Logo Festival Jičín Město pohádky

Na co jste se mohli těšit?

Co přinesl festival

V Jičínském deníku vycházelo pravidelné okénko věnované festivalu. Přečtěte si, s jakou představou přišla v roce 2011 dramaturgické rada. Ke stažení (.pdf, otištěno v Jičínském deníku, aktualizováno 28. 8. 2011).

 

Pavel Šporcl

Houslista 21. století

Nejvýraznější mladý český houslista, nejprodávanější umělec Pavel Šporcl slaví díky svému umění a nekonvenčnímu vystupování úspěchy u všech generací posluchačů na nejvýznamnějších pódiích.

Pavel Šporcl začal hrát na housle v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU (Václav Snítil). V letech 1991–96 studoval v USA na prestižních školách a univerzitách pod vedením vynikajících pedagogů (Dorothy DeLay, Itzhak Perlman, Dr. Eduard Schmieder).

Je nositelem významných cen a ocenění, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou domácích i zahraničních orchestrů a významných umělců. Rozsáhlý repertoár Pavla Šporcla zahrnuje 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Jeho vystoupení jsou velmi dobře přijímána jak širokou veřejností, tak i odbornou kritikou. Po zahajovacím koncertu sezony 2001/2002 České filharmonie v pražském Rudolfinu (Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka) pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho, který byl natočen a odvysílán Českou televizí a Českým rozhlasem, nazvali kritikové Pavla Šporcla „talentem, který se rodí možná jednou za sto let…“

Pavel Šporcl rád překonává hranice mezi hudebními žánry a nebrání se spolupráci s interprety z jiných hudebních oblastí. Na koncertech již vystoupil např. s Evou Pilarovou, Martinou Balogovou, Hradišťanem, kapelou Kryštof. Objevuje se též velmi často na benefičních a charitativních koncertech. Je patronem Linky bezpečí a hudebního festivalu Znojmo. www.pavelsporcl.cz

Kdy: pátek 9. 9. v 18:30
Kde: chrám sv. Jakuba

 

Šest tanečních hodin v šesti týdnech

Světově proslulý divadelní hit opět na českém jevišti. Madame Lily Harrison si najme Michaela Minettiho, aby ji naučil swing, tango, valčík, foxtrot, cha-chu a moderní tanec.

Hrají a tančí Chantal Poullain a Pavel Kříž, čerstvý vítěz StarDance 2010. Režie Zdeněk Dušek.

Obvyklá délka představení: 2 hodiny a 30 minut včetně přestávky

Kdy: středa 7. 9. ve 20:00
Kde: Masarykova divadlo

 

Barevný den plný her

Jedná se o zábavný a vzdělávací program zaměřený na podporu třídění a recyklace odpadů.

Připraveny jsou atrakce  propagující třídění běžného komunálního odpadu i elektroodpadu (maxi-domino, pexeso, házecí deska, hod mobilem na cíl, hra Člověče, šup do sběrného dvora a další aktivity.

Barevné dny pořádá společnost  EKO-KOM, a. s. ve spolupráci s ELEKTROWIN a. s. a ASEKOL, s. r. o.

Kdy: pátek 9. 9. od 9:00 po celý den
Kde: Valdštejnovo náměstí

 

KočéBR

Kočébr je původní staroslovanský výraz pro podomního obchodníka odlišujícího se od ostatních podomních obchodníků tím, že nabízené zboží nosí v nůši. Nůší našich dní je nepochybně nákupní vozík, který se stal základním scénografickým prvkem i dopravním prostředkem prvních inscenací příručního divadla.

Divadlo KočéBR objevuje v Brně vesnice. Kočují z Králova Pole do Bystrce oklikou přes Židenice. Není to daleko. Nemají v oblibě termín sitespecific. Představení nevznikají pro prostor, prostor je připravený pro představení. Zákoutí, která v nich vyvolávají něhu, prostranství, která je děsí, místa, která se ptají nebo odpovídají. Zkouší zaplňovat mezery, reflektovat rozdíly a nezapomínat na domečky z mechu a šišek, které každý z nás stavěl, a které lze dodnes vypátrat. Brno jako jeviště. Roztříštěná místní dramata versus centralizované regionální frašky. Dívej se, kam šlapeš.

Inscenacen TELE

(na motivy masopustní hry Hanse Sachse Chtěl vysedět telata)

režie: Vítězslav Větrovec
účinkují: Veronika Lazorčáková, Tomáš David a Vojtěch Johaník
hudba: Tomáš David

,,Opona se otvírá a herci jsou zas tady/ jen otevřete dveře své, vpusťte je do zahrady/ do kůlny či za plot jen/ do domu za jídlem/ chlebem, cígem, pivem a vínem/ jen nás vpusťte, my k vám přijdem!“ Masopustní fraška mistra pěvce Hanse Sachse Chtěl vysedět telata v podání divadla KočéBR!

Inscenace využívající principy lidového a pouličního divadla vznikla a byla poprvé uvedena v roce 2010 v rámci 1. ročníku festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě. Pouliční charakter inscenace, jenž ponechává prostor i pro improvizaci s diváky, podstoupil v létě 2010 zkoušku prostřednictvím kočování po vesnicích na Českomoravské vrchovině. Inscenace se tak obohatila o mnohé prvky, kterým bylo umožněno vzniknout právě díky živé a otevřené komunikaci mezi kočujícími herci a jejich vesnickým publikem. Základním prostředkem, s jakým se inscenátoři chápou jednoduchého příběhu o líném a hloupém sedlákovi, který utopí tele a chce ze sýrů vysedět nové, je ,,prachobyčejná“ divadelní hravost umožňující hercům z minima rekvizit vykřesat maximum.

Erben & Větrovec: KYTICE

režie: Vítězslav Větrovec
hudba: Tereza Koláčková
hrají: Veronika Lazorčáková, Tereza Koláčková, Tomáš David a Vojtěch Johaník

,,Ulavicedítěstálohojtyštědrývečereatělíčkobezhlavynapahorkumezibukykostelíčeksvěžínízkou-
tvétělobíléspanilébylobycotykošile! Tradáááá!“

Text inscenace je osobitou montáží básní vytvořených na rozličné motivy lidových pověstí, které Karel Jaromír Erben zahrnul do své sbírky. Inscenace tematizuje zejména problematiku viny a trestu, která tvoří páteř a tematický středobod samotné Erbenovy sbírky. A rovněž stejně jako u Erbena, mnohdy využívá ke sdělení tématu značně morbidních prostředků, jež se v podání KočéBRu dotýkají žánru černé grotesky.

Kdy: ve středu, čtvrtek a pátek 7. 9. - 9. 9.
Kde: venkovní historické prostory města

 

Dětský domov se Školou Býchory

"Žijeme sice za pomyslmou zdí, ale díky lidičkám se srdcem na dlani (a nejen se srdcem) se nám tu žije dobře."

[DDŠ Býchory - logo] DDŠ Býchory realizuje grantový umělecký projekt Tančím, abych žil, který se zaměřuje na talentované děti z dětských domovů ČR. Děti se prostřednictvím pohybové výchovy, divadla a tance učí sociálním dovednostem, na konci projektu vzniká umělecké dílo, které bude prezentováno na uměleckých festivalech a přehlídkách.

Kdy: sobota 10. 9. v 15:15 a 18:30
Kde: pódium na Valdštejnově náměstí

 

Pes pro tebe

[Pes pro tebe] Výcvik vodicích a asistenčních psů.

Nač mají někteří nevidomí bílou hůl, jež ani nedosáhne na zem? Jak moc se na lze spolehnout na vodicí psy? Co je to labradoodle? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete ve stručném dokumentu Čtyřnozí pomocníci (.pdf)

Možná jste se již setkali s radami, jak se chovat k osobě nevidomé. Ovšem víte i jak se chovat k jejímu vodicímu psu? Sedmero zásad chování vůči vodícím psů (.pdf) Vám na to odpoví.

Kdy: středa 7. 9. ve 12:00
Kde: zámecký park

 

Saxána a Lexikon kouzel

[Saxána a Lexikon kouzel - plakát] Máš-li mamku čarodějku, dej si pozor, s čím si hraješ.
 
Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě.
 
Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2. B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince.
 
Saxána a Lexikon kouzel na CSFD.cz
 
Kdy: pátek 9. 9. v 11:00 pro školy a 17:30 pro rodiny | 16:30 - Odpoledne se Saxánou
Kde: Biograf Český ráj | pódium na Valdštejnově náměstí
 
 

Ekumenické setkání

Nadační fond JMP, občanské sdružení Otevřené zahrady Jičínska, občanské sdružení Organum Cantate, občanské sdružení Zebín, 2. dívčí skautský oddíl Duha Jičín a 2. chlapecký skautský oddíl Jičín si dovolují pozvat na Ekumenické setkání jako připomenutí památného jičínského apelu ke smíření ze 14. září 1999.

Kdy: sobota 10. 9. v 10:00
Kde: u smírčího kříže na hřbetu Veliše

 

Oranžové kolo

Nadace ČEZ Vás srdečně zve na sportovně-charitativní akci „Oranžové kolo“
Minutou šlapání na Oranžovém kole podpoříte tyto neziskové organizace:
- Služby sociální péče Tereza, Semily
- Občanské združení Fokus Mladá Boleslav
Akce se koná v rámci festivalu Jičín – město pohádky.
V 15:00 předá symbolické šeky olympionička Šárka Záhrobská.
 
Kdy: sobota 10. 9. od 9:00 do 14:45
Kde: Valdštejnovo náměstí
 

Parním vláčekem do Českého ráje

Občanské sdružení Malechovice, MS Libošovice, SDH Libošovice, SDH Roveň, SDH Vesec, Obecně prospěšná společnost pro Český ráj a Střední Pojizeří a Nadační fond Jičín – město pohádky zvou princezny, statečné rytíře i prince, malé i velké příznivce pohádek a vláčků

v neděli 11. září 2011

na Dračí den

POHÁDKOVÝ parní vláček vypravený v závěrečný den festivalu Jičín – město pohádky odjíždí
z jičínského nádraží v neděli 11. září v 9:50, návrat zpět do Jičína je ve 14:51

Program začíná příjezdem vlaku v 10:40, odjezd zpět je ve 13:46.

Těšte se na:

Divadelní stan s Dračí pohádkou Jarmily Enochové
Vstupné: vlaková jízdenkaKDE JSOU DRACI, NECHYBÍ HASIČI

KNIHA LESNÍ MOUDROSTI
naučná stezka s Lesy České republiky

Tradiční stylové občerstvení ve DRAČÍ SLUJI

Pro radost malých i velkých dráčat, dračic a draků hraje
JAZZ PALUBA z Mnichova Hradiště

Rytířské klání nejen NA MÝTINCE
www.grex-sever.com

Kdy: 11. 9. v 9:50
Kde: vlakové nádraží - Jičín

Patron festivalu

„Celý život se odvíjí od dětství.
A pokud máte krásné, hezké dětství,
tak nic nebrání tomu,
abyste měli krásný a hezký život.”

šupem nahoru