastřelnice
Ryneček (nám. Svobody)
Střelnice vznikla jako součást divadelní expozice pro českou sekci mezinárodní výstavy Pražské Quadrienále 2011. Jedná se o výtvarnou soutěžně zábavní autorskou hru založenou na interakci mezi performery a hravými diváky, věkově neomezeno. Cílem hry je sestřelit z dřevěných kuší ramínkové konstrukce z dané vzdálenosti některý z mnoha variabilních terčů.
Galašou
(pátek 13. 9., 10:00 – 12:00), Masarykovo divadlo
Soutěžní klání tří školních družstev složených z pěti soutěžících ve věkovém rozmezí žáků páté až deváté třídy vedených učitelem či jiným dospělým tzv. mlynářem. Po představení svého kolektivu nebo školy, kterou reprezentují (písničkou, scénkou, říkankou), se utkají s ostatními soutěžícími ve znalostech např. pohádek či filmů, kde se vyskytovaly mlýny. Znát by měli základní mlynářské pojmy, ale také třeba pohádkové bytosti související s mlýny. Nedílnou součástí Galašou bude i běh v pytlích či přemístění co největšího množství naplněných pytlů. Program bude doprovázet kapela ZA TREST. Soutěžícím družstvům výrazně pomůže co největší účast žáků školy, kterou reprezentují, či sympatizující veřejnost. O vítězi rozhodne odborná porota.
Ďáblova past
(pátek 13. 9., 10:00 a 19:00), Biograf Český ráj
Podle románu Alfréda Technika Mlýn na ponorné řece natočil vynikající režisér s darem básnictví František Vláčil film Ďáblova past.
Tato filmová balada vypráví příběh, jehož děj se odehrává počátkem 18. století a vypráví příběh svobodného mlynáře Spáleného (Vítězslav Vejražka), který žije se synem Janem (Vít Olmer), ve svobodném mlýně. Příběh je zasazen do moravského krasového území, do krajiny plné kouzel, o níž se od pradávna vyprávěly podivné zvěsti. I o mlynáři Spáleném a jeho synovi se šířilo nařčení, že žijí ve spolku s ďáblem. Mlynář ale rozuměl přírodě, poznal tajemství ponorné řeky a dovedl je využít k pohonu svého mlýna. Pro své příliš svobodomyslné smýšlení se však dostal do konfliktu s vrchností a fanatickým knězem, který vynaložil nemalé úsilí, aby mlynáře zlomil…
Mimořádně zdařilý film, ve kterém vás upoutá Vláčilův výrazný režijní rukopis, znamenité herecké výkony, zejména Miroslava Macháčka v roli kněze a Vítězslava Vejražky jako mlynáře, atmosféra snímku, o kterou se zasloužil kameraman Rudolf Milič, ale i hudba Zdeňka Lišky, si rozhodně nenechte ujít.
Alfréd Technik - prozaik, autor reportáží a rozhlasových dokumentů, filmový scénárista.
Zajímavost - navštěvoval obecnou školu v Jičíně.
Cesta se světýlky
(pá 13. 9., 19:00) parkoviště u koupaliště Kníže
I letos se vydá na cestu průvod se světýlky. Tentokrát vyjde od vodníka, který stojí u rybníka Kníže, přes jeho hráz, podél Máchovy ulice, přejde Kollárovu a po cyklostezce souběžně s Cidlinou dojdeme do Raisovy ulice, pak již přímo na náměstí Svobody (Ryneček) a na velké nádvoří v zámku k trpaslíku. Tomu poneseme vodníkův dárek, dlouhou šálu, aby mu v noci nebyla zima. A na rozloučenou si zazpíváme písničku. Trasa je dlouhá cca 1,5 km.

„Celý život se odvíjí od dětství.
A pokud máte krásné, hezké dětství,
tak nic nebrání tomu,
abyste měli krásný a hezký život.”

