Logo Festival Jičín Město pohádky

Den pro Světlušku

Světluška na pohádkovém festivalu v Jičíně

Aneta Langerová, patronka Světlušky, a nevidomé děti z Konzervatoře Jana Deyla a Školy Jaroslava Ježka na pohádkovém festivalu v Jičíně zazpívají všem, kdo „svítí“ se Světluškou.

V tento „Den, kdy svítí Světlušky" se totiž 6 tisíc dobrovolníků rozletí do ulic 300 měst ČR a budou lidem nabízet světluščí píšťalky, náramky a speciální hru pro děti. Svítit se Světluškou tak bude každý, kdo si některý z předmětů koupí a přispěje do sbírky pro nevidomé. Dětští návštěvníci festivalu se mohou také těšit na speciální hry „poslepu“ anebo si odnést omalovánku s obrázkem Světlušky, který namalovala nevidomá malířka Pavla Francová.

 Autor: Khalil Baalbaki                                                      Autor: Khalil Baalbaki  

O Světlušce

Světluška je tradiční charitativní projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který provází děti i dospělé s těžkým zrakovým postižením na jejich cestě k samostatnosti. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: učit se znovu a znovu umění života ve tmě, bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů - zraku.

Světluška přispívá na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodicí pomocníky, osobní asistenty pro nevidící děti tak, aby mohly chodit do běžných škol a senioři nemuseli trávit podzim života v ústavu. Podporuje nadané studenty v rozvoji talentu, tvořivých schopností a studiu.

Během osmi let se do projektu zapojilo více než 42 tisíc dobrovolníků a 3 miliony dárců. Světluška rozdělila na pomoc potřebným více než 60 milionů korun.

 Autor: Khalil Baalbaki                                                            Autorka: Kaderková

Jak mohu pomoci?

Po celý rok můžete přispět na konto „deset devítek“ 99999 99999 / 0100 nebo odeslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS SVETLUSKA na číslo 87 777. Pro roční podporu odešlete SMS ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA a každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč. Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Můžete se také stát Světluščím dobrovolníkem nebo přijít na některou z rozmanitých benefičních akcí.

Autor: Dalibor Puchta

 

Patron festivalu

„Celý život se odvíjí od dětství.
A pokud máte krásné, hezké dětství,
tak nic nebrání tomu,
abyste měli krásný a hezký život.”

šupem nahoru