Logo Festival Jičín Město pohádky

Jinčí čin 2017

Jinčí čin 2017

Pár slov úvodem

Od 13. do 17. 9. 2017 proběhne v Jičíně již druhý ročník projektu Jinčí čin, který podporuje Nadační fond Jičín - město pohádky. Vznikl díky nápadu čtyř 
slečen - uspořádat během festivalu i tzv. vedlejší program - OFF PROGRAM, který nabídne něco jiného a nového. Jak se myšlenka rozvinula vznikl
i název akce - Jinčí čin a kompletní program tohoto projektu.

Slova organizátorek: „Naším letošním tématem je ZMĚNA a to ve všech svých možných významech. Chceme se zabývat změnami v přírodě, společnosti,
vědě i umění – například změnou vnímání vztahu mladé a starší generace, změnou životního stylu, atd. Důležité pro nás je tyto myšlenky přivádět rovnou
do praxe. Zároveň chceme vytvořit prostor pro setkávání generací a tím překlenout mezigenerační propast.“

Cílem festivalu Jinčí čin je oživení zajímavých a leckdy opomenutých míst města Jičína. Každý den mohou návštěvníci poznat tato místa doplněná zajímavým
kulturním programem. Program festivalu se každý den přesouvá na jedno z pěti vybraných míst. Prosím sledujte důkladně informace na daný den. 
Na každém místě je zajištěno občerstvení. Festival Jinčí čin klade důraz na udržitelnost a nevytváření zbytečného odpadu.

Vstupné je dobrovolné a změny programu nejspíš přijdou: pro bližší a aktuální informace sledujte Facebook stránku - Jinčí čin a událost Jinčí čin 2017.

Tento projekt je pořádán s finanční spoluúčastí Nadačního fondu Jičín - město pohádky a města Jičín.


Program Jinčí čin 2017

Změny v programu vyhrazeny! Vstupné dobrovolné.
Aktuální informace najdete na Facebook stránce - Jinčí čin a události Jinčí čin 2017.

Středa 13. září 2017 - kostel Panny Marie de Salle, Nové Město

17:00 František Fišer - přednáška

Povídání o historii kostela.

17:30 Ke kořenům - přednáška

Pohřbívání je nedílnou součástí lidského života. Jaké jsou jeho ,,alternativní'' možnosti představí zakladatelky projektu Ke kořenům. Tento projekt napomáhá realizaci jedinečných pohřbů s důrazem na osobitost, rituál a šetrnost k přírodě. Projekt Ke kořenům také stojí za vznikem přírodního hřbitova Les vzpomínek.

18:30 Tomáš Hrubiš - koncert

Varhany, zvučný hlas, osobitá poetika a mráz pod kůží. Pociťte ho pod tou svou!

20:00 Aida Mujacic a Dark Astrál - koncert

Bosenská muzikantka, a především zpěvačka Aida Mujacic se vrací do Jičína se svým novým projektem Dark Astrál. Aida vyměnila tradiční formu slovanské lidové hudby za autorské texty ovlivněné postmodernou i folklórem. Společně s Janem Faixem (klávesové nástroje a elektronika) a Janem Polanským (elektronika, hlas) umísťují tvorbu do netradičních prostorů, jakým je i jičínský kostel Panny Marie de Salle.

21:30 Heidi Hornáček a Matouš Hejl - zvuková performance

Neopakovatelné pohybové představení performerky Heidi Hornáček doplněné o hudební doprovod v podání Matouše Hejla. Vytvořeno speciálně pro kostel panny Marie de Salle v rámci zahájení festivalu Jinčí čin.

Čtvrtek 14. září 2017 - vlakové nádraží, Jičín

Během dne pouliční umělci v okolí nádraží, výstava o historii nákladového nádraží.

12:00 - 16:00 Výsledky ankety o nádraží - performance

Nechte se naším průvdoce provést po proměněné nádražní hale, která vzniká přesně podle Vašich představ a nápadů. Postup je jednoduchý, kupte si lístek jako tomu děláváte vždy, když někam chcete vyrazit a zažijte jiné nádraží. Třeba takové, ve kterém je hudební nástroj či kavárnička.

15:00 Hudba města - zvuková dílna

Jaké zvuky ukrývají předměty kolem nás a dá se z nádraží udělat koncertní hala pro orchestr složený jen z návštěvníků festivalu? Odpověď na tyto otázky poskytne tvůrčí dílna italského hudebníka Alessandra la Rocca. Určeno pro všechny věkové kategorie.

15:00 Zkrášlování prostoru - zahradnická dílna

16:00 Jak přemýšlet o městě, žít ve městě, měnit město? - přednášky

Minisérie přednášek představí různé pohledy na podobu města a veřejného prostoru: Historik umění Jan Wollner bude hovořit o československé utopické architektuře jako o odvážném způsobu proměňování podoby bydlení a měst, který mění i životy obyvatel.
Zuzana Štefková, která je mimo jiné kurátorkou pražské galerie Artwall, bude mluvit o umění ve veřejném prostoru – co nám umění, které vidíme v městských, ulicích říká o světě, ve kterém žijeme? Antropolog Michal Lehečka povypráví o způsobech, jakými můžeme podobu města ovlivňovat a o svých vlastních zkušenostech s touto činností.

20:35 Gurun Gurun - koncert

Hudební elektronický quartet Gurun Gurun přichází s dekonstrukcí slavných hitů i vlastní tvorbou, která je tvořena z neobvyklých, chvílemi až vesmírných zvukových stop.

Pátek 15. září 2017 - Jezuitská kolej

Během celého dne bleší a knižní trh, projekce studentských filmů, výstava, skrytá v zákrutech a zákoutích budovy.

15:00 Šicí dílna - dílna

Zkušené jičínské švadlenky vám pomohou vytvořit si originální módní kousky z toho, co vám léta leží v šatníku či co si koupíte na bleším trhu.

16:00 Dlouhý, Široký a Bystrozraký - divadlo

Šli dva. Šli tři. Vlastně šli čtyři, a ještě kůň k tomu. Šli dlouho, šli lesem. A kam došli? Loutková pohádka K. J. Erbena - Dlouhý, Široký a Bystrozraký inspirovaná výtvarníkem Z. Sekalem.

17:00 (Sexistická) reklama, veřejný prostor a gender stereotypy - přednáška

Reklama, je každodenní součásti našeho života, zejména života ve městě.  Má velký vliv na utváření společenských norem a jejich posouvání, ovlivňuje, jak vnímáme sami sebe a ostatní lidi. Veřejný prostor, převážně ten městský, bývá reklamou často přehlcen, vniká reklamní smog. Ve veřejném prostoru se pravidelně objevuje i reklama sexistická, tedy taká, která zahrnuje zobrazení, které ponižuje, zesměšňuje nebo snižuje lidskou důstojnost ženy nebo muže. Na workshopu/přednášce "(Sexistická) reklama, veřejný prostor a gender stereotypy" se můžete dozvědět více o sexizmu, principu rozdělování lidí na zdánlivě stejné skupiny, sexistické reklamě nebo Stínové radě pro reklamu.

18:00 Furiant - film

Queer romance Ondřeje Hudečka, zasazená do malebného prostředí Českých zemí 19. století, vypráví utajený příběh ze života dramatika Ladislava Stroupežnického – příběh plný změn, zvratů, krásných záběrů a ironie.

19:30 Nina Rosa - koncert

Skupina Nina Rosa se zpěvačkou, houslistkou a skladatelkou s výjimečně krásným hlasem v čele, tvoří hudbu poznamenanou dlouhými cestami, ovlivněnou jazzem, swingem, reggae, indie i lecčím jiným.

21:00 Dírkované kino - divadelní představení

Performance pracující se světlem, ozvučenými předměty a prázdnými stěnami vypráví o tom, co můžeme od sousedů vidět a slyšet skrz okna, škvíry a průzory.

22:00 PET(m)use - divadelní koncert

PET(m)use je projekt, který spojuje hudebníky a architekty do jednoho experimentálního tvůrčího týmu. Společně vytvářejí multimediální koncert, který s důrazem na hudebnost a abstrakci spojuje zvukové i vizuální prvky. Hudba v podání ženského vokálního souboru ve spojení s barevnou scénou, vytvořenou ze speciálních PET lahví, vytváří jedinečný celek na pomezí hudby, divadla a multimediálních umění.

23:00 Sova smrti - koncert 

Tomáš Mika a Jan Faix spolu improvizují: prvně jmenovaný hraje na banjo, druhý zvuky banja naživo sampluje, doplňuje ruchy a šumy - co z toho vznikne?

následuje Baraka by Kurt - filmová projekce

a další hudební program…

Sobota 16. září 2017 - park u rybníka Šibeňák

(občerstvení zajištěno, v případě deštivého počasí se program přesouvá do stanu)

15:00 Piknik

Jak začít sobotní odpoledne? Rozhodně piknikem! Na dece, mezi stromy, s výhledem na vodní hladinu. A hlavně s dobrým pitím a jídlem. Přijďte se s námi rozdělit o svoji oblíbenou dobrůtku. Těšíme se. A možná přijdou i labutě.

16:00 Dílny

Dobrůtky jsou snědeny, nastává čas tvořit. Materiály jsou kolem všude anebo už nám dávno leží doma a čekají na to, až se z nich stane kus umění nebo užitečná věc do domácnosti. Recyklovat, vyrábět, objevovat - to jsou hesla sobotních dílen. A dle antického kalokagathia budeme rozvíjet nejen zručnost, ale i mysl. Po krátké pomlce se na Jičín - město pohádky vrací hádankový svět světoběžníka a novináře Bohumíra Procházky, tentokrát zaměřený na přírodu. Recyklační dílna Kudlanka, rekoláže s Valentýnkou a hádanky s Prochorem.

16:00 Bremen Calling - divadelní představení

17:30 Adam Hošek - autorské čtení

18:00 Žiwa - koncert 

Stále vznikající kapela z nedaleké Jilemnice zhudebňuje texty surrealistického básníka a psychoanalytika Zbyňka Havlíčka.

19:00 Autorská orba - autorské čtení

Bývalí i současní studenti Katedry autorské tvorby a pedagogiky DAMU, kteří se sdružili do skupiny Autorská orba, Vám přečtou své texty, které vznikaly během studia.

20:30 Free Balkan Quintet - koncert 

Do Jičína přijíždí Balkán! Free Balkan Quintet sice sídlí v Praze a mísí s balkánskými rytmy vlivy jazzu, soudobé hudby i volné improvizace, ale tančit se bude, jako bychom všichni byli Balkánci!

22:00 DJ - večírek

Tančíš? My ano!

Neděle 17. září 2017 - zahrada Knihovny V. Čtvrtka v Jičíně

15:00 Jaký byl Jinčí čin? - diskuze o festivalu

Hlavní část festivalu Jinčí čin je za námi – jaké to vlastně bylo? Zajímá nás váš názor, kritika i chvála. Nápoje zajištěny, jídlo nikoliv. Podělte se nejen o svůj názor, ale i svačinu.

16:30 Máša a Medvěd - koncert

Na úplný závěr přijde Medvěd a vezme s sebou i Mášu. Zahrají na housle, akordeon a kytaru. Písně klidné i taneční, inspirované tony blízkých i dalekých krajin.


Změny v programu vyhrazeny! Vstupné dobrovolné.
Aktuální informace najdete na Facebook stránce - Jinčí čin a události Jinčí čin 2017.


Plakáty Jinčí čin 2017

Plakát Jinčí čin 2017Plakát Jinčí čin 2017 s programem

*kliknětě pro zvětšení


Hodnocení projektu 2016

Hodnotící zpráva projektu Jinčí čin za rok 2016 ke stažení ZDE.

Patron festivalu

„Celý život se odvíjí od dětství.
A pokud máte krásné, hezké dětství,
tak nic nebrání tomu,
abyste měli krásný a hezký život.”

šupem nahoru