Logo Festival Jičín Město pohádky

Na co jste se mohli těšit 2012


22. ročník festivalu Jičín - město pohádky

 

Jiří Trnka (*24. 2. 1912, †30. 12. 1969)

Letos uplynulo 100 let od narození Jiřího Trnky, významného českého výtvarníka, ilustrátora a tvůrce animovaných filmů. Jeho osobitý styl a dokonalé kreslené a loutkové animace přinesly svému tvůrci celosvětové uznání a řadu domácích i zahraničních prestižních ocenění.


Marie Kubátová (*8. 8. 1922)

Významné životní jubileum spisovatelky Marie Kubátové – 90 let, blahopřejeme. Je autorkou mnoha půvabných knih pro děti, posbírala a sepsala nádherné Krkonošské pohádky. Pohádky o dobru, zlu, chamtivosti a lásce, příběhy z krkonošských hor a podhůří. Jak sama říká: ,,Píšu ráda o příbězích, které lemovaly můj stezníček životem jak patníčky na mé cestě. Vždyť i věci mají svou paměť – a nesou otisk doby.“

Marie Kubátová byla i jednou ze tří sudiček, které stály u kolébky jičínské pohádkové slavnosti. Její přání, aby blažené hrátky s pohádkou, barvami, písničkami a fantazií poznamenaly všechny poutníky, kteří projdou pohádkovým královstvím, a přesáhly jako doteky čehosi radostného, čistého i do světa nás, kteří jsme už dávno vyzuli bačkůrky z mechu, se každoročně snaží naplňovat několik desítek nadšenců připravujících festival Jičín – město pohádky. V roce 2002 jí bylo uděleno čestné občanství pohádkového města Jičína.


Animánie

Projekt Animánie obecně prospěšné společnosti OCET o. p. s. od roku 2006 přibližuje možnosti animace širokému spektru zájemců od dětí a mládeže, přes pedagogy až po laickou veřejnost. Každoročně nabízí projekce animovaných filmů i možnost vyzkoušet si vlastní animační práci prostřednictvím workshopů pro školní a zájmové skupiny, pedagogy a zájemce z řad široké veřejnosti.

Realizujeme:

- kurzy animace
- programy pro školy
- festival nejen animovaného filmu Podzimní sklizeň
- Celostátní soutěžní přehlídka dětské a studentské audiovizuální tvorby
- workshopy, animační soustředění a dílny (vč. animačních dílen “na míru”)
- komentované projekce pro širokou veřejnost (vč. projekcí “na míru”)

www.animanie.cz
www.ocetplzen.cz


Autopohádky - Michal, Žabka, Břetislav Pojar, Fáňa Váša

Rozsáhlá loutková výstava Autopohádky vychází z českého animovaného celovečerního filmu Autopohádky, který vznikl na základě knížky Jiřího Marka (Vražda v hotelu Excelsior, Hříšní lidé města pražského).

Působivá kolekce, určená zejména dětem, jejich rodičům, ale také filmovým fandům, nabídne přes desítku filmových dekorací a desítky loutek z filmu Autopohádky. Můžete nahlédnout přímo do tajů filmových scén, např. na úžasné pohádkové náměstí, do kanceláře pana účeního Pištory, do stylové zahradní restaurace nebo na okresní silnici, kde se prohánějí „autopohádkové“ automobily. V kolekci jsou zastoupeny loutky, dekorace a návrhy předního českého výtvarníka Michala Žabky, legendy českého filmu Břetislava Pojara nebo jednoho z nejlepších českých animátorů Fáni Váši.


Nastupovat! Kavárna POTMĚ přijela...

Jaký je svět bez barev a světla? 14. až 16. září to můžete vyzkoušet na vlastní kůži! Přijede k nám na festival JMP historicky první zatemněný autobus s neobvyklou Kavárnou POTMĚ. Obslouží vás nevidomí a zprostředkují neopakovatelný zážitek z návštěvy kavárny, ve které vyzkoušíte, jaké je to vnímat svět bez jednoho z nejdůležitějších smyslů - zraku. Návštěvou Kavárny POTMĚ přispějete 100 Kč do sbírky Světluška a jako vzpomínku na nevšední zážitek si odnesete hrníček.


Světluška

Je tradiční charitativní projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který provází děti i dospělé s těžkým zrakovým postižením na jejich cestě k samostatnosti. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: učit se znovu a znovu umění života ve tmě. Patronkou Světlušky je Aneta Langerová, která vystoupila loni na JMP spolu s nevidomými dětmi z Konzervatoře Jana Deyla a Školy Jaroslava Ježka, Praha.

Jak můžete pomoci právě Vy?

Po celý rok můžete přispět na konto „deset devítek“ 99999 99999/0100 nebo odeslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS SVETLUSKA na číslo 87 777. Pro roční podporu odešlete SMS ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA na číslo 87 777 a každý měsíc po dobu jednoho roku Vám bude odečtena částka 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč.


La Putyka

Kombinaci vrcholné akrobacie, kde jako by neplatily fyzikální zákony, pod širým nebem a za doprovodu živé hudby předvedou pod vedením
principála Rosti Nováka akrobaté a herci z pražského souboru La Putyka, specializujícího se na fenomén nového cirkusu.
Režie: Rostislav Novák
Produkce: Cirk La Putyka
Účinkují: akrobaté a herci souboru LaPutyka
www.laputyka.cz


Pohádkový průvod masek - středa  12. 9. v 16:00

Vyrážíme od ZŠ Husova s řazením v 15:30 hodin. Průvod půjde přes pěší zónu Husova, Valdickou bránou na Valdštejnovo náměstí včele s dětským purkmistrem, městskou pohádkovou radou, patronem pohádkového města Jiřím Lábusem. Rádi uvítáme Kašpárky, víly, čerty, skřítky, princezny i rytíře, čaroděje i čarodějnice, vodníky i Honzy a další pohádkové postavičky. Během průvodu i po něm budou vybírany nejlepší z nich. Po zahájení festivalu s předáním klíčů od města dětem bude pokračovat rej masek. Vítáme samozřejmě vás všechny. Pokud chcete, můžete si zakoupit papírovou čepici Kašpárka a stát se jedním z nich (10 Kč, před ZŠ Husova).


PROJEKT - handicapovaní pořádají a vedou svoji tvůrčí dílnu

Byl po odzkoušení v minulých letech (např. DUHA Praha, chráněné bydlení) uznán životaschopným a po předběžných osobních návštěvách a jednáních ve vytipovaných zařízeních odstartován v roce 2010. Funguje třetím rokem, a dobře, spokojenost je na obou stranách. NF tím naplňuje své poslání nejen v rámci statutu a naplnění filosofie festivalu, ale především měrou vrchovatou se řadí k těm subjektům v tomto státě, které zcela nezištně a hlavně konkrétní pomocí plní morální, mravní a sociální kodex vůči handicapovaným spoluobčanům.
Ekonomické podmínky projektu - materiál, dopravu a stravování v průběhu konání dílny, tj. po dobu všech festivalových dní, hradí NF JMP.
Doplňující aktivitou projektu je prodej výrobků chráněných dílen (samozřejmě bez rabatu), prodavači jsou pomocníci z řad studentů či seniorů, které odměňuje NF JMP.

Zároveň zásluhou NF JMP získaly Fokus, Mladá Boleslav, Služby sociální péče Tereza, Benešov u Semil a Život bez bariér o.s., Nová Paka šeky po 50 000,- Kč (Oranžové kolo ČEZ).

Projekt počítá po třech letech s obměnou spolupracujících subjektů, přičemž tyto „zapracované“ se samozřejmě mohou účastnit již vlastní iniciativou.


60 let - Srdíčko

Loutkové divadlo Srdíčko sídlí v Masarykově divadle v Jičíně, kde si jeho členové vlastními silami vybudovali divadelní sál a zázemí. Tvoří ho parta nadšených lidí, kteří pravidelně od října do dubna hrají každých 14 dní pohádky pro děti. Hraje se pouze v sobotu, vždy od 14 a 16 hodin. Každá pohádka se hraje 1 měsíc, t.j. pouze 4 představení. Všechny pohádky jsou hrány ve vlastní úpravě - buď se jedná přímo o pohádky psané pro divadlo, nebo vychází z námětů lidových pohádek, případně na námět jiného autora. Veškeré kulisy a rekvizity jsou vlastní výroby a hudba k pohádkám je dílem „dvorního“ skladatele Štefana Hudce.

Patron festivalu

„Celý život se odvíjí od dětství.
A pokud máte krásné, hezké dětství,
tak nic nebrání tomu,
abyste měli krásný a hezký život.”

šupem nahoru